Internet Speed Test

viking20
21-02-2007, 17:43   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Broadband Speed Test for Cable, DSL and Modem
START'a tıklayın,bekleyin.

---
Firewall Test

---
Spy Bot
Scan Now or Search processes known to be a virus or spyware

Son Düzenleme: viking20 ~ 07 Mart 2007 22:41
Caner Güral
21-02-2007, 18:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
663 mesaj

Benim favorim "[url]speedtest.net[/url]".Hem Türkiye'de de server'ı var.Bence bir girin deneyin.
Örnek ekran görüntüleri:

Hoşçakalın.

viking20
21-02-2007, 18:27   |  #3  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

biliyorum,görmüştüm önceden,paylaşımın için teşekkür.

Caner Güral
21-02-2007, 19:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Sende sağol viking20,

Bunlara ek olarak şunu da ekleyeyim:

speedguide.net adresini takip edelim arkadaşlar.Özellikle oradaki TCP/IP Optimizer programını kullanmanızı tavsiye ederim.Ağınızın MTU değerini 1492, TTL değerini de 64 yapın.Ayrıca TCP Reveive Windows değerini de 60binden yukarıya çıkarmamanızı tavsiye ederim.Hemen ardından ayarları kaydettikten sonra da makinenizi yeniden başlatın.

Bunun yanında eğer eski CHIP sayıları elinde olan arkadaşlar varsa onları karıştırmalarını öneririm.CHIP eski sayılarda bu internet hızını verimli kullanma ile ilgili bir sürü hile ve yöntem ve de program sunuyordu.

Hoşçakalın.İyi günler...

BOOMFUNKMCS
21-02-2007, 23:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

her iki arkadaşımada çok çok teşekkür ediyorum.kaliteli paylaşım yapmışsınız arkadşlar ve çok işime yaradı.sağolun.

viking20
22-02-2007, 01:26   |  #6  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

Caner çok haklısın,insana gün geliyor internet tweak programı çok gerekli olabiliyor.Geçende benim başıma gelmişti,bir prog.indirdim,gitti internet bağlantı ayarlarını bozdu,ben manuel(şansımında yardımıyla)halletim ama,o zaman anladım ki dediğin gibi böyle bir tweak prog. lazım.Yoksa al servise götür/çağır işin yoksa.Tüm ayarlar bozulsa bile,prog.eliyle gerekli düzeltmeler/düzenlemeler yapılabiliyor..
Senin verdiğin adresten:
LAN Tweaking:

SG TCP Optimizer[TCP/IP Optimizer]Downloads:

{TCP Optimizer Description: The TCP Optimizer is a free, easy Windows program that provides an intuitive interface for tuning and optimizing your Internet connection. There is no installation required, just download and run.}
Herhalde sanırım bunları söylüyorsun.Kutlarım,sitede iyi/ciddi program'larda.Tekrar çok teşekkürler,devamınıda bekleriz.
--
bende eski sayılar var ama, bildiğin gibi CHİP/DVD dende eski sayılar araştırılabilir.
----
Sen bahsetmemişsinin ama,benim dikkatimi çekti,aynı siteden yine:
SpeedGuide.net TCP/IP Analyzer sayfasıda çok güzel.Valla ben "sık kullanılanlar'a" ekledim adresi,çok teşekkür.
----
(bunlarda benden olsun:)
TWEAKMASTER PRO v2.50.2822
ESSENTİAL NET TOOLS v4.0.189
internet bağlantısını optimize eden düzenleyen programlar.
----
Caner ,dediğin gibi ben:
TTL=64
MTU=1492
TCP Reveive Window=65340 'olarak ayarladım.Makinayı yeniden başlattım,bu ayarları onaylıyormusun?Birde yapmamız gereken başka değişikliklerde varsa(çünkü programa bakınca başka ayarlarada gereksinme old.görülüyor)belirt lütfen,özelden de gönderebilirsin.Program indirme linkini "yer imlerine"(sık kullanılanlar'a) ilave etmek lazım,kurulum programı olmadığı için,aç/kapa ve/veya bir temizlik programını çalıştırdığınızda(örnğ.:CCleaner gibi)bakmışsınızki program uçmuş,masaüstünden gitmiş(başıma geldiği için konuya değindim).Onun için indirme linkinin her an elinizin altında hazır durumda bulunmasında yarar var.Bu ayarlar konusunu herkezin araştırmasını(CHİP eski sayılarıda dahil olm.üzere)öneririm,birşeyler bulan burada paylaşsın/değinsin ltf.

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Eylül 2007 10:56
Caner Güral
22-02-2007, 16:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

@BOOMFUNKMCS
Sende sağol.Teşekkür ederim.

@viking20 ve diğer dostlarım
Evet evet.Bu verdiğim ayarları değiştirin, diğerlerini değiştirmenize gerek yok.Yahut oradaki "Optimal Settings" yuvarlakçığına tıklayın ve yine MTU değerini 1492 yapın tamamdır.

Buna ek olarak modeminizin WAN ve LAN ayarlarında da MTU değerini 1492 bayt olarak tutturun.Ek olarak modeminizde de "User DNS" gibi bir seçenek varsa yani kullanıcı tanımlı DNS ayar kutucukları varsa her birine 0 yazın, bunun yerine makinenize TRKY DNS Ayar programını kurun.

Ben en kısa sürede arşive gözatıp buraya içeriği özetle sunacağım.

Buna ek olarak forumda Windows XP'nin internet hattının %20'sini absorbe ettiğinden ve aleyhimize olan bu durumun nasıl düzeltileceği ile ilgili bir hile (tips & triks) yer almakta; onu da yaparsak tam verim alabiliriz.

Birde şunu da söyleyeyim, eğer direkt URL'lerden dosya indiriyorsanız bu yeni ayarlarınızı birde Leechget 2006 Premium ile deneyin ve internetinizin aslında ne kadar da hızlanabileceğini farkedersiniz.

Size internet hızaştırma çalışmalarında başarılar dilerim arkadaşlar.Hoşçakalın, iyi günler, iyi çalışmalar...

###

Son olarak söylemeden geçmeyeyim:
Speedguide.net mükemmel bir site.Ancak tabii ki yeteri kadar İngizceniz varsa...

Acaba, İngilizcesi olan arkadaş(lar) oradaki "Windows'a internet hızında Linux'taki gibi Lale Devri'ni yaşatan çağ" ile ilgili hız aştırma yöntemlerini Türkçe'ye tercüme edebilir mi ? Yani dergidekilerin harici olarak ?

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 22 Şubat 2007 16:27
viking20
22-02-2007, 16:45   |  #8  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

Caner, çok teşekkür arkadaşım tekrar yanıt verdiğin için  konu çok hassas/önemli bir konu,bende araştıracağım sende bi bakıver,eski notlara.Benim işler bitmiyorki,araya başka konular/işler de giriyor.Buldukça burada verelim.Ben senin önerdiğin ayarlarda kullanmaya devam ediyorum.
-----
Son önerinede katılıyorum,bekleriz tabii çok iyi olur.
---
SORU:programda:Max Duplicate ACKs kısmına ne yazacağız?karşısı boş gözüküyor?
CEVAP:Max Duplicate ACKs (TcpMaxDupAcks) - range is 1-3, the recommended value is 2.(önerilen/tavsiye edilen değer=2)
-----
FAQ
TCP Optimizer FAQ:

Tweaking FAQ:

Networking FAQ:

Wireless Networking FAQ:

General Broadband FAQ:

Cable Modems FAQ:

Security FAQ:

TCP Analyzer FAQ:

Routers FAQ:

Speed Test FAQ:

Site FAQ:

Satellite FAQ:

-----------------------------------------------
Sorularınız için:
faq@speedguide.net.
Forum Sayfası:

Not:Ben "BDP" ve "Advanced" Ayarları [nasıl olmalı/yapılmalı] konusunu ilgili firmaya e-mail atıp soracağım.
-----------------------------------------------
{TCP Optimizer Help}
TCP Optimizer Programının Online Help sayfası:

1. Introduction
2. Using the program
3. General Settings
    3.1 Connection Speed slider
    3.2 Network Adapter selection
    3.3 TCP Receive Window
    3.4 MTU Discovery
    3.5 Black Hole Detect
    3.6 Selective ACKs
    3.7 Max Duplicate ACKs
    3.8 Time to Live
    3.9 TCP 1323 Options
4. Advanced settings
    4.1 Internet Explorer Optimization
    4.2 Host Resolution Priority
    4.3 Type/Quality of Service
    4.4 DNS Error Caching
    4.5 LAN Browsing speedup
    4.6 LAN Request Buffer Size
5. Largest MTU
6. BDP
7. Latency
8. Registry
9. Menus
    9.1 File Menu
    9.2 Preferences Menu
Appendix A - Program Changes
-----------------
Not:a)TCP Reveive Window=65340 (olarak aldım).
    b)Tüm bu sayfada geçen/kullanılan  ayarları/rakamları henüz hiçkimseye önermiyorum/tavsiye etmiyorum,çünkü bende henüz daha araştırma/geliştirme/deneme aşamasındayım.İllaki ayarlarında düzenleme/değişiklik yapmak isteyenler olursa lütfen yukarıda vermiş olduğum "FAQ" ve "HELP" linklerini, menülerini çok iyi okusun/incelesin,etüd etsin.Sorumluluk kabul edilmez.
HELP:yardım
FAQ:[SSS]sıkca sorulan sorular.
c)PC'den PC'ye İnternet altyapısı farklılık gösterebileceği için,girilen değerlerinde farklı olabileceği/değişeceği de doğaldır.
d)Programın File(Dosya) menüsünden "Backup current settings"seçeneğini tıklayarak mevcut ayarlarınızı yedekleyebilirsiniz.Farklı kaydet penceresi yardımıylada dosyanızı uygun bir yere kaydedebilirsiniz.
e)CHİP/ÖZEL SAYI/NASIL YAPILIR 2/Sayfa:92-93 den bilgi alabilirsiniz.

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Eylül 2007 10:58
can_n01
23-02-2007, 15:53   |  #9  
Yıllanmış Üye
347 mesaj

Arkadaslar bir sorun var bende ben 7 mphs kullaniyorum.format atmdan once 500 600 arasi idi simdi 400 e dustu bu speed test ise benimkini 3 mphs gosteriyo.Duzeltmenin yolu varmidir acaba?

Tesekkur ederim

viking20
23-02-2007, 18:20   |  #10  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

ADSL kullanıyorsan,değindiğimiz gibi programı kurup doğru ayarları(program üzerinden)yapabilmek,gerisini program kendisi hallediyor zaten.Sonuçta en optimize bağlantı ayarlarına ve hızına ulaşmış oluyorsun.Sorun programı doğru çalıştıracak değerleri girmekte yatıyor.Gerisi kendiliğinden geliyor.Benim de bütün çabam buna yönelik,çoğu gitti azı kaldı gibi..
Hala çözemediğim noktalarım var,e-mail yolu ile firmasına soracağım,yanıt gelirmi bilmiyorum,ama doğrusu emin de değilim?
----
not:CHİP/ÖZEL SAYI/NASIL YAPILIR 2/Sayfa:92-93 den konu ile ilg.bilgi alınabilir.

Son Düzenleme: viking20 ~ 24 Şubat 2007 19:07
theironman
24-02-2007, 10:12   |  #11  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

arkadaşlar çok sağolun...

TuncaBozkurt
03-09-2007, 13:10   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Çok güzel paylaşımlar. Ben de speedtest.net kullanıyorum. Türkiye'deki ADSL'in gerçek hızlarını ortaya koyuyor.Gülüş