Hard Disk'in Bölümü

HPQ-User
31-03-2008, 21:03   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

HDD Mağduru sormuş:
Hard Diski aldığımda 130 GB Görünüyordu.Ben fazla önemsemedim.Ama daha sonra Partition Magic Programını kurduğumda 21 GB'lık bie bölümünün daha olduğunu gördüm.Format atmaya çalıştım ama format atmadı.Aldığım yere sorduğum zaman önemli değil sadece bir yazılım eksiği var dediler ve bir ara getir bakalım dediler.Bende bi türlü fırsat bulamadım.Chip dergisinin abonesiyim.Şubat ayında verdiğiniz Open Suse'yi kurmak için HDD'ni 130 GB'lık bölümünü bölmek istedim.Partition Magic Bölemedi.DVD'yi öylece taktım ve DVD'den bölmeye çalıştım böldü ama format atmadı.Bende oluşan o bölümleri sildim.Şimdi HDD'im iki parça.Biri sistemin kurulu olduğu 62 GB'lık C Sürücüsü (Önceden bu disk 130 GB'tı), birde 82 GB 'lık D bölümü.C'de bi sorun yok ama D Bölümüne format attığım ve içinde hiç birşey olmamasına rağmen 21 GB'lık bölümün dolu olduğunu görüyorum.Yani HDD'yi aldığım zamanki o kayıp 21 GB'lık bölüm.HDD'yi alalı 1 yıl bile olmadı üstelik 5 yıl garantisi var.Ne yapmam gerekli lütfen yardım edin.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Seagate IDE Bağlantılı 160 GB Hard Disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; InfoPath.1; .NET CLR 3.0.04506.648)

cbilgen13
02-04-2008, 10:12   |  #2  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

sorunu partion magic'i kullanarak halledebilirsin..kullanımı basit yazdıklarına bakılırsa altından kalkabilecek bir kullanıcı gibi görünüyorsun. ama bana sorarsan belki denemişsindir ama windows altında bir yazılım yerine xp cd'sini kullanarak bölümlerini fdisk'leyip tekrar oluşturursan bir faydası olabilir..

Borga-x
02-04-2008, 10:22   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Senın yerınde olsam butun hdd birleştirir sonra ıkıye boler ve oyle sıstem kurardım. Partıtıon magıcle hıc ugraşma. Temız sıstemını kur kurduktan sonra biçimlendiremediğin D surucusunu denetım masası altındakı yonetımsel araçlara gır ve orda dısk yonetımı secenegını secerek D surucusunu bıcımlendır. Sonrasında keyfıne bak

fasterdem
03-04-2008, 22:28   |  #4  
fasterdem avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
404 mesaj

bak HDD aldığımda 130 GB vardı.Yani görününen oydu.Sonra dediğin gibi partition magic kurdum.Ve orda 21 GB lik bi bölüm gördüm.format atmaya çalıştım çok kez ama bi işe yaramdı.Çünkü format atarken bi yerde takılıyo ve hata veriyo.XP cd si ile de denedim gene olmadı hata verdi.şimdi hdd iki parça.ikinci parçaya formart attım.içini açtım ve 21 gb lık bi bölüm kullanılıyo gözüküyo o önceki 21 gb lik bölüm yani.Bana kalırsa kesin bozuk.5 Yıl garanti var. yeni aldım zaten.Ama beni asıl sinir eden o aldığım yerdeki eleman bişi olmaz biz hallederiz diyo.Sen ne diyosun

K.A.Y.A.H.A.N
03-04-2008, 23:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Gözünü devirmiş

Son Düzenleme: K.A.Y.A.H.A.N ~ 03 Nisan 2008 23:47
marmara
03-04-2008, 23:56   |  #6  
Üye
79 mesaj
fasterdem
bak HDD aldığımda 130 GB vardı.Yani görününen oydu.Sonra dediğin gibi partition magic kurdum.Ve orda 21 GB lik bi bölüm gördüm.format atmaya çalıştım çok kez ama bi işe yaramdı.Çünkü format atarken bi yerde takılıyo ve hata veriyo.XP cd si ile de denedim gene olmadı hata verdi.şimdi hdd iki parça.ikinci parçaya formart attım.içini açtım ve 21 gb lık bi bölüm kullanılıyo gözüküyo o önceki 21 gb lik bölüm yani.Bana kalırsa kesin bozuk.5 Yıl garanti var. yeni aldım zaten.Ama beni asıl sinir eden o aldığım yerdeki eleman bişi olmaz biz hallederiz diyo.Sen ne diyosun.
arkadaşım hdd garantili ise hiç uğraşma götür aldığın firmanın teknik servisine.

eğer ben uğraşacam kendim çözecem diyorsan Seagate'nin sitesinden Disk Manager programını indir. manage disketi oluştur hdd ni ilk haline getir. biz bu yöntemi genelde bad sektör oluştuğu zaman düzeltmek için kullanıyoruz. seninde problemini çözeceğinden eminim.

saygılar..