6 kere bip sesi -yeni bilgisayar-

Berksener
10-04-2019, 13:00   |  #1  
Berksener avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Selamlar kolay gelsin.

bugün topladığım bilgisayarımı çalıştırıp windows kurulumunu yaptım sonrasında tüm güncelleştirmeleri yaptım;ekran kartı vs.. biostan ram ayarlarını 3000mhz yaptım, işlemci boostunu kapattım. stres testini yaptım. Sonrasında oyun indirip (apex legend) oynadım. çok rahat 4-5 saat sürmüştür bu işlemler. En sonunda bilgisayarımı kapattım 3 saniye sonra tekrar açmaya çalıştığımda 3 bip 1 saniye boşluk tekrar 3 bip şeklinde bir ses çıkardı bilgisayar. Sonrasında hiç görüntü gelmedi, işlemci fanı çalışıyor,ekran kartı çalışıyor anakarttanda ışık geliyor. işlemciyi söküp tekrar taktım,rami söküp tekrar taktım fakat bir şey değişmedi.Bilgisi olan veya duyan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim..

anakart: b450 aorus elite
işlemci:ryzen 5 2600x -stok fan-
ekran kartı: msi armor 1070 ti.

not: yardımı olur mu bilmiyorum. anakartın yardımcı asistan uygulamasını indirdim. en son oyun oynamadan önce. güncellemeyi başlattım 1 tane realtek 1 tane de anakart güncelleştirmesi buldu. Yükle dediğimde bilgisayar inanılmaz kastı ve donmaya başladı hemen iptal edip program ekle kaldırdan kaldırdım. belki bir alakası vardır. çünkü bundan öncesinde bir çok kez yeniden başlattım ve kapatıp açmıştım.

Son Düzenleme: Berksener ~ 10 Nisan 2019 13:01 Neden:
klyglsn
10-04-2019, 13:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

hatalı yüklemeye çalıştığınız sürücüden önceki bir zamana sistem geriyüklemesi yapabilirsiniz 3bib sesi ram ayarlarında sorun olabileceğini anlatıyor yafaz uyumsuzluğu yada casdeğerleri yada taktığınız slotlar bir sorun teşkil ediyor olabilir raminizin markası nedir anakartınızda 2933mhzde çalışır diyor oveclock yaparsanız 3200 kadar ramleri görürüm diyor ama uyumlu rami test listesinde en fazla 2666 mhz kadar belirtilmiş ilginç

Son Düzenleme: klyglsn ~ 10 Nisan 2019 13:56
Berksener
10-04-2019, 13:54   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

Görüntü gelmediği için geri yüklemeyi nasıl yapıcağımı bilmiyorum.

ram: corsair 8gb. Tek ram kullanıyorum o ramde 1. Slota takılı slotu değiştirmeyi denemedim hiç.

edit: rami 3000mhz a alınca herhangi bir hata vermedi biostada 3000mhz’ı gördüm. Zaten bir çok kez bilgisayarı yeniden başlattım, kapatıp açmıştım.

Son Düzenleme: Berksener ~ 10 Nisan 2019 14:04
klyglsn
10-04-2019, 14:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

bios pilini sökünde bir kaçdaki ters takın yani biosa reset atın açılır inşallah

bende raminizin cas değerlerini buldum yine bir arıza alırsanız casdeğerleri manuel olarak aşağıda

model CMD16GX4M4B3000C14    14 16 16 35    voltaj 1.35
model CMD16GX4M4B3000C15 SKhynix  15 17 17 35  voltaj 1.35 yinede sorun yaşarsanız voltaj hariç rakamlar yinede bit tık  yükseltirsiniz ram hemen sorunu belli etmeye bilir

Son Düzenleme: klyglsn ~ 10 Nisan 2019 14:13
Berksener
10-04-2019, 14:13   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

Garantiden çıkma durumu var mı böyle bir durumda. Diğer parçalarda herhangi bir sorunun olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce sorun biosta mıdır?

