Neden AMD ciyiz ?

Diablotical
30-03-2009, 07:16   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
593 mesaj

Forumlarda tartışırken güzel bi yazı okudum iyiki okudum.
Sadece paylaşmak istedim yararlı olabileceği kanısındayım.
Teşekürler.

İntel işlemcilerin AMD işlemcilerden daha iyi performans gösterdikleri tezine nasıl ulaştınız bilmiyorum ama aralarındaki AMD lehindeki mimari farklılıkları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

1. Bellek yöneticisi AMD sistemlerde CPU içinde, Intel sistemlerde kuzey köprüsünde bulunur. Bu durum AMD işlemciye Intel işlemciler karşısında olumlu performans farkı yaratır.

2. Intel işlemcilerde bellek veriyolu FSB üzerinden çalışır ve sistem veriyolu ile ortaktır. İşlemci ne olursa olsun bellek hızı değişmez ve kuzey köprüsüne bağlıdır. 800 mhz destekleyen bir kuzey köprüsüne ve 3 ghz bir işlemciye 3000 mhz bellek de bağlasanız fark etmez yine 800 Mhz çalışır, aşağısı çalışmaz. AMD işlemcileri ise farklıdır. Bellek kontrolcüsü kuzey köprüsünde değil CPU içindedir. Hızı bellek kontrolcüsü değil belleğin kendisi belirler. Bellek veriyolu hızı (533,800,1066 Mhz) diye bir kavram yoktur. Bellek ne kadar hızlı ise yaklaşık o hızda çalışabilir. AMD için 3000 Mhz bir CPUya 3000 Mhz bellek bağlarsanız 3000 Mhz çalışır.

3. Sistem veriyolu Intel işlemcilerde birleşiktir ve FSB denir. Tüm sistem iletişimi bu yoldan olur. AMD için ise sistem veriyolu (FSB) diye bir kavram yoktur. Bellek ayrı diğer bileşenler ayrı yola sahiptirler. Diğer bileşenlerin kullandığı yola Hypertransport denir. Bu yol bellek tarafından kullanılmadığından AGP-PCIe, USB, FireWire, IDE, PCI vb bileşenler ile birden çok CPU soketi içeren anakartlarda CPUlar arası iletişimde kullanılır. (Intelde yoktur) Bu nedenle AMD sisteminde sistem veriyolu darboğazı diye bir şey sözkonusu olamaz. Bu durum 2 ve 4 cekirdekli Intel sistemlerde çok rahat görülmektedir. 4 çekirdek 2 çekirdekten multithread işlemlerde mantıken %70-90 hızlı olmalı ama öyle değil.(çekirdekler arası iletişim ve eşgüdüm işleri için harcanan performans hariç) %40-45 zor fark çıkıyor. Bellek yoğun işlerde işe %15-20 kadar ancak. Bu da 4 çekirdek için FSB yolunun kesinlikle çok yetersiz kaldığının açık bir göstergesidir. Bellekten beslenemeyen, sisteme yeterince ulaşamayan çekirdekler boş boş yatıyor.

4. Intel büyük level-2 cache kullanır zira işlemcinin bellek performansı düşüktür. Bu nedenle bellek erişimini en aza indirmeye bunu da level-2 cache boyutunu büyüterek yapmaya çalışmaktadır. Bu intelin bir tercihi değil mecburiyetidir. Ortak FSB ve harici bellek kontrolcüsünü değiştirmeden verimli bellek erişimi yapamayacağından mümkün olduğunca çok veriyi cachede tutmaya çalışmaktadır. İşte intel işlemcilerin AMD'ye göre daha pahalı olmasının sebebi de budur. Aradaki farkı kapatabilmek için Intel daha çok transistor kullanmak zorunda kalmaktadır. Fazla transistör fazla ısınma demektir ve bu da tasarımı iyice zorlaştırır. Intel'in sürekli daha mikro tasarımları zorlamasının (65 nm, 45 nm ...) sebebi de budur. Bu da bir tercih veya ilerleme değil bir mecburiyettir. AMD 64 işlemcilerde bellek performansı intele göre çok yüksek, bellek erişimi daha hızlı ve ayrıca bellek veriyolu özel olup diğer bileşenlerle paylaşılmadığından AMD daha küçük cache ile aynı performansı alabilir. Daha az fakat daha çok kullanılan verileri tutarak yeterli bellek performansına ulaşır. Daha küçük cache daha basit tasarım, daha basit ve etkili adres eşleme mantığı ve daha az transistör, daha az ısınma demektir.

Sonuç:

AMD tasarımı ve platformu daha ileri teknolojiye sahiptir. Ancak intel daha üstün üretim teknlojisine sahiptir ve aynı silikona daha fazla transistör sığdırarak (daha karmaşık yürüme birimleri ve büyük cache) ve yüksek frekans sayesinde açığını kapatmaktadır. Platformu ise AMDye göre oldukça geridir. (FSB-Hypertransport, ayrı bellek, bellek kontrolü, soket yapısı vs)

AMD cache miktarı küçüktür ve daha az transistör kullanabilmekte (daha basit yürütme birimleri) ve daha düşük frekanslara çıkabilmektedir.

Not: Intel en sonunda bu işin sonunun iyiye varmayacağını görerek i7 işlemcilerde bellek yöneticisini işlemci dışına çıkardı. Eee aklın yolu bir zaten...

AMD / İntel kıyaslaması yapacak arkadaşlara faydalı olması dileğiyle...

alıntıdır

Son Düzenleme: Diablotical ~ 30 Mart 2009 07:39
Mehmet-
30-03-2009, 08:52   |  #2  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Çok güzel bir paylaşım. Sağol.

Z1mBaBwE
30-03-2009, 10:46   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AlkışAlkış Güzel paylaşım olmuş eline sağlık ben bu foruma üye olduğum ilk günden beri bunu anlatmaya çalışıyorum ancak anlayana anlamak istemeyenler intele para kaptırmaya devam etsinler doğru yoldalar ama bu tabikide beni ilgilendirmez para onların parası karar onların intel alıyorlarsa AMD yi bilip bilmeden kötülemesinler defalarca söyledim şu ana kadar 6 sistem değiştim intel işlemcili ilk pc mi topladığımda intelin notunu o gün verdim ve makinayı kısa sürede sistemi sattım zaten il bilgisayarımda AMD Duron işlemciliydi birde intel deniyeyim dedim 3 tanesi intel işlemciliydi 6 sistemden ama 3 sistemdende umduğumu bulamadım intele boş boşuna para verdim beş para etmez işlemciler AMD ye tekrar geri döndüm ve gerçek performansa sonunda ulaştım AMD No.1 Manufacturer !!!!!!

atakanzngn
30-03-2009, 11:01   |  #4  
Yeni Üye
48 mesaj

Bencede AMD intelden daha iyi ve daha uygun intel,n işlemcisine 1100 $ vereceğime amdnin phenom işlemcili bi sistem yaparım o parayla

Forever AMD

arda001
30-03-2009, 11:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

katılıyorum ve ekliyorum. amd nin eksileri : frekans ve önbellek düşük tutuluyor.. başka hiçbir farkı yok intelden : artısı var daha..

Diablotical
30-03-2009, 11:56   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj
arda001
katılıyorum ve ekliyorum. amd nin eksileri : frekans ve önbellek düşük tutuluyor.. başka hiçbir farkı yok intelden : artısı var daha..
İşte olay orda bitio :)
AMD yüksek önbellek ve yüksek frekansa ihtiyaç duymuyor teknolojisinde ki ileri düzey sayesinde.

uzun bi yazı akılda tutmak zor ama ben 7 defa okudum heralde :) tekrar okuyunuz :P
4 ever ATI&MD

319
30-03-2009, 13:02   |  #7  
Üye
67 mesaj

amd ve ati bunlardan şaşma

Diablotical
30-03-2009, 15:41   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj

Bir daha okudumda biraz öngörüde bulunacak olursak, intel artık madde sınırına ulaşmadan AMD den çarpma teknolojilere başlıcak örnek:i7 işlmcilerin bellek yöneticisini dışarı taıması. Yavaştan kopyalama işlemi başlamış gibi geldi bana. Nano teknolojininde bi sınırı var. Küçülen transistörler elektron kaçağı yapacak kadar daha teknik konuşmak gerekirs o boyutlarda klasik fizik kuralları yok olacak  bu boyuta kadar gidebilecek intel tabiki sonrası meçhule gider.
en son İBM in prototipini yaptığı 3 boyutlu işlemciler ve sonrada Sıvı işemciler e doğru yol alacağız gibi geliyor.
Ancak intel devasa reklam bütçesiyle gene milleti kandırmaya devam edecek.
Sıvıda olsa katıda olsa AMD den şaşmayacağız :P

man on the moon
30-03-2009, 16:19   |  #9  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

sahip olma maliyetinin ucuz olması.
Intele takacağın anakartın 150$ iken AMD ye takacağın anakart 75$. Çünkü AMD anakartta bellek yöneticisi yok böylece daha ucuz... böyle gider bu. işlemcinin ucuzluğundan bahsetmiyorum bile..
ucuz olduğundan kardeşim..

carloska
30-03-2009, 19:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
175 mesaj

eline sağlık kardeş her yazılanı anlamasamda iyi bir çalışma olmuş... zamanında aldık bi kere core2duo e6420 şimdi sistemi değiştirip amd ye dönmeye çalışıyorum.. zamanında işlemci ararken bilgisayarcıların amd verelim demesini elindeki işlemciden kurtulmak şeklinde anlıyodum şimdi para bulabilirsem güzel bi amd sistem toplamak istiyorum...

dextercan
30-03-2009, 19:38   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

bir intelci olarak amd nin dragon platformunu takdir ediyorum gerçekten.
ne olursa olsun intel/nvidia dan sapmam

titi_boss_14
30-03-2009, 19:39   |  #12  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

duygusallık  sadece  isterse daha pahalı isterse daha dandik I AM HATE YOU İNTEL FOREVER

dextercan
30-03-2009, 19:59   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

ingilizce yazmandaki sebep ne anlamadım:D

Kaptanos
30-03-2009, 21:47   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Bencede AMD çok iyi bir çözüm yolu.

I_LoreNzo_I
31-03-2009, 01:47   |  #15  
Yıllanmış Üye
643 mesaj

artık bu olay parti , takım sempatizanlığına döndü :) herkesin kendi bütçe ve ihtiyacına göre karar verebileceği bir şey . yeterli param olsa intel q6600 alırdım . nedendir bilinmez ama phenom2 lerden daha çok hayranım o işlemciye . ama bütçem kısıtlı olduğundan amd 5000+ işimi fazlasıyla görecektir . intel e5200 almaktansa amd yi tercih edeceğim . e5200 kötü değil çok iyi o.c oluyor ama bu seferde amd deneyeceğim .. :)

akMurat
31-03-2009, 03:45   |  #16  
Yıllanmış Üye
585 mesaj

"Not: Intel en sonunda bu işin sonunun iyiye varmayacağını görerek i7 işlemcilerde bellek yöneticisini işlemci dışına çıkardı. Eee aklın yolu bir zaten..."
İşlemci içine aldı diyecekti heralde?

embalotr
31-03-2009, 05:30   |  #17  
Üye
77 mesaj

AMD den şaşma yolunu şaşırma demişler....;) Amd intele herzaman fark atıyorda
işte intel reklamlarla antlaşmalarla açığı kapatıyor olanda araştırmadan bilmeden
reklamlara bakarak alış veriş yapan kullanıcılara oluyor.

gelefsane
31-03-2009, 22:48   |  #18  
Yıllanmış Üye
353 mesaj

durmak yok AMDYE DEVAM!!!HEHEHE...

adenis
01-04-2009, 01:24   |  #19  
Yeni Üye
24 mesaj

prescotth magduruydum o yaratıgı üst seviye bir sistemle 4.2ghz de 68 derecede çalıstırdım banda 130w baglasalar bende 4 ghhz de çalşırım :D. şimdi athon 4850e kullanıyorum ht linkim saglam cpu fanım 0 rpm. yanlıs bi sorun var işlemcim bazen -7 derece  görünüyo :D. su intelin üretim teknolojisne gelirsem bi kaç sey sölicem cmos teknigiyle üretim kalitesi %70 olması bile başrısızlk sayılabilir cmosta kullanılan yarı iletken madde zaten yetrince saf yani sorun cıkarmadan doğal yoluyla üretim kalitesi yüksek olabilir tabi transitör sayısı artınca iş zorlaşıyo sanırım sorun ordan cıkıyor. soi hakkında pek bilgim yok intelin sorunu bence aşırı rekbabet yaparım ederim yaptımda bittide işte piyasaya sürüyom en böyük fabrika bende sorunu. amd ise nappsın işte calişiyo didiniyo tartıyo ediyo  işe yarayan bir eser ortaya cıkarıyo. sonuc olarak sesiz sakin serin avivo video ht link derken AMEDE

efekerem
01-04-2009, 07:47   |  #20  
Yıllanmış Üye
875 mesaj

Amd Güzel çözüm ama şimdilik ekran kartları için Ati de nvidia alternatif olabilir ama Nvidia daha önce şuan için.

sihirbaz_
01-04-2009, 21:52   |  #21  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

AMD akılcı ve toplu çözümleri seven bir firma. masaüstü işlemcilercilerde ilk olarak 64 bit mimarisi eklemesi, bellek kontrolcüyü işlemci çekirdeğine yerleştirmesi, HT veriyolu mimarisi kullanması, gerçek doğal çok çekirdekli işlemcileri üretmesi, önce 'spider' ve şimdide 'dragon' isimli toplu platform çözümleri sunabilmesi, athlon işlemcilerinde geliştirdiği çevrim başına daha fazla işlem yapma mantığı (tam olarak çevirisini yapabildim mi bilemiyorum ama 'daha az sayıda durum mantığı çalıştırma' gibi bişey olmalı), ATİ grafik işlemcilerinde yüksek 3D performansı ile yetinmeyerek ileri video özellikleri eklenmesi, her yeni işlemcide chipset değiştirme zorunluluğu olmaması vs. vs.

intel'in gerçekten takdir edebileceğim mantıklı gelişimleri ise x86 mimarisinin temelini atması, MMX ile SSE komut setlerini çıkarması, cache bellekleri işlemci çekirdeğine taşıması...

Son Düzenleme: sihirbaz_ ~ 01 Nisan 2009 21:54
Mustafa Can
01-04-2009, 22:41   |  #22  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
adenis
BeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendim

Ahmet Ertuğrul
02-04-2009, 00:16   |  #23  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Ben bu konuda çok bilgi sahibi değilim fakat bana bir arkadaşım amd ve atinin, intel ve nvidia ya kıyasla her zaman daha ucuz olduğunu ve bu ikililerin birbirleriyle iyi gittiğini söylemişti. Yani, Intel işlemci alacaksan Nvidia kart, Amd'ye Ati al demişti. Bir de oyun oynayacaksan Nvidia daha iyi dedi. Çünkü çoğu oyun Nvidia ya göre yapılıyormuş.

Bunlar hakkında bilgisi olan var mı?

YasinC
02-04-2009, 12:56   |  #24  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Nvidia biraz daha performanslı kartlar üretir ati f/p kartlarıdır. Şimdi birisi atlar kesin Ati daha performanslı diye gitsin araştırsın.

Diablotical
04-04-2009, 02:37   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj

Ben yokken güzel yorumlar gelmiş arkadaşlar klavyenize sağlık.
Böyle bir paylaşım ve duruma açıklık getiren böyle bir bilgi beraberinde kavga getirmedi tebrikler.
Her zaman intel amd kavgası olurdu ancak bu bilgiden sonra herşey ortada. Evet intel performanslı ama ne pahasına,ayrıca yakın zamanda AMD teknolojilerine dönüş yapacağıda aşikar.
nvidia yorumlarıda gelmiş ancak nVidia nın da aşağı kalır yanı yok tamam performanslı ancak nasıl ? :)
çift işlemcili diye piyasaya sürdükleri ekran kartlarının 2 tane 8800 i tost edip yaptıklarını erken unutuyoruz ATI r770 r790 diyerek alıp başını yürüdüğü yeni teknolojileri karşısında. gddr5 ide unutmamak lasım. Ama nVidia ya sempatim yok deil sırf Linux da iyi diye :) 4850 yi bi kenara koyup 6600 gt alasım var linuxda daha iyi :)
neyse herkese teşekürler. saygılar