6120 Classic İnceleme

zeck1234
08-02-2009, 13:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
118 mesaj

Merhaba arkadaşlar telefonu daha dün aldım ve hemen burada ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim .

BOYUT
Hacim: 66 cc
Ağırlık: 89 g
Boyutlar: 105 x 46 x 15 mm

EKRAN
Ana ekran: QVGA, TFT, 16 milyon gerçek renkler, 320 x 240 piksel, 2 inç
Aktif bekleme
Otomatik tuş kilidi

KAMERA
Ana kamera 2megapixel (otomatik flaş)
ön kamera vga

KULLANICI ARABİRİMİ
Series 60 kullanıcı arabirimi (N95 ile aynı işletim sistemi symbian 3rd 9.2)

Nokia Xpress sesli mesajlaşma (AMS) – MMS ile ses mesajları ve ses klipleri göndermenin hızlı ve kolay yolu
SMS, MMS, ve eposta ve e-posta
Presence-enhanced contacts özelliğiyle hızlı mesajlaşma

MULTİMEDİA
MP3, M4A, eAAC+ ve WMA destekli müzik çala
Video streaming (3GPP)
3G şebeklerinde video paylaşımı (SWIS), VS2.2 sürümü
Zil sesleri: 64 polifonik MIDI, Gerçek Sesler ve MP3/AAC zil sesleri
Video zil sesleri

HAFIZA
35 MB’a kadar kullanıcı hafızası
MicroSD hafıza kart yuvası sayesinde 2 GB’a kadar genişletilebilir

BAĞLANTI
Bluetooth sürüm 2.0 (SIM Giriş, Kulaklık ve Elsiz, A2DP profilleri)
Yoğun saklama sınıfı ile tam hız mini USB
Nokia PC Suite yazılımını kullanarak PC ile yerel senkronizasyon

TARAMA
DTM Sınıf 11 (eşzamanlı sesli çağrı ve EGDE üzerinden İnternet taraması)
Güvenli içerik yüklemesi için, OMA (Açık Mobil İttifakı) DRM (digital rights management-dijital hak yönetimi) 2.0
WCDMA, UP ve DL 384 kbit/saniyeye kadar yükleme bir hızı

PAKET İÇERİĞİ
Nokia 6120 classic
Transceiver
Nokia Seyahat Şarj Cihazı AC-4
Nokia Batarya BL-5B (890mAh)
Kısa Kullanım kılavuzu (tam kullanım kılavuzu online + CS yardım)
Nokia Stereo Kulaklık HS-47
CD-Rom
Veri kablosu DKE-2

Arkadaşlar telefonun beğendiğim yönlerinden bahsediyim.*Telefon symbian telefonlara göre çok çok hızlı bir telefon.
*Symbianlara göre çok çok küçük ve hafif bir telefon.
*N95 8gb ile aynı işletim sistemine sahip olması.
*Full internet tarayıcısı sayesinde internette surf.
*Yüksek çözünürlüklü ekranı sayesinde çok ve çok net ekran(320x240)
*Kristal berraklığında ve bass ı hissettiren hoperlör.
*Symbianlara göre şarjının uzun süre dayanması.(Şarj ettiğim gün 1 filim izledim ,gün içinde müzik dinleyip internete gezdim ve bu gün 3. günü 2 bakla şarj kaldı.)
*Parlak parmak izi belli eden cinsten kapak kaplaması.

Telefonun beğenmediğim yanları ise;
*Bu özelliklerdeki bir telefon için kamerası yetersiz.
*Telefon üzerinde sadece bir tane mono hoperlörün olması kötü(fakat ses kalitesi çok iyi)
*Fazla bir problem teşkil etmemesine rağmen tuşlar biraz küçük alışana kadar bir kaç tuşa birden basma ihtimaliniz var.
*Bu bütün symbianların sorunu tam ekran duvar kağıdı yapamama.Fakat nokia nın internet sitesinde tema yapma programı ile bu sorunu biraz uğraşarak çözebilirsiniz.

Telefondan genel olarak çok memnunum fiyatına göre çok güzel bir telefon . N95 ile aynı işletim sistemini ve son sürümünü taşıması seçilebilirliğini arttırıyor . kullanan arkadaşlar veya almak isteyen arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum.

Bu düşünceler tamamen "öznel" dir saygılar.

zeck1234
08-02-2009, 13:52   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

Birkaç tane de 6120 classic resmi

orhan6894
08-02-2009, 20:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
267 mesaj

Bende bundan almak istiyordum ama bazı arkadaşlar arka kapaktan mesaj falan çekerken gıcırtı yapıyormuş bende bunun için almaktan vazgeçtim...

zeck1234
08-02-2009, 20:31   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

benim cihazda böyle bir sorun yok. Hatta kapak sıkı sıkı yerleşiyo yuvasına. Orjinal kapakta böyle bi sorun olacağını zannetmem. Bazı foumlardada ön kapağın oynadığı yazılmış ama telefoncuya gidip ürünü görmeden almayın deim.

orhan6894
07-03-2009, 08:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
267 mesaj

Hocam nasıl memnunmusunuz bende tekrar araştırmaya başladım babam için ona alacağız ama aklımızda 2 model var 6300 ve 6120classic, merak ettiğim birşey var bunda otofokus varmı acaba?

lostcrea
15-05-2009, 10:33   |  #6  
Taze Üye
10 mesaj

1 yıldan fazladır kullanıyorum ve fazlasıyla da memnunum. Ekran boyutu 2 inç olarak biliyordum aldığımda ancak telefon elime ulaştığında daha küçük olduğunu farkettim. Ama bu görüntü kalitesini değiştirmez. Altyazılı DivX film bile izleyebiliyorum. Ses desen yine kalite. Evet arka kapak tam oturmuyor gacırtı yapabiliyor, bu arka kapağın ince plastikten yapılmasına bağlı. Kaçkere yere düşürdüm ama taş gibi telefon. Otofokus olayı bildiğim kadarıyla 5Mp kameralarda var, bunda yok. Kamerası 2Mp ama performansı ve kalitesi bence 2'den yüksek. 6300da da 2Mp kamera var, ancak hem fotoğraf hem de video kaydı çok çok başarılı. Video kaydı mp4, 2Mp kameraya göre çok da kaliteli. Symbian işletim sistemi olması ayrıca bir artı. İstediğiniz programı kurup kullanabiliyorsunuz. Tek eksiği Wireless. O da olsa zaten minibook gibi :P Ayrıca Vga ön kamerası sayesinde de 3G'e açık bir telefon. Almayı düşünenlere tavsiyemdir. Pişman olmazsınız...

zeck1234
23-05-2009, 11:50   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

zaten wlan olsa telefonda bu kadar uygun fiyatlı olmaz. Bu gün telefonu yere düşürdüm ön kapağın üst kısmında kasadan hafif ayrılma oldu ama yeni kapakla hallolur heralde :S masadan parkeye düştü