klyglsn
10-04-2019, 14:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

hayır düşününkü depoda anakart bekleye beleye bios pili bitmiş yenisini alırsınız bios bozulmuştur donanım bozulmuştur demiyorum biosu resetleyinki donanımları fabrika ayarlarındada olsa çalıştırsında en azında post ekranı gözüksün birşeyin yanmadığını bilelim ondan sonrası genelde yazılımsaldır

Son Düzenleme: klyglsn ~ 10 Nisan 2019 14:49
Berksener
10-04-2019, 15:47   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

Evet anladım teşekkür ederim. Bir de şuan aklıma geldi alakask var mıdır bilmiyorum ama. son kez rami çıkartıp çalıştırmayı denemiştim bu seferde hiç ses çıkmadı yine ekran yoktu. Ram olmadan bilgisayar çalışır mı?

zombi
10-04-2019, 17:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: klyglsn  
hayır düşününkü depoda anakart bekleye
beleye bios pili bitmiş yenisini alırsınız bios bozulmuştur donanım
bozulmuştur demiyorum biosu resetleyinki donanımları fabrika
ayarlarındada olsa çalıştırsında en azında post ekranı gözüksün birşeyin
yanmadığını bilelim ondan sonrası genelde yazılımsaldı
amd b450 çipset mayıs 2018 de satışa kondu. bios pili 1 senede bitmez.

konuyu açan arkadaşım keşke toparken soraydınm. 2600x 105 watt tdp si olan bi işlemcidir. x470 gibi yüksek faz sayısına sahip bi anakart almalı idin. umarım bi zarar gelmemiştir. biosu resetle ramini de 3 ghz e çekme bende x470 gp model var onda bile ramim 3 ghz de zor çalışıyor. çünkü ram kontrolcü işlemcide ve fazların yetersiz kalınca ramini düzgün açamazsın.

bios resetleyince görüntü gelicektir. sistem yüklü diskleri sök önce. görüntü gelince gene takarsın. aynı sorunu yaşarsa disk takılı iken biosa girer biostan ssd yi sileceksin yeniden formatlayacaksın. işlemci kritik hata yapıp sistemi göçertti ise kurtuluşun yok çünkü

Berksener
10-04-2019, 23:37   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

Usta vallahi o kadarını çok fazla araştırmadım açıkcası.şuanlık değiştirme gibi bir şansımda yok, ramleri düşüğe çekerim tabi mecburen. O kadar çok kapatıp açtım ki artık kurcalamakta istemiyorum. Ama en son bende sorunun biosta olduğunu anladım fakat ekrana görüntü gelmiyor o yüzden biosa’da giremiyorum. Anakartın üzerinde herhangi bir düğme yok o yüzden usb ile güncelide yükleyemiyorumda. Kitapçıkta 2 tane pine tornavidayla dokunun falan diyorda onuda yaptım tabi doğru yaptım mı bilmiyorum. Garantiye göndermeyi düşünüyorum onlar artık sıfırlar mı tesetler mi ne yapıyorlarsa yapsınlar.

zombi
11-04-2019, 00:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

tornavida ile dokundurmak değil 5 saniye tutmanız lazım. öyle bios sıfırlanacaktır. olmadı pili sökün bi yarım saaat elektrik vermeyin. şebekeye de bağlı olmasın pc. bios kendini sıfırlayacaktır. olmadı sıfırlayanaa kadar bi süre tuıtmanız lazım. sıfırladığında ramleri stok halde çalıştırın baktınız sorun yok öyle idare edin. ama dediğim gibi işlemciniz anakart için ağır. pek çok yerde söyledim bu anakrtları bu işlemcilerle düşünmeyin. amd de önermiyor diye de çok yerden kovulduk :D

Berksener
11-04-2019, 02:27   |  #11  
OP Taze Üye
6 mesaj

valla görseydim ona göre hareket ederdim fakat hiç denk gelmedim açıkcası. 

basılı tutacağım yeri bilmiyorum kitapçıktada çok net şekilde göstermemiş. 

fotoğrafta atamıyorum link göndertimiyor :(