8600GT problemim? (kart patlamış olabilir mi?)

ersiiin09
10-03-2010, 16:25   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

elimde axle 8600GT 512mb ekran kartım var.sistemim 2gb kingston,amd 4600,350 watt power supply.birkaç gün öncesine kadar herşey güzeldi.mass effect 2yi yüksek detaylarda bitirdim sonra yeniden başladım bu sıradada bioshock 2 geldi.bioshock 2 de sorunsuz siren alley bölümüne kadar geldim.o da yüksek grafikle oyandım.fakat birden renkler değişik bir hal aldı.daha öncedende oluyodu ama alt tab la masaüstüne dönüp geri oyuna dönünce düzeliyordu.bu sefer renkler birbirine girmişken oyunu kaydedip çıktım.ertesi gün oyuna başladığımda (menüde değil,oyunda) sanki ekranda fotoğraf çekilir gibi dondu sonra renkler birbirine girdi (aynen videodaki gibi).bu sefer alt tabda işe yaramadı çünkü bilgisayar kilitlendi resmen.sonra baktım aynı sorun mass effecttede meydana geldi.en son driverlerdan tut oyunları yeniden yükleme,format,en düşük grafikler fayda etmedi.sonra kasayı açtım şöyle bişey gördüm  

buradaki mavi tüpler (kondansatör galiba) den ikisi pörtlemiş gibi duruyo.acaba sıkıntı ordan mı.garantisi halen daha var.daha önce böylemiydi bilmiyorum.

bioshock 2 oynarken karşılaştığım sorun : http://www.youtube.com/watch?v=QvaBajF7JOE videodaki gibi oluyor ama birkaç saniye demeden oyun kilitleniyor.aynı sorun mass effect 2 de de meydana geliyor.şu ana kadar hiçbir oyunda sıkıntı yaşamadım hatta ki mass effect 2'yi bitirdim sorunsuz.şimdi niye böyle oldu anlamadım.

teşekkür ederim.

beckahma
10-03-2010, 18:50   |  #2  
beckahma avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,052 mesaj

Güncelleme,format,mormat hepsini denediysen bi ekran kartının girişini de kontrol et. Temassızlık yapıyor olabilir. Olmazsa hiç uğraşma garantiye gönder en temizi.

ersiiin09
10-03-2010, 18:57   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

peki bu kondansatörler? sorunlu gibi duruyorlar ama emin değilim işte.

beckahma
10-03-2010, 19:00   |  #4  
beckahma avatarı
Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

Eğer bi yere çarparak veya birisi tarafından kırılmadıysa muhtemelen kendisi patlamıştır. Çünkü yanındakilere bakılırsa gayet sağlamlar. Sağdakinin içinden kabloya benzer birşey çıkmış ama kablo değil sanırım. O tam olarak nedir? Ben birazdan tekrar gelicem bi süre cevap yazamayabilirim.

ersiiin09
10-03-2010, 19:59   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

kablo değil değişik bir madde böyle yün gibi.ama kondansatörler patlayınca şişer.bunlar şişmemiş pörtlemiş.

beckahma
10-03-2010, 20:09   |  #6  
beckahma avatarı
Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

Patlama her zaman aynı şekilde olmaya bilir. 2side farklı şekilde açılmış. Birisi kasıtlı açmadıysa patlamış olmalı diye düşünüyorum. Dediğim gibi patlamış olması veya olmaması fark etmez. Garantisi devam ediyorsa gönderin gitsin.

onur35
10-03-2010, 20:09   |  #7  
onur35 avatarı
Üye
59 mesaj

Garantisi Devam Ediyorsa Gonder Garantiye Arkadasım Ekran Kartın Aşırı Isınmadan Dolayı Yada Fazla Voltaj Bindigi İcin Kondansatörler Patlamış Gozukuyor.

nonpasaran
10-03-2010, 20:31   |  #8  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

sen şimdi o karta bakıp hala ne olduğunu mu soruyorsun? Ağzı kulaklarına varıyor
eğer garantisi yoksa patlamış devre elemanlarını üzerindeki numaraları alarak kendin temin edip tanıdık  bir elektonik servisinde taktır eğere çalışırsa çok şanslı saylırsın 3-5 kuruşa yırtarsın ama çalışmazsa mecbur servise gidecek

ersiiin09
10-03-2010, 21:35   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

ya patladığını bende biliyorum fakat kimisi onların patlarsa ekran kartının hiçbir şekilde çalışmayacağını söylüyor.normalde hiçbir sorun yok.blu ray filmleri falan izleyebiliyorum.sorun sadece oyunlarda oluyor.

nonpasaran
10-03-2010, 23:04   |  #10  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
Alıntı: ersiiin09  
ya patladığını bende biliyorum fakat kimisi onların patlarsa ekran kartının hiçbir şekilde çalışmayacağını söylüyor.normalde hiçbir sorun yok.blu ray filmleri falan izleyebiliyorum.sorun sadece oyunlarda oluyor.
buradan o alete teşhis koyulmaz ki
ölçüm aleti ile bakıp devrelerde ne hasar olduğunu görmek lazım 
yani anlayan birinin bakması lazım
senin kart artık forumluk olmaktan çıkmış servislik olmuş maalesef

ersiiin09
03-04-2010, 17:47   |  #11  
OP Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar kartı garantiye yollamıştım. artık ne olduysa onun yerine palit 9500 gt 512 mb ddr2 128 bit verdiler. nasıl sizce? teşekkür ederim.