95 mb boyutunda resim olur mu ?

alpagun
16-03-2010, 18:39   |  #1  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj

Bir yabancı siteden kartal resimleri indirmiştim.
Kendim Beşiktaşlıyım da. :))

Bu dosyayı Winrar ile arşivlerken bir şey dikkatimi çekti.
"2021.jpg" isimli resmin arşivlenmesi, geri kalan bütün resimlerin sıkıştırlmasından çok daha uzun sürmekteydi.
Arşivi açıp indirdiğim tüm resimlerin boyutlarını kontol ettim.
650 kb ilâ 1.5 mb arasında değişen boyutlar gördüm.
İçlerinden bir tânesi ise, 95 mb.
Resim makyajı ardına gizlenmiş ve PC ye yerleşip çalışacak,  zararlı bir yazılım olması ihtimâli düşüncesiyle, resmi sildim.

jpg uzantılı bir resmin boyutu 95 mb olabilir mi ?

Mustafa@PC
16-03-2010, 18:53   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Güvenlik programı ile tarattın mı ? Dosya simgesi nedir ?

alpagun
16-03-2010, 19:09   |  #3  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj

Doğrudan resim üzerinde tarama yapınca işlem yaklaşık, bir saniye  sürmekte.
Sonuç, "Temiz" çıkıyor.
95 mb boyutlu dosyanın taraması bu kadar kısa sürer mi ?
Resmin altında eagle_2021.jpg yazısı var.
"Simge" derken neyi kasdettiğinizi anlamadım.

Mustafa@PC
16-03-2010, 19:13   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Dosya simgesi ? Yani resim önizleme tarzı...

alpagun
16-03-2010, 19:19   |  #5  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj

"Yani resim önizleme tarzı" (Alıntı)

Bu dediğiniz şeyi nasıl anlayacağımı da yazarsanız, bir cevap verebilirim.
Kasdettiğiniz resim üzerinde çift tıklama ise,
Nero ile resim daha büyük hâle gelmekte.
Fakat güvenlik yazılımı herhangi bir uyarı vermiyor.

bosluk
16-03-2010, 21:01   |  #6  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

En mantıklısını yapmışsınız silmekle. Ne olduğuna, bilinmeyen bir siteyse hele hiç güven olmaz.

Ancak, resim çözünürlüğü ve dosya biçimi (başka bir biçimdedir ama uzantısı jpeg denilmiştir) değiştikçe resim boyutları da değişiyor epeyce. Tam olarak 95 mb (Afiş, vb. hazırlanmış Tiff ve XR'ler bu boyutlarda oluyor genelde) dediğiniz için bakma ihtiyacı hissettim. Bakınız altta bir bağlantıda 12MP bir kameranın ortalama dosya boyutlarını belirtmişler. TIFF veya XR biçimi de olabilir sildiğiniz dosya; tabi fazla iyimser bir tahmin de yapıyor olabiliriz, verdiğiniz kararın doğruluğunu çok değiştirmiyor gerçi ;)

alpagun
16-03-2010, 21:56   |  #7  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: bosluk  
En mantıklısını yapmışsınız silmekle. Ne olduğuna, bilinmeyen bir siteyse hele hiç güven olmaz.

Ancak, resim çözünürlüğü ve dosya biçimi (başka bir biçimdedir ama uzantısı jpeg denilmiştir) değiştikçe resim boyutları da değişiyor epeyce. Tam olarak 95 mb (Afiş, vb. hazırlanmış Tiff ve XR'ler bu boyutlarda oluyor genelde) dediğiniz için bakma ihtiyacı hissettim. Bakınız altta bir bağlantıda 12MP bir kameranın ortalama dosya boyutlarını belirtmişler. TIFF veya XR biçimi de olabilir sildiğiniz dosya; tabi fazla iyimser bir tahmin de yapıyor olabiliriz, verdiğiniz kararın doğruluğunu çok değiştirmiyor gerçi ;)

http://web.forret.com/tools/mega ... th=4000&height=3000

Hocam;
jpeg uzantılı bir resim için 95 mb bir hayli fazla. Nero ile kontrol ettiğimde diğer jpeg resimlerden farklı bir yanı görünmüyor.Her ne kadar değişik antiviruslar ile tarama yapmama rağmen "Temiz" görünse de, midem bulandı bir defâ.

Tedbir amacıyla sildim gitti.
İlginiz için teşekkürler.

bosluk
16-03-2010, 23:10   |  #8  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Rica ederiz ne demek. En iyisini yapmışsınız hakkaten. Başınız rahat olsun, büyük bir resimdiyse de eksik olsun :) Selamlar...

hamann7725
17-03-2010, 03:06   |  #9  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

ben bi defa eski tarayıcımda bi foto taradım makineden azami çözünürlük istedim.Şimdi çözünürlüğü unuttum ama santim metre hesabına vurunca 5 katlı bir binanın üzerini kapatacak büyüklükte idi ve boyutu 100-150 mb yi geçiyordu! Önemli olan fotonun ne çözünürlükte olduğudur.

StanOne
17-03-2010, 04:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
753 mesaj

Gerçekten Sadece Bir Resim ise Çözünürlüğü Çok Çok Çooook Yüksek Bi Foto Olsa Gerek, Taramaların Sonucu Temiz Çıkmışsa Keşke Bi Açsaydın Ya Merak Ettim Şimdi

01apachi
17-03-2010, 14:55   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj
Alıntı: AdRaMiTi  
Ama şahsen ben taradığım dosyalar hariç başka bir yerde karşılaşırsam kesinlikle şüphelenirdim :)

evet.. Galatasaraylının biri sana tuzak kurmuş olabilir..
Ama çalıtırdınsa artık çok geç :D

Mehmet Kök
17-03-2010, 15:45   |  #12  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

1 Terabyte Resmi Amerikan Ajanları Uzaktan Sahanın Resmini Çekip Binlerce İnsanın Bulunduğu Bir Resmin İçinden Bir İnsanın Yüz Hatlarının En İnce Ayrıntısına Kadar İncelebiliyorlar Bu Tarz Resimler Oluyor Piksel dpi Derinliği İle Alakalı Olabildiği Gibi Çeşitli Olumsuz Program Hatalarından da Kaynaklı Olabilir Bu Durumda Resmi Paint Kullanarak Piksel dpi Derinliğine Zarar Vermeden Başka Bir İsimle JPEG Uzantılı Kaydedin Boyutun Düştüğünü Görürsünüz Windows'un Tanımadığı Uzantı Derse Ekran Alıntısı Aracı İle Resmin Ekran Alıntısını Alın Bu Tarz Olumsuzluklara Birebir İlaç Dikkat Edilmesi Gereken Dosya Salt Okunurluğunu Kaldırın Resimlerinizin Tümünü Seç Özellikler Kişisel Bilgileri Kaldır Seçeneğini Kullanın Bu Uygulama Sırasında Hata veren Resimler Sorunludur Bunları Ekran Alıntı Aracıyla Resim Kaydet Seçeneğiyle Kaydet Sorunlu Resmi Silin Kaydettiğiniz Resmi Kenarlarını Kesip Çıkın Kolay Gelsin.

Son Düzenleme: Mehmet Kök ~ 17 Mart 2010 16:22
pcman34
17-03-2010, 18:12   |  #13  
pcman34 avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

bende görmüştüm öyle resimler gerçek olabilir bi resim vardı kocaman bi adam çekip anında laptopuna kaydedmişti filan öle şler vardı chip de yayımlanmıştı hatta

crastek
24-03-2010, 12:03   |  #14  
Taze Üye
8 mesaj

sanırım onu değişik bir resim editörü ile yapmışlar cünkü bazen video ve resimlerde boyutler büyübiliyor...
mesela adını hatırlamıyorum ama bi programla bi video ya logo eklicektim 300 mb ye cıkıyordu bende sildim