9 yaşında "hacker" olur mu?

CHIP Online
20-04-2010, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Polis azılı bir hacker yakaladığını düşünüyordu, ama karşısındakini görünce gözlerine inanamadı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/9-yasinda-hacker-olur-mu_19562.html

Birkaç hafta önce Virginia'da Fairfax County devlet okuluna bir hacker damgasını vurdu. En azından okul yetkilileri durumun bir hacker tarafından gerçekleştiğini düşünüyorlardı.

Öğretmenlerin velilerle bağlantıda olmasını, internetten okul ödevlerini ve okulla ilgili duyuruların velilere ulaştırılmasını sağlayan "Karatahta" sistemindeki öğretmenlerin şifreleri birisi tarafından değiştiriliyordu.

Olayı araştıran polis, olayın izlerini bir öğrencinin evine kadar sürdü. Ancak bir hacker ile karşılaşmayı bekleyen yetkililer olayın aslında bambaşka olduğunun farkına vardı. Adı gizli tutulan ve sadece 9 yaşında olduğu belirtilen öğrenci basit bir şekilde, sistemde yönetici kimlliği olan bir öğretmenin masasından şifresini almıştı.

Okul yönetimi olayın diğer bilgisayarlara sıçramadığını ve notlarda değişiklik yapılmadığını belirtti. Bu sefer olayı ucuz atlatan yönetim, öğrenci hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunmayacaklarını açıkladı.

Tüm konu: 9 yaşında "hacker" olur mu?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Eğitim sisteminin internete taşınmasını nasıl buluyorsunuz?

_hEro
19-04-2010, 21:57   |  #2  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Gayet olumlu buluyorum.ANlatılan olayda komikmiş :)

r522
19-04-2010, 22:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

Bence okul yetkilileri olayı abartmışlar.HAckerlık bi durum yok.

Barış
19-04-2010, 23:32   |  #4  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: r522  
Bence okul yetkilileri olayı abartmışlar.HAckerlık bi durum yok.

Fazlası ile katılıyorum. Başlık çok abartılı olmuş.
nedir yani her 3-5 kullanıcı adı ve şifre alan "hacker" mı oluyor ? O çocuk onları hocasının defterinde görmüş olamaz mı ?
Buyrun o zaman bende "hacker"ım CoolKahkaha

Son Düzenleme: Barış ~ 19 Nisan 2010 23:33
Mr.PessimisT
19-04-2010, 23:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
447 mesaj

böyle hacker olunsaydı şimdiye hepimiz aranıyo olurduk :D

Son Düzenleme: Mr.PessimisT ~ 19 Nisan 2010 23:55
Erhan Tiryakioğlu
20-04-2010, 23:03   |  #6  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Bence daha bunlar çok küçük şeyler (Abartı bir başlık) ama 2-3 yıl sonra e-okulada saldırırlar bence GERÇEK HACKER'LAR

Ya bu hacker'ın ne olduğunu bilmeyenler niye her olayın sonunda hacker mı lan yoksa diyor ?

- Abi dün benim msn şifresini çalmışlar vay ib**ler
-Hackerdır

-Abi Cod6 Multi oynarken net kesildi
-Hacker kesmiştir olum

-Abi Bizim mahallenin trafosu patlamış?
-Lan Hackerdır Cahil!

-Abi Başbakan Van münüt demiş
-Hackerdır Kesin Hackerdır bak

-Abi Hacker ne demek ?
- İşte bilgisayar manyağı, Sadece yer içer Uyurr Bilgisayara oturur, Onun bunun şifresini çalar, yani her kötülüğün başıdır

Benim gördüğüm kişiler böyledir yani... Arkadaş Biliriz Banka şifresini v.s çalar ama çoğu Hacker vardır iyi işler yapar bune ozaman ? Beyazlara noldu

-Abi beyaz hacker varmış o ne ?
-Olum sende ne cahilsin Beyaz Hackerlar amerikadan yayılırlar bilirsin amerikada Zenci ve Beyaz Ayrımı vardır Burdan Gelir (Bu ne lan?) Siyah Hacker Zenci, Beyaz Hacker Soluk benizlidir

Hackerları bu kadar pislik varlıklar olarak görmeyelim...

Eeee Şifreyi defterde bulmak var keylogger atmak var ve daha bilmediğimiz ne çok şey... Abartı bir Başlık hemde çook...

Son Düzenleme: Erhan Tiryakioğlu ~ 20 Nisan 2010 23:07
Barış
20-04-2010, 23:07   |  #7  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: Erhan Tiryakioğlu  

Bence daha bunlar çok küçük şeyler (Abartı bir başlık) ama 2-3 yıl sonra e-okulada saldırırlar bence GERÇEK HACKER'LAR

Ya bu hacker'ın ne olduğunu bilmeyenler niye her olayın sonunda hacker mı lan yoksa diyor ?

-Hackerdır

-Hacker kesmiştir olum
-Abi Hacker ne demek ?
- İşte bilgisayar manyağı, Sadece yer içer Uyurr Bilgisayara oturur, Onun bunun şifresini çalar, yani her kötülüğün başıdır

Benim gördüğüm kişiler böyledir yani... Arkadaş Biliriz Banka şifresini v.s çalar ama çoğu Hacker vardır iyi işler yapar bune ozaman ? Beyazlara noldu

-Olum sende ne cahilsin Beyaz Hackerlar amerikadan yayılırlar bilirsin amerikada Zenci ve Beyaz Ayrımı vardır Burdan Gelir (Bu ne lan?) Siyah Hacker Zenci, Beyaz Hacker Soluk benizlidir

Eeee Şifreyi defterde bulmak var keylogger atmak var ve daha bilmediğimiz ne çok şey... Abartı bir Başlık hemde çook...

Hocam üşenmedim 6saate yakındır oturduğum taburemden kalktım sizi bir ayakta alkışladım ve yerime geri oturup bu yorumu yazdım..

Erhan Tiryakioğlu
20-04-2010, 23:12   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Benim Gördüğüm kişiler böyledir Türkiye'yi Bombalasalar

Olum bu Soluk benizli Hackerlar dada ne güç varmış lan derler..

Cem Sinanoğlu
20-04-2010, 23:43   |  #9  
Cem Sinanoğlu avatarı
CHIP Online
57 mesaj

Kusura bakmayın ama bu "başlık abartılı olmuş" cümlesini ben artık anlayamıyorum. 9 yaşında "hacker" olur mu? Başlık bu. Hacker kelimesi tırnak içerisinde kullanılmış, yani kimse burada çocuğa hacker demiyor. Başlıkta okulun bir hacker ararken karşısında 9 yaşında bir çocuk bulmasına gönderme var sadece, hacker kelimesi de bu yüzden tırnak içerisinde.

Spot da bu:
Polis azılı bir hacker yakaladığını düşünüyordu, ama karşısındakini görünce gözlerine inanamadı...
Hadi başlıktaki tırnak işaretini görmediniz ya da bu işaretlere bir anlam veremediniz, spotta yazandan zaten çocuğa hacker demediğimiz anlaşılmıyor mu?

Sefa Adak
20-04-2010, 23:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Bu bence de hacker'lık bir durum degil.Abartı baslık.Admin sifresini araklayıp, oynamıs iste..
Hacker'lık gercekten oyle basit şifre calmak falan degil..Coluk cocuk yapıo onları..Erhan'a katılıorm...Herseyi hackerlıga baglıolar..
Ayrıca ne demis Kevin Mitnick  " I'm not a hacker, I'm a Security Professional " xD

Mr.PessimisT
22-04-2010, 22:46   |  #11  
Yıllanmış Üye
447 mesaj
Alıntı: Erhan Tiryakioğlu  

-Hackerdır

-Hacker kesmiştir olum

-Abi Bizim mahallenin trafosu patlamış?
-Lan Hackerdır Cahil!

-Abi Başbakan Van münüt demiş
-Hackerdır Kesin Hackerdır bak

-Abi Hacker ne demek ?

Hackerları bu kadar pislik varlıklar olarak görmeyelim...

Çok ama çok doğru bir ifade şekli sizi gercekten tebrik ediyorum her hacker banka hesabı vs vs çalacak değil ya tabiki faydalı işler yapanlar var bu yazınız için tekrar tesekkürler ;).

Erhan Tiryakioğlu
22-04-2010, 23:20   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Soluk benizlileri unutmayalım değil mi ama "Beyaz Hacker'ları"