Explorer.exe Virüsü

s_V_s
09-10-2008, 12:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
317 mesaj

a-squared Windows klasörü içinde Explorer.exe diye bir dosyada Otwycal.aq!A2 diye bir virüs olduğunu raporladı virüsü silsem explorer de silinecek

Konu hakkında görüşü olan

Banned
09-10-2008, 12:43   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kis kurup komple sistem taraması yapın.

waybe
09-10-2008, 13:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

khramn a katılıyom KİS kurup sistemini full tara

s_V_s
09-10-2008, 21:35   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
317 mesaj

:D

beyler herkesin ağzında bi kistir gidiyor ben zaten virüsü tespit etmişim ne kis'inden bahsediyonuz virüsü silsek sistem zarar görürmü onu soruyorum lütfen bilgisiz arkadaşlar cevap yazmasın

dikkat ediyorum forumlarda kim ne sorarsa sorsun hemen güvenli modda aç kisle tarat başka bişe yok adam pc açılmıyor diyor millet kisle tara diyor yav :D

Son Düzenleme: s_V_s ~ 09 Ekim 2008 21:37
kermenn
09-10-2008, 21:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
246 mesaj

sende sil ondan sonra onarma yap :D:D:D

black_flood
09-10-2008, 22:07   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

silde gör gününü sonu formata kadar gider.kis,nod32,panda yada bir x yazılımı denmesinin sebebi bazıları dosyayı direk siler bazıları ise dosya içeriğindeki zararlı kodları ayıklayıp siler ve sistemindeki hiçbir dosyada bozulup sistemin çökmesine sebebiyet vermez bu nedenden dolayı başka antivirüs öneriyorlar.
bende  norton karşıtı biriyim senin elindeki antivirüs gibi virüsü temizledim yada sildim diyor sistem restart attıktan sonra mefta fdisk çekmeden bidaha iflah olmuyor sistem.

benim önerimde panda antivirüs sana en azından hiçbir şekilde gerçek sistem dosyalarını silmez sadece kötü kodları ayıklayıp sistemin stabil çalışmasını sağlar karantinada yapmaz.

linda
09-10-2008, 22:29   |  #7  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

bence virusü sizin manuel olarak silmeniz bir işe yaramıcak.yada a-squared proğramıyla mı sileceksiniz tam açıklamamışsınız durumu. zararlı yazılımı herhangi bir proğramla (avirus malware yada trojan temizleme proğramıyla) sildiğinizde Expl. silinmemesi gerekir; diye düşünüyorum ve daha önce (10 yıldır)sizin endişeniz yönünde bir sorun yaşamadım.

Banned
09-10-2008, 22:40   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a-squared Bir malware yazılımıdır.Yani bir sistem koruma yazılımı bile değil. Öyle duyulmuş kendini ispatlamış birşeyde değil. Öte yandan verdiği uyarının dünyada rastlanma, temmizlenme veya çözüm arama/çözümlenme bilgisi http://www.google.com.tr/search? ... ogle%27da+Ara&meta= yani sizden başka dünya üzerinden böyle bir zararlıya rastlayan, rastlayıpta çözüm arayan olmamış. İnternet security grubu virüs koruma programları tüm koruma bileşenlerini içererek komple güvenlik vaadetmetedirler.Tavsiye edildiği üzere kiste bunlrın başlında gelmektedir. Bizlerin tavsiyesi kısaca o yazılımı sisteminizden kaldırıp adam gibi bir yazılım kullanıp adam gibi tarama yaptırarak sorun olursa çözelim,bunun içinde kis7-8 tavsiye ediyoruz cümlelerinin kısacasıdır. Büyük ihtimal zararlı tesbit eden yazılımınızın bulduğu zararlıda kendisi gibi sahtedir. Ayrıca burada size yardım için zahmet edip klavyesine dokunan kişilere bu tür davranış hoş değil.Beğendinizi alın beğenmediğinizi atlayın.Verilen küçük bir ipucu sizleri zahmetlerden kurtarabilir.

Banned
09-10-2008, 22:48   |  #9  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım eğer pc'de öyle herhangi bir anormallik yoksa kalsın silme çünkü sistemine zarar verirsin.bazen koruma programları bilgisayar için önemli dosyaları virüs olarak algılayabiliyor bunuda unutma.

linda
09-10-2008, 23:50   |  #10  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

valla gülümsüyorum. ya kendinisi explorer olarak adlandırıyor yazılım. yoksa hangi yazılım window a ait dosyları yada uygulamaları zararlı görecek. siz kurun bakalım sizin explorer de aynı yazılım tarafından malvare olarak mı algılanacak

piRe_
10-10-2008, 00:23   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Sizin bilgisayarınıza Worm.Win32.Otwycal.aq virüsü bulaşmış. Explorer.exe Sorun çıkarıyorsa güvenle silebilirsiniz. Daha sonra C:\WINDOWS\ServicePackFiles\i386 yada
C:\WINDOWS\$NtServicePackUninstall$ içindeki yedek Explorer.exe yi alıp C:\WINDOWS içine kopyalayabilirsiniz. Sorun çıkarmaz.

Ayrıca AVG Anti-Spyware nin bunu tanıdığı ve silebildiği belirtiliyor, deneyin belki faydası olur.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 10 Ekim 2008 00:54
Banned
10-10-2008, 02:40   |  #12  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

virüsü bu programla sil ve pire arkadaşımızın dediği gibi Explorer.exe'i Windowsun içine kopyala.

s_V_s
10-10-2008, 09:15   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
317 mesaj

İş yerimde ki pc den bahsediyorum ve kasperi kaldıracak yapıda bi makina değil onun için a-squared kurdum gerçek zamanlı koruma sağlayan bir antivirüs proğramı yüklü değil sistem kaldırmıyor rem çok düşük yardımcı olmak isteyen arkadaşlara çok teşekkür ederim ama sadece pire isimli üye sorumu tam manasıyla kavrayabilmiş ben Otwycal.aq!A2 virüsü hakkında bilgisi olan gerçekten bilgili kişilerin görüşüne başvurmak istedim genede sağolsunlar :)

Ben de biliyorum a-squaretin oto ..ka uyarı verdiğini her şeyi zararlı olarak gördüğünü hatta forumlarda bunu hep dile getiririm ancak bu sefer konu farklı explorer içine bulaşmış virüsü tespit etti ve adını verdi "Otwycal.aq!A2"

Neyse bakacaz bi çaresine

Son Düzenleme: s_V_s ~ 10 Ekim 2008 09:21
black_flood
10-10-2008, 09:55   |  #14  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

linda daha yolun başındasın vazgeç teorleri onlar yeneli en az 10 yıl oldu.sözde mpg dosyasınada virüs bulaşmaz diye iddaya giren yazılımcılar gördüm ama o dosyalara bile bulaşıyor menet.en basit örnek bugbear virüsü girmediği şekil şemal ve içine kendini yazamadığı gerçek sistem dosyası yoktur.temizleme sonrası 4 yazılım haricindekiler ile tam bir facia birtek sağlam dosya kalmıyor.explorer exe ve system32 aldındaki dll dosyaları falan hep uçuyor.
makinanın rami'az demiş arkadaşımız o zaman antivir yada avast kullanacaksın başkada çaren yok.bu iki yazılımda 32mb ram içeren bir pc'ye rahatlık ile kurulabilir.

s_V_s
10-10-2008, 10:35   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
317 mesaj

Antivir kullanıyordum ama performansı düşürüyor hiç gerek yok antivirüs olmadan gözle görülür bir biçimde daha hızlı çalışıyor makina bu hızı iki virüs silecem diye terk edemem başka yollar üretecez artık demokrasilerde çare tükenmez

Yavuz Taşcı
10-10-2008, 12:03   |  #16  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba karşılaştığınız sorun bir win32 virüs uyarısı.sisteminizden bu exe dosyasını kaldırmak sisteminizde bir problem teşkil etmeyecektir.

s_V_s
10-10-2008, 13:45   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
317 mesaj

çok teşekkürler Peki bu virüsün yarattığı tehtit hakkında bilgisi olan var mıdır ne yapar bu

"Otwycal.aq!A2"

Trojennidir reklammıdır nedir acep ?

bekirinho
03-08-2010, 23:32   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj

Dostum burada insanlara laf söylemişsin de Ben bu yaşımda biliyorum internetin iexplorer.exe ve windows da değil onun ana yeri en azından win7 burada insanlar sana yardım etmeye çalışmışlar aynı sorun bendede var gönül rahatlığıyla kis yükleyip çatır çatır silecem başka yol yok çünkü

celal12
03-01-2011, 17:42   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

ftyhtyuyuı