Nero ile Windows XP [boot CD oluşturma]

viking20
21-05-2008, 01:43   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Windows XP
Windows XP altında başlangıç disketi oluşturmak için izlemeniz gereken yol şudur, Bilgisayarım içerisindeki disket sürücü simgesine sağ fare tuşuyla tıklamalı ve açılacak menüdeki Biçimlendir… Komutuna tıklayın. Bir sonraki aşamada, ekrana gelecek penceredeki MS-DOS başlangıç disketi oluştur seçeneğini işaretli konuma getirdikten sonra Başla düğmesine basın. Başlangıç disketi oluşturulduktan sonra ekrana Biçimlendirme tamamlandı biçiminde bir bilgi penceresi gelecektir. Windows XP altında oluşturacağınız bu tip bir başlangıç disketinin NTFS desteği bulunmayacağını (dolayısıyla da NTFS ile formatlanmış disklerinize ulaşamayacağınızı) bilin.NTFS destekli bir başlangıç disketini nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenmek için Microsoft’un resmi sitesindeki http://support.microsoft.com/?kbid=305595
Microsoft’un orijinal disketleri
Microsoft, özellikle Windows XP’ye yönelik başlangıç disketleri oluşturmak için çeşitli programlar hazırlamıştır. Bu programlar aracılığıyla ön yükleme disketleri oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu ön yükleme disketleri, Windows XP kurulumunu CD’den başlatamayanlar için idealdir. Ön yükleme disketleri için gerekli programları Microsoft’un www.microsoft.com/downloads
Bu ön bilgileri geçtikten sonra asıl konumuz olan XP boot cd si oluşturmaya gelelim. Burada kullanacaklarımız; boş CD, Genel olarak herkesin kullandığı Nero programı ve son olarak da boot dosyası
Önce bu adresten ( http://users.pandora.be/soulmaniacs/cd%20tools/boot.bin ) gerekli olan boot.bin dosyasını çekmeniz gerek, Bu çektiğimiz dosyayı ben kendi hard diskimde “D:\xp-BOOT” dizini içine kaydettim. Daha sonra Nero programınızın kurulu olduğunu varsayıyorum ( Eğer sizde Nero programı yoksa http://www.nero.com adresinden çekebilirsiniz.)Ben 20.04.06 itibari ile en son geçerli olan v7.0.8.2 sürümünü kullandım.

Nero programını çalıştırdığımız zaman gelen ilk menüde OK işaretlerini takip edelim

Açılan Pencerede sol yandaki scrollu aşağı çekerek aşağıdaki gibi bir görüntü ekranı göreceksiniz.
Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.666x520.

Bu ekranda özellikle dikkat etmeniz gereken "image file" kısmında boot dosyanızın yerini göstermeniz ve "kind of emulation" kısmında özellikle "No emulation" ı seçmenizdir.
Yukarıdakileri yaptıktan sonra “ISO” yazan tab kısmına tıklayıp değerleri aşağıdaki resimdeki gibi yapıyoruz

Bu ekrandaki ayarları da yukarıdaki gibi hazırladıktan sonra bir sonraki işleme geçiyoruz. “Burn” tabına tıklayın ve aşağıdaki ayarları yapın. Seçili olan yerler dışında ayar yapmayın,

Yukarıdaki özellikleri de ayarladıktan sonra “New” yazan yere tıklayın açılan pencerede XP dosyalarını sağ taraftan seçerek sol tarafa sürükleyin, kopyalama işlemi bittikten sonra Resimdeki işaretli yere basın,

Not: Kullandığınız sürüme bağlı olarak neronun seçeneklerinin yerleri farklıda olsa yukarıdaki şekillerden bakarak aynı ayarları yapabilirsiniz.
adresini ziyaret edebilirsiniz. adresinde “Setup Disks for Floppy Boot Install” biçiminde yapacağınız bir arama sonucunda bulabilirsiniz. İndireceğiniz ön yükleme disketi oluşturma programının, kullandığınız işletim sistemi ile uyumlu olması önemli bir ayrıntıdır.
(ALINTIDIR)

Son Düzenleme: viking20 ~ 21 Mayıs 2008 15:12
_AFD_
21-05-2008, 11:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
596 mesaj

peki nero 8 için nasıl bir yol izleyecegiz yine aynımı?

viking20
21-05-2008, 15:09   |  #3  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Kullandığınız sürüme bağlı olarak neronun seçeneklerinin yerleri farklıda olsa yukarıdaki şekillerden bakarak aynı ayarları yapabilirsiniz.

Son Düzenleme: viking20 ~ 21 Mayıs 2008 15:25