9 Temmuz'da İnternet Kesilecek!

xExCaLiBuRx
07-07-2012, 15:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
595 mesaj

Dünya çapında tehlike saçan "DNS Changer" ismindeki virüs Pazartesi günü internet yaşamını derinden etkileyerek kesintilere neden olacak. Virüsten korunma ve temizleme yolu haberimizde.

İnternet kullanıcılarını global anlamda etkileyen en önemli öğelerin başında hack ve virüs tehditleri geliyor. Kullanıcı verilerini ele geçirme ya da belirli amaçlar uğruna kazanç elde amacıyla düzenlenen bu tarz yöntemler gerek bireysel kullanıcıların gerek markaların başını hayli ağrıtıyor.

Buna son örnek ise yaklaşık 7 yıl önce ortaya çıkan ve özellikle geçtiğimiz yıl aktif olarak hayata geçirilen, 9 Temmuz Pazartesi günü tekrar aktifleşmesi beklenen "DNS Changer" ismindeki virüs.

Adından da anlaşılabileceği gibi bilgisayarın DNS adresini değiştiren zararlı uygulama tarayıcı ayarlarınızı etkileyerek internette sörf yapmanızı engelliyor. Yazılm sizi dilediğiniz site yerine önceden belirlenen ve içerisinde zararlı kodların bulunduğu başka bir adrese yönlendiriyor. Sonrasında bilgisayarınıza bulaşan virüs ile internet bağlantınız servis dışı kalıyor.

İlk etapta 570 bin kişiyi etkileyen virüs, yapılan uyarı ve temizlik sonrası 277 bine geriledi. Özellikle Amerika'da binlerce MAC ve bilgisayarın etkilendiği olay sonrası devreye giren FBI, geçici sunucu çözümüyle kesinti yaşanmasını engellemişti.

Her ne kadar geçen yıl virüsü oluşturan 6 kişi tutuklansa da konu sıcaklığını koruyor. Halen binlerce kişinin sisteminin etki altında olduğunu söyleyen yetkililer, bu sene benzeri bir durumun yaşanmaması için interneti 1 günlüğüne kesme kararı aldı. Yani 9 Temmuz'da virüs bulaştığı düşünülen DNS sunucuları etki geçene kadar FBI tarafından kapatılacak.

Virüsten Etkilendiğinizi Nasıl Anlarsınız? Temizle Yöntemi Nedir?

"DNS Changer"ı birçok antivirüs yazılımı hala tespit edemiyor. Zira bu yüzden uzun süredir kullanıcıların baş belası olan ilgili soruna alternatif çözümler üretildi. The DNS Changer Working Group tarafından geliştirilen bu web sitesi sayesinde DNS ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

(DNS Resolution = RED yazısı saldırıdan etkilendiğiniz anlamına geliyor.)

Diğer taraftan alanının etkin isimlerinden olan McAfee'in internet trafiğini süzgeçten geçirmenizi sağlayan bu servisini kullanabilirsiniz.

Her ne kadar eskisi kadar bir gücü kalmasa da Pazartesi günü aktifleşecek virüs internet yaşamında birtakım kesinti ve gecikmelere neden olabilir. Türkiye'nin de en çok etkilenen 15 ülke arasında bulunduğu "DNS Changer"ın gelecek süreçte tamamen ortadan kaldırılması hedeflenirken, diğer taraftan günübirlik kesintinin finansal açıdan ciddi kayıplara neden olması bekleniyor.

Kaynak [url]http://www.torrent-oyun.com/duyurular/9-temmuz'da-internet-kesilecek!/[/url]

xExCaLiBuRx
07-07-2012, 15:31   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
595 mesaj

Buyuk Konusma Bnce:)

sosyalik
07-07-2012, 17:01   |  #3  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj
Alıntı: ~~€zgi~~  
ben etkilenmem çünkü bilgisayarım mac tarayıcım safari güvenlik maksimum bende yani :)

O Safariye fazla güvenme, Mac kullanıcı sayısının artmaması için dua et. http://shiftdelete.net/maclere-de-virus-bulasti-36177.html

sosyalik
07-07-2012, 17:05   |  #4  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj
Alıntı: ~~€zgi~~  
gelen virüsleri şamarlar gönderirim ben gelidkleri yere merak etmeyin siz mac e bugüne kadar daha hiç virüs bulaşmadı özellikle türkiye de çok az mac kullanıcısı var ve safari en güvenli tarayıcı :)

Mac'e bugüne kadar virüs bulaşmadı mı? Verdiğim linki görmedin mi?

TnDnmz
07-07-2012, 17:42   |  #5  
TnDnmz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 20
2,235 mesaj

Cahil cesareti dedikleri bu olsa gerek tamam bulaşmaz sana virüs sen istediğini yap ....

Son Düzenleme: TnDnmz ~ 07 Temmuz 2012 18:06
Batuhan Karsan 26
07-07-2012, 19:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Ya git o safari ne kadar kötü yea.W7 ye kurmuştum.IE7 ye şükretmiştim ya.Ne kadar yavaş ya.Ayrıca virüssüz işletim sistemi diye bir şey yok.Kullanıma bağlı birazda.Ben windows 7 güvenlik duvarı kapalı uac kapalı sadece mse ile virüssüz rahat bir şekilde çalıştırıyorum bilgisayarı.Kafama ne eserse yüklüyorum.Arada sırada chkdsk yapıyorum hiç bir şey çıkmıyor.Her ne kadarda yerden yere vurulsada güvenlik açısından IE 9 inanılmaz..Bütün virüsler Chromedan girdi pcye.

Qromodynmc
07-07-2012, 19:41   |  #7  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Virüsün olmadığı yerde safariye güvenli dersin tabi :D Windowsa yazılan virüs kadar virüs Mac'lerde olsa,Macler ayakta duramaz,Apple güvenlik konusunda zayıf esasında.

Kapalı Hesap (91855)
07-07-2012, 21:42   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

Biraz da kullanana bakmak lazım virüs konusunda

Qromodynmc
08-07-2012, 00:17   |  #9  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Oda doğru,Benim Pc aldığımdan beri temiz,yaklaşık 8 ay fln oluyor,ama ablamın pcsi aylık virüs üretimi yapıyor sanki sil sil bitmiyor :D

Kapalı Hesap (223846)
08-07-2012, 00:38   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

bekliyecez görücez ttneti bir gün hacklemişlerdi annonmus hack team mı öle bişey ondan beridir net kesilmiyor Kahkaha