Bing ve Google'ı karşılaştırmanın kolay yolu

CHIP Online
05-06-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

MS'in yeni arama motoru Bing çok iddialı. Peki ama Google'dan daha mı iyi? Bu siteye girin, görün...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bing ... lay-yolu_13192.html

Resimlerle: Google Earth'te 3B Disneyland

Microsoft'un yeni arama motoru [url=""]Bing[/url] yayında ve gözünü Google'ın tahtına dikmiş durumda. Microsoft Bing'den memnun ama kullanıcıların yaklaşımı doğal olarak daha farklı kriterlere göre şekilleniyor. Öncelikle Google'ın bir alışkanlık haline gelmiş olduğu gerçeği var. Bing'in ilk ve en önemli sorunu Google alışkanlığını yıkmak.

İkinci konu ise daha sağlıklı arama sonuçları sunabilmek. Bu Bing için daha kolay ulaşılabilir bir hedef gibi görünüyor. Ama yine de son sözü kullanıcılar, yani sizler söyleyeceksiniz. Bing ve Google'dan hangisi daha çok işinize yarıyor? Bunu tespit etmek için derin incelemeler yapmanıza gerek yok. İnternette de tam olarak bu işe yarayacak bir araç bulunuyor. [url=""]Bu adresten[/url] ulaşabileceğiniz "Google vs Bing" sayfası, üst bölümde yapacağınız aramanın sonuçlarını doğrudan her iki arama motorunda birden görüntüleyerek hangisinin sizin için daha sağlıklı sonuçlar verdiğini test etmenize olanak veriyor.

Tüm konu: Bing ve Google'ı karşılaştırmanın kolay yolu

İzleyin: Google Earth harikası: Ships

Resimlerle: Google Earth'te 3B Disneyland

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bing mi Google mı?

MBTGROUP
05-06-2009, 20:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Ben herikisinide anasayfa yaptım.Google uzun zamandır bana emektar,ama bing de yeni oda iyi dursun ikiside ne olurki:D

Şu "bu adresten" yazan kısımda hep boş sayfa oluyor.

Son Düzenleme: MBTGROUP ~ 05 Haziran 2009 20:22
Mustafa Akın
05-06-2009, 20:45   |  #3  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj
pcword
Bende de aynı sayfaya yönlendiriyor.

PcMaKeR
05-06-2009, 21:17   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Bir hafta oldu neredeyse herşeyimi bing ile arıyorum. Zaten yabancı site ağırlıklı olduğu için işim bing daha fazla işimi görüyor. Özellikle aramadaki seçenekler(sağ tarafta çıkan ok) çok işimi görüyor. Resim arama ile video arama zaten süper bişi.

Özellikle youtube ve dailymotion aramaları çok işimi görüyor. bingden çıkmadan video izleyebiliyorum. Ön izleme cabası.

fotoğraf arama güzel olmuş. aramalar çok hızlı fotoğraf yükleme süreleri çok hızlı. tasarım iyi rahat ;)

daha ne isteyeyim.

yakında google gibi webmasters tools verdimi tamamdır.

Mustafa@PC
05-06-2009, 21:38   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Şuanlık herikiside...

Sonra ne olur bilmem,

Sonrayı startejiler belirler :).

_Neo_
05-06-2009, 21:40   |  #6  
_Neo_ avatarı
Yıllanmış Üye
806 mesaj
PcMaKeR
Bir hafta oldu neredeyse herşeyimi bing ile arıyorum. Zaten yabancı site ağırlıklı olduğu için işim bing daha fazla işimi görüyor. Özellikle aramadaki seçenekler(sağ tarafta çıkan ok) çok işimi görüyor. Resim arama ile video arama zaten süper bişi.

Özellikle youtube ve dailymotion aramaları çok işimi görüyor. bingden çıkmadan video izleyebiliyorum. Ön izleme cabası.

fotoğraf arama güzel olmuş. aramalar çok hızlı fotoğraf yükleme süreleri çok hızlı. tasarım iyi rahat ;)

daha ne isteyeyim.

yakında google gibi webmasters tools verdimi tamamdır.

Fakültede labaratuarlarındaki bilgisayarların Anasayfalarını bing yapmaya başladımKahkaha

Cidden hoşuma gitti.Aynen dediklerine katılıyorum.Ve google gir gir olmuyor.Bing  Tabiri caizse Yeni bir soluk getirdiAğzı kulaklarına varıyor

Son Düzenleme: _Neo_ ~ 05 Haziran 2009 21:41
Thrystan
05-06-2009, 21:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Umarım millet Google vs Bing i tartışırken birbirine girmez.

Ben Bing'i çok takdir ettim. Google gibi önüne milyonlarca sonuç çıkarmak yerine daha istediğimiz sonuca yönelik sonuçlar çıkartıyor.

İnsanlar Bing'in daha ne olduğunu bilmiyor. Bu yüzden Google ile aramalarına devam ediyorlar. Fakat Bing'i önerdiğim insanlar Google'ı direk yalnız bırakıyorlar :D

PcMaKeR
05-06-2009, 22:00   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Thrystan
Umarım millet Google vs Bing i tartışırken birbirine girmez.

Ben Bing'i çok takdir ettim. Google gibi önüne milyonlarca sonuç çıkarmak yerine daha istediğimiz sonuca yönelik sonuçlar çıkartıyor.

İnsanlar Bing'in daha ne olduğunu bilmiyor. Bu yüzden Google ile aramalarına devam ediyorlar. Fakat Bing'i önerdiğim insanlar Google'ı direk yalnız bırakıyorlar :

Herşey öyledir. Birşeyin yenisini göster bizlere hemen eskiyi dama atarız.

YavuzKa
05-06-2009, 22:38   |  #9  
YavuzKa avatarı
Yeni Üye
39 mesaj

Bing'in DB eksiği var DB olarak çok daha fazlasını bize verirse bing, google ı geçer.

CapanQGLU
05-06-2009, 23:45   |  #10  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

İki Arama Motoru da Farklı Olanaklar Sağlıyor. Google'nin Güneşi Doğduğundan Beri Batıya Yanaşmadığı Gibi, Bing Google'yi Batıya Sürükleyemez. Bing'i de Küçümseyerek Bırakmamak Gerek Bence, Denemek Lazım.

samsamsa
06-06-2009, 02:10   |  #11  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

ikiside başarılı bence.bing resim konusunda googleden üstünlük sağlamış ama google web'te bingden başarılı oldugu kesin yılların tecrübesiyle.

barguti
06-06-2009, 07:33   |  #12  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

microsoft düşmanlığım mı google düşmanlığım mı daha fazla dedim ve sonuç google çıktı :D

cuil ile ayakta kalmaya çalışıyodum ama küçüğüm çok zayıf yine de bing ilk zamanları olmasına rağmen daha aramama istek vermemezlik yapmadı

google warez konusunda daha üstün yalnız :D tahtını bu yüzden zor kaptırır

H@ckerCesur
06-06-2009, 11:06   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

arama terimi: hackercesur
google 1170 sonuç buldu.
bing 35 sonuç buldu
------------------------

Fark ortada. Google açıkara önde...

arama terimi: H@ckerCesur
google H@ckerCesur için yaklaşık 16.900 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar
bing ise sadece 12 sonuç buldu

Fark ortada. Google açıkara önde...

PcMaKeR
06-06-2009, 11:16   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Chipi indexledimi ki bing yoo daha yeni yeni.

O Artık Chipin Yöneticilerine Bağlı Sitemap gibi şeyleri yada ona uygun optimizasyonu Yapmışlarsa yakında indexi artar.

google dan uzaklaşmaya başlıyorum yavaş yavaş. Çok nadir kullanıyorum artık.

TuncaBozkurt
06-06-2009, 12:43   |  #15  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Kendimi hem Bing'de hem de Google'da arattım. İlk sayfalara bakınca, bir zamanlar Google'da olan ama daha sonra kapatılan bir açığın Bing'de bulunduğunu gördüm. Ne mi o?
http://www.bing.com/search?q=tuncab&filt=all&first=11&FORM=PERE
Bing'deki arama sayfasında 2. sayfada 8., 9. ve 10. sıralarda 3 sitenin uyarılan e-mail adresi arşivi duruyor.

www.brutti.com/zzmail03.html

Bir de ilk sonuç olarak CHIP Online'dan bir konu çıkıyor. Onun yerine Google'daki gibi kişisel sayfam çıksa daha iyi olurdu.

Ahmet Ertuğrul
06-06-2009, 13:48   |  #16  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
pcword
Ben herikisinide anasayfa yaptım.Google uzun zamandır bana emektar,ama bing de yeni oda iyi dursun ikiside ne olurki:D

Haberin altından tüm konuya gidip oradaki "bu sayfadan" bağlantısına tıkla, o çalışıyor. Nedense forumdaki haberlerdeki bağlantılar hiç çalışmıyor.

Google vs. Bing sitesinden bir şey arattım. Gözüme Bing'teki Google'da olan "şunu mu demek istediniz?" düzeltme sorusu olmaması çarptı. Onun dışında her ikisi de iyi sonuçlar veriyor aramalarda. Bing'in video ön izlemesi en hoşuma giden özelliği.

Bu arada bilmem fark ettiniz mi Bing'in adres çubuğundaki simgesi nazar boncuğuna benziyor. :)

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 06 Haziran 2009 13:56
yaman 93
06-06-2009, 14:03   |  #17  
yaman 93 avatarı
Yıllanmış Üye
137 mesaj

bing resim video arama konusundan çok başarılı

samsunu1993
06-06-2009, 18:31   |  #18  
Üye
69 mesaj

bing fena değil iyi bile baya bi programı tak die buldum indridim.görünümüde güzelll..

ainanç
06-06-2009, 18:36   |  #19  
Yıllanmış Üye
129 mesaj

Bing çok yeni olduğu içiin hemen önyargı ile bakmak doğru olmaz tabikide
hatırlıyorumda eskiden gogle de arama yaptığımda karşıma "aradığınız sayfa bulunamadı" notu çıkardı
bing dede böyle bir şeyin olması gayet normal zira yeni yeni hayata geçirilen bir proje
yalnız şurasıda var bingin resim arama motoru çalıntı . bing açılmadan önce bu tür bir resim arama sayfası gördüm

erdem barış
06-06-2009, 19:43   |  #20  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,312 mesaj

fana değil.

Ahmet Ertuğrul
06-06-2009, 20:33   |  #21  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Bu arada fark ettiğim bir şey, Bing'te birden fazla anahtar sözcükle arama yaparken araya + koyarsanız bir şey bulamıyor. Arada boşluk bırakıp yazmak yeterli oluyor. Google'da da aynı ama alışkanlık olmuş bende + koyarak yazmak.

Forumdaki eski bir konumu her iki arama motorunda da arattım. Google tam istediğim konuya 1. sonuçta link verirken, Bing'in bulduğu 2 bağlantının açıklama kısmında forum kullanıcı ismim ve aradığım konu başlığım geçmesine rağmen verdiği bağlantılar ilgisiz konulara yönlendirdi beni.

Bu Bing

Bu da Google'ın aynı arama sonucu

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 06 Haziran 2009 20:49
Fattur
24-12-2009, 18:51   |  #22  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Bing'i tanıdığım gün Google'ı unuttum =)