Hızlı Format ile Normal Format Arasındaki Farklar

H€LL
05-05-2009, 17:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
277 mesaj

Arakdaşlar forumlarda ve bir çok yerde gördümki yavaş ve normal format arasındaki farkı kimse bilmiyor bende bilmiyodum :D ama öğrendim herkes yavaş formatın hdd'yi yıprattığını ve verilirin tamamen silinmediğini düşünüyor ama işin aslı öyle değil....

Microsoft Windows XP'nin "temiz" yüklenmesi sırasında aşağıdaki biçimlendirme seçeneklerinden birini seçmeniz istenir:

* Bölümü, NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir (Hızlı)
    * Bölümü, FAT dosya sistemi kullanarak biçimlendir (Hızlı)
    * Bölümü, NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir
    * Bölümü, FAT dosya sistemi kullanarak biçimlendir
    * Dosya sistemini olduğu gibi bırak (değişiklik yok)

Bir birimde normal biçimlendirme yapmayı seçtiğinizde, biçimlendirdiğiniz birimdeki dosyalar silinir ve sabit diskte bozuk kesim taraması yapılır. Birimi biçimlendirmek için geçen sürenin çoğu bozuk kesim taramasına harcanmaktadır.

Hızlı biçimlendirme seçeneğini seçerseniz, biçimlendirme bölümdeki dosyaları siler ancak bozuk kesim taraması yapmaz. Bu seçeneği yalnızca sabit diskiniz önceden biçimlendirildiyse ve sabit diskin zarar görmediğinden eminseniz kullanın.

Windows XP'yi Hızlı biçimlendirme seçeneği kullanılarak biçimlendirilmiş bir birime yüklediyseniz, Windows XP yüklemesi tamamlandıktan sonra chkdsk /r komutunu kullanarak da diskinizi denetleyebilirsiniz.

kısacası hddnizi bi kere normal format atıysanız bidaha normal format atmak zorunda değilsiniz tabi ara sıra normal format atmak (6 ayda 1 olabilir) hdd için daha sağlıklı olur ancak sık sık format atan biriyseniz her seferinde normal format atmınıza hiç gerek yok

bişey daha ekliyim hızlı ve normal arasındaki farkı anlattık ama yıpratma olayından bahsetmedik hızlı formatın hddye hiç bir zararı yoktur yani yıpratma olayı söz konusu değil ancak bi faydasıda yoktur normal format diski silmesinin yanı sıra hatalar ve badsector için diski tarayıp düzeltmeye çalışır yani normal formatında hiç bir zararı yoktur tam tersine hdd için belirli aralıklarda yapılmasında fayda vardır.

Son Düzenleme: H€LL ~ 05 Mayıs 2009 18:21
İtacHi_
05-05-2009, 17:45   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Doğru bilgiBeğendimEski bilgisayarıma 3 günde bir format attığımı bilirim.Her defasındada tamamen biçimlendirme yapardım.PAylaşım İçin Teşekkürler !!!AlkışAlkışAlkış

Kaya Erdoğdu
05-05-2009, 18:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

saol bilgilendirdiğin için :)

Hiper£l£v£nKids
05-05-2009, 18:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

İyi bilgi bilmiyordum.Sağol

axai
05-05-2009, 19:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
381 mesaj

hep kafamı karıştırıdı şimdi öğrendim sağol

permanent
06-05-2009, 12:13   |  #6  
Üye
98 mesaj

Evet.Normal olan hdd de bad sector varmı yok mu ona bakıyor.Sürenin uzun olmasınının sebebi bu.

black rose
06-05-2009, 14:37   |  #7  
black rose avatarı
Yıllanmış Üye
880 mesaj

teşekkürler

Mustafa@PC
06-05-2009, 14:54   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Hizli format guvenilir yani icinde virus olmayan hddler icin yapilabilir.

şakirm
06-05-2009, 16:03   |  #9  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

Emeğeni sağlık Bunu bilmiyordum

mk1
06-05-2009, 16:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
481 mesaj

anladım ve aydınlandım her geçen gün yeni bir şey öğreniyorum.

H€LL
06-05-2009, 18:00   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
277 mesaj
Mustafa@PC
Hizli format guvenilir yani icinde virus olmayan hddler icin yapilabilir.
pcde virüs olsada hızlı format atmanın bi zararı yok çünkü hızlı formatta normal formatta diskteki verileri tamamen siliyo buna virüslerde dahil tabiki ancak normal formatın hızlıdan farkı yukarıdada anlattığım gibi diski hata ve badsectorler için taraması uzun sürmesinin nedenide bu

Son Düzenleme: H€LL ~ 06 Mayıs 2009 18:02
Hayalet 26
06-05-2009, 18:18   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Öncelikle şunu ayırt etmemiz gerekiyor.HDD niz sağlam olduğu sürece en iyi format türü hızlı formattır.İyi bir HDD yüzlerce kez formatlanabilir.Hiçbir sakıncası yoktur.Normal ya da low diye tabir edilen format ise kişisel kullanıcılar için bence gereksiz ve tavsiye etmediğim bir formattır.Badsector oluşmuş bir HDD i low formatla sıfır yani hiç kullanılmamış bir hale getirmek mümkün olsa da hem zaman olarak çok uzun sürmesi(10-20 saat sürebiliyor)hem de riskli olması (elektrik kesilmesi ya da pc nin aşırı ısınmadan hata vermesi gibi)nedeniyle tercih edilmeyeceği görüşündeyim.

black rose
06-05-2009, 19:00   |  #13  
black rose avatarı
Yıllanmış Üye
880 mesaj

yani virüslü bir sisteme hangi formatı
windows dosyalarının silinmesi vb virüs gibi sorunlar dışında hangi formatı kullanıyoruz ?

H€LL
06-05-2009, 20:19   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
277 mesaj
black rose
yani virüslü bir sisteme hangi formatı
windows dosyalarının silinmesi vb virüs gibi sorunlar dışında hangi formatı kullanıyoruz ?
şahsen ben normal ve hızlı arasındaki farkı öğrendikten sonra hızlı atmaya başladım ama arada normal formatta atıyorum tabiki hata ve badsector taraması yaptığı için normal format atmakta yarar var ama zamanınız yoksa hızlı yapıp daha sonra normal formatın yaptığını işlemi chkdsk /r komutu ile yaptırabilirsiniz

ayrıca @Phantom26'nında dediği gibi sağlam bi hdd'ye yüzlerce kez format atılabilir hızlı veya normal formatn hddyi yıpratması söz konusu değildir ben yıllardır pc kullanıyorum ama bunları bende yeni öğrendim bu zamana kadar hep formatın hddye zarar verdiğini hızlı formatın atılmaması gerektiğini sanıyodum ama yanılmışım hata yazımdaki kırmızı bölgeyi "Microsoftun yardım ve destek bölümünden" alıntı yaptım

Son Düzenleme: H€LL ~ 06 Mayıs 2009 20:25
Mustafa Akın
06-05-2009, 22:31   |  #15  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Hızlı Format = Verilerin olmadığını bilgisayara inandırır, başlıklar boşaltılır sadece. O cluster'ın boş olduğu sanılır. Aslında doludur. Yeni bir dosya eklenirken, o *cluster*'ın üzerindeki veri yenisiyle değiştirilir.

Low Level Format = Her cluster teker teker boşaltılır, şöyle diyelim(çok doğru değil ama) her cluster'ın içi dolu, bu tip format'ta, onun içindeki 1'ler teker teker 0 yapılır, bu yüzden çok uzun sürer. Yoksa tarama benim bildiğim 20 saat sürmez.

Harddisklerine low level format atmak isteyenler için geliştirilmiş küçük bir araç. Fabrika formatı olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günki gibi tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum, Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.

Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin kurtarılması mümkün değildir.

Ve bad sector taraması için illa format atmanız gerekmez.

Son Düzenleme: Mustafa Akın ~ 06 Mayıs 2009 22:35
Mustafa Akın
07-05-2009, 21:01   |  #16  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ekleme: Low Level Format(Yani uzun format'ta) hard disk, hiç durmadan tam kapasite çalıştığı için, çok ısınır, ve performansı düşer, ve sonuçta, içinde dönen birşey var onun, onun üstüne sürekli yazı yazmak da yıpratır, ve ayrıca bu format süresinde elektriğin kesilmesi hdd'yi kullanılmaz hale getirebilir.

F.A.
31-01-2011, 13:05   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

Konu açılalı hayli olmuş lâkin,faydalı oldu teşekkürler...

FrozenSpear
01-02-2011, 23:30   |  #18  
Taze Üye
14 mesaj

Teşekkürler.