8800GTX ve Mavi Ekran ?

ironarm
07-12-2008, 17:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaşlar amd 5200+x2 işlemci m3a anakart ve 8800gtx ekran kartı kullanıyorum.

benim sorunum bazı oyunlarda oyun açıldığı anda mavi ekranla karşılaşmam. örneğin "lost, crysis warhead, devil may cry4" gibi oyunlarda hemen mavi ekrana düşüyor ama nfs5 world of war craft gibi oyunlarda yaklaşık 1-2 saat sonra düşüyor.

aklıma önce ısı geldi ama sorun ısı değil çünkü ilk bahsettiğim oyunlarda 27-32 derece iken nfs de 42 dereceye kadar çıkıyor.

ikinci olarak power supply olabilir dedim ancak 750watt lık thermaltake psu ile denedim sonuç değişmedi

üçüncü olarak ramler olabilir dedim ocz ve kingstone ramler kullandım sonuç yine aynı.

dördüncü olarak işlemtim sistemini denedim 32bit xp sonra 32bit ve 64bit vista kurdum sonuç değişmedi

son olarak driver denedim ve 179,15 ten itibaren 180.48 e kadar nvidia driverlarını denedim yine sonuç çıkmadı.

tüm aramalarımda şöyle bi sorundan bahsediliyor. windows ekran kartında bazı bilgileri bekliyormuş bunlar geç gelince ekran kartını kapatıyormuş. bunun doğru olduğunu biliyorum çünkü ayak sesleri falan geliyor görüntü gittiğinde bile. bazı sitelerde olayı driver ile çözebildiklerinden bahsetmişler ancak ben bi türlü uygun driver ı bulamadım yani işime yarayanı.

aldığım mavi ekran görüntüsünü de ekliyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler...

[/URL]
[URL=http://g.imageshack.us/img240/nvlddmkmcu3.jpg/1/]

bulferan
07-12-2008, 22:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
244 mesaj

Önemli dosyalrınızı yedekledikten sonra format ve ardından temiz kurulum yapmak eğer ekran kartı sorunlu değilse problemi % 85 çözecektir.Cool

Son Düzenleme: bulferan ~ 07 Aralık 2008 22:08
fulya
17-12-2008, 02:38   |  #3  
Taze Üye
15 mesaj

aynı sorun bende de var 9600 gt yabancı formlara falan baktım driver sorunu diyorlar o kadar driver denedim ama sorun hala aynı

Recep Baltaş
17-12-2008, 04:10   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle Asus anakartı olan bir arkadaşımda da benzer sorunları çok gördüm:

Hata mesajında tam da ekran kartının geç tepki vermesi sorunundan bahsediliyor. "Recover from timeout failed"

Şimdi adım adım gidiyorum yanlız!: Bu adımları uyguladıktan sonra bana sonuçları bildiriniz lütfen:

-Ekran kartınızın slotuna düzgün bir biçimde oturduğundan emin olun.
-Asus'un sitesinden en son BIOS'u yükleyin:

Siteye girdiğimde BIOS dosyası için şu yazıyor:

3. fixed the issue that the system freezing when using some certain VGA card.

Yani: Bazı belirli ekran kartları kullanıldığında sistemin dona sorunu giderildi.

BIOS güncelleme çin önereceğim program:

-Varsa yonga setiniz için en son sürücüyü yükleyiniz.

- Ekran kartınız Asus ise, ilk olarak Asus'un sürücüsünü yükleyin ardından da GamerOSD programını yükleyin.

Umarım sorunlarınız çözülür.

fulya
17-12-2008, 04:13   |  #5  
Taze Üye
15 mesaj

ekran kartım palit

Recep Baltaş
17-12-2008, 04:28   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Yazdığım yöntemleri siz de bilgisayarınıza göre uygulayın. Olmazsa kartı garantiye verin.

Bileşenler farklı ise bildirin.

fulya
17-12-2008, 04:38   |  #7  
Taze Üye
15 mesaj

anakart gigabye ep35c-ds3r
işlemci q6600
ram 2x2 GB
ekran kartı palit 9600 gt 512 mb

bu sorunun donanımla ilgili olduğunu düşünüyorum bende ama formlarda araştırdığım kadarıyla nvlddmkm.sys hatasının driver dan olduğundan bahsediyorlar fakat bir sürü driver denemiş olmama rağmen çözümü bulamadım

Recep Baltaş
17-12-2008, 04:48   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

SYS uzantılı sürücüler donanımla birebir iletişim kuran sistem dosyalarıdır. Low-Level diye bahsedilen ve donanıma en yüksek mertebede erişimi olan dosya sys dosyası olduğu için sorunun donanımsal olması yüksek.

Sizin anakartınız için en son F4 Beta BIOS var fakat faydaı olacağını pek sanmıyorum. Yine de bu yazılım ile güncelleyebilirsiniz:

Burada sistem yeniden başladıktan sonra hata raporlarını Microsoft'a mutlaka "Gönder" diyerek gönerin.

Zira Microsoft OCA servisi raporları inceleyip sorunun kaynağını belirleyecektir.

Ayrıca sizin en son yonga seti sürücüsünü de yüklemeniz iyi olur.

INF_allOS_9.1.0.1007_PV

Vista

Teknik_Ş
18-12-2008, 16:43   |  #9  
Üye
64 mesaj

oyun kurulumunda bir hata oluştumu

fulya
11-01-2009, 01:17   |  #10  
Taze Üye
15 mesaj

kurulumlarda bir sorun olmuyor ama kart yüke binince bu hayatı veriyordu kartı garantiye gönderdim yenisini göndermişler bilgilerinize