Outpost Chip'i Blokladı, Neden?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
piRe_
30-03-2009, 21:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Outpost Chip'i neden blokladı? Adı geçen sitenin Chip ile ne ilişkisi var?
Mantıklı bir açıklama yapılırsa memnun olurum.

MBTGROUP
30-03-2009, 22:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Ha?

Selçuk İslamoğlu
31-03-2009, 17:17   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Bizde bu domain ile ilgili herhangi bir reklam veya eklenti bulunmuyor. Herhangi bir başlıkta mı bulunuyor?

piRe_
31-03-2009, 17:23   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Antivirüs ayarlarından reklamlar için ayrıca bir değişiklik yapmadım. Ama anladığım kadarıyla o gün foruma girmek istediğimde chip üzerinden adı geçen siteye bağlantı kurulmak istendi. Dolayısıyla güvenliğe takıldı. Engellenen siteler kısmında o an için engellediğim bir ip yada site yoktu.

Reklamları başka yazılımlarla engelliyorum ve yine adı geçen siteyle ilgili bir engelli adresi yok. Sorunuzdan şunu çıkartıyorum ;
Chip'in bahsi geçen site ile bir reklam alış-verişi olduğu. Bu doğrumudur?

Selçuk İslamoğlu
31-03-2009, 17:27   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

"o gün" ?

Hayır, CHIP Online hiç bir şekilde güvensiz sunuculardan reklam bulundurmuyor. Ayrıca zaten reklamları blokluyorsan, sana yardım etmemem lazım :p

Tahminim birinin gönderdiği bir resim URL'sinde böyle bir adres olabilir veyahut değişik tablerdeki siteler karışmış olabilir firewall'da. Her halukarda, bir daha benzeri bir şey görürsen, bu kez hangi URL'de olduğuna dair not almanı rica ediyorum.

piRe_
31-03-2009, 17:40   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,183 mesaj
Selçuk İslamoğlu
"o gün" ?

Hayır, CHIP Online hiç bir şekilde güvensiz sunuculardan reklam bulundurmuyor. Ayrıca zaten reklamları blokluyorsan, sana yardım etmemem lazım :p

Tahminim birinin gönderdiği bir resim URL'sinde böyle bir adres olabilir.

Mesajınız sürekli değişiyor bari alıntı yapayım. :P

O gün = mesaj tarihi.

Son paragraftaki ifadeniz biraz daha mantıklı geldi, olabilir. Yinede temkinli olmak durumundayım zira adı geçen siteyle hiç alakam olmadı, hatta adını ilk dün duydum. Sanırım log kayıtlarını detaylıca incelemem lazım.

piRe_
31-03-2009, 17:47   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Bana maaş vermiyorlar. Kahkaha
Haklısınız işinizi yapıyorsunuz.

Yanıt için teşekkür ederim. Biraz araştırayım şu adresi.

piRe_
31-03-2009, 19:36   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Sabit ip kullanmıyorum ve site hakkında epey bilgi öğrendim. Benim asıl kafamı kurcalayan şu;

Pc yi yeni açtım (kapatmadan önce mutlaka temