Ethernet sorusu

Five-Tech
20-08-2008, 02:13   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
690 mesaj

Arkadaşlar sadece bir şey sorcam iki bilgisayarı ethernet kablosuyla bağlayıp data transferi yapabilirmiyim?Eğer yapılabiliyorsa bunun için ayar filan yapmama gerek var mı?Bu arada diğer bilgisayarım xp bi şey farkeder mi?

viking20
20-08-2008, 02:30   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Bilgisayarlara IP numaralarını el ile vermeyi dene. IP adreslerinin farklı, alt ağ maskesinin ise aynı olmasına dikkat et. Başka bir yöntem ise, cross kablo ile bilgisayarları birbirine bağlarsan aralarında ağ varmış gibi davranırlar.IP adreslerini aynı verirsen iki bilgisayarın IP çakışması var diye uyarıda bulunur. İster otomatik verdir IP adreslerini ister kendin elinle ama benim tavsiyem kendin ver. mesela maasüstüne 192.168.1.1 ver laptop una 192.168.1.5 ver. daha sonra masa üstünden herhangi bir klasör ü aç. Bu açtığın klasörün adresinin yazdığı yere laptopa verdiğin IP adresinin önüne \\ bunu yaz (\\192.168.1.5)ben bunu örnek gösterdiğim için böyle yazdım.Daha sonra enter e bas biraz bekle senin laptop a bağlanacak ve paylaşıma açılmış olan dosyaları görebileceksin.Eğer cross bağlantılı olacak ise:
kablonun bir ucu turuncu beyaz, turuncu, yeşilbeyaz, mavi, mavibeyaz, yeşil, kahvebeyaz,kahve renklerde diğer ucu yeşilbeyaz, yeşil, turuncubeyaz,mavi,mavibeyaz, turuncu, kahvebeyaz, kahve renklerinde bağlı olmalı.
Sonra ip adreslerini elle vereceksin. kesinlikle otomatik almaz. otomatik ip alması için makinalardan birisi DHCP snucu olmalı. olmadığına göre ipleri elle vereceksin.
birisine 192.168.1.2 ağ maskesi 255.255.255.0 diğerine 192.168.1.3 ağ maskesi 255.255.255.0 vereceksin
sonra bilgisayarıma gir adres kısmına \\192.168.1.2 veya \\192.168.1.3 yaz o makinaya bağlanırsın.(alıntı)
Eğer Swicth kullanıyorsan normal olan kablolama çeşidini kullan Bağla gitsin görürüler birbirlerini Tabi şunu unutma AYNI BİLGİSAYAR ORTAMINDA OLMALARI LAZIM örğn.: WORKGROUP
ok. dene bunu eğer yoksa Cross Kablolamayı bende tavsiye ederim başka çare yok çünki.(alıntı)
----------
[xp\vista]iki PC bağlantısı:
Gerekli ayarları yaparsanız xp ile vista birbirlerini görürler. Yeni nesil ethernet kartlarında doğrudan kablo bağlantısı yapabilirsiniz. Eğer eski ethernet kartı kullanıyorsan cross kablo kullanman lazım. Herhangi bir bilgisayarcıdan 5-10 ytl karşılığında alabileceğini düşünüyorum cross kabloyu. Bağlantıya gelince her 2 bilgisayara el ile ip vermen gerekiyor (internet bağlantısı olmadığını varsayıyorum). 2 bilgisayar arası direk ethernet kablosu ile bağlantıyı anlatıyorum sana.
1.bilgisayara (bu xp olan bilgisayar olsun)
ip adresi: 192.168.0.1
alt ağ maskesi: 255.255.255.0
varsayılan ağ geçidi: boş bırak
2. bilgisayara (bu vista olan bilgisayar olsun)
ip adresi: 192.168.0.2
alt ağ maskesi: 255.255.255.0
varsayılan ağ geçidi: boş bırak
Bunları yaptıktan sonra 4-5 dk bekle, hemen bağlanamazsın. Bunları yaptıktan sonra xp olan bilgisayarda bazı klasörleri paylaşıma aç ve vista olan bilgisayardan başlat/çalıştır a gir ve oraya xp olan bilgisayarın ip adresini şu şekilde yaz
\\192.168.0.1
eğer bağlantı yapılmışsa 2 şey çıkar karşına ya paylaşılan klasörler direk gelir karşına ya da kullanıcı adı ve şifre ister.Kullanıcı adı ve şifre isterse ağ ayarları ve izinleri ile oynaman gerekecek. Öyle bir şeyin olmadığını varsayıyorum.Eğer bağlanmazsa hata verirse her 2 bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar dene bağlanmadıklarına emin olmak için.Eğer bir sorun çıkarsa yada sorun olursa buraya yaz cevaplarım.
Not:Eğer bağlanmazsa (varsa internet bağlantını kes) güvenlik duvarını kapayarak dene.(Alıntı)
------------
SORU:iki masaüstü pc yi usb den baglam şansmız yokmu?
CEVAP:Bu mümkün.İki ucu USB ve ortasında bir dönüştürücü var ve de iki bilgisayar arasında ağ kullanmak için uygun fakat ben şu an masamda iki bilgisayar kullanıyorum. Yaptığım sistemi anlatayım. 1. Makinamda 2 ethernet kartı var. 1. Ethernet kartı modeme bağlı. 2. Ethernek kartından diğer bilgisayara bir kablo çektim ve 1. Bilgisayar Ağ bağlantılarımda iki ethernet kartını seçip Bağlantıları Köprüle dedim ve şu an ikiside internete giriyor ve ağdan birbirini görüyor. Switch kullanmayacaksan en iyi çözüm bu. 10 YTL lik bir ethernet kartı ve 2 M. lik bir kablo ile çözüme ulaşabilirsin. Hatta 2. bilgisayarda ben Linux kullandığım halde sorun yaşamadan Samba ile ağ da dolaşıp, internete girebiliyorum.(Alıntı)
-------
NOTEBOOKUNUZ ILE MASAUSTU PC'NIZ ARASINDA AG KURMAK

NOTEBOOKUNUZ ILE MASAUSTU PC'NIZ ARASINDA WIRELESS KABLOSUZ AG KURMAK

Son Düzenleme: viking20 ~ 20 Ağustos 2008 03:13
panda34
20-08-2008, 08:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Bunlara gerek yok , sadece iki bilgisayarın WORKGROUP(Kullanıcı grubu) adının aynı olması yeterli .
Böyle olunca , sadece iki bilgisayarıda ethernetle ADSL modeme bağlamak bağlantı için yeterli .

inNteAcoME
20-08-2008, 17:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

cross kablo kullanarak cross bağlantı yapman gerekiyor yanlış bilmiyorsam. cross kablo şöyle yapılır cat5 in bir uçunu tb-t-yb-m-mb-y-kb-k diğer ucunu da yb-y-tb-m-mb-t-kb-k çakmanız gerekiyor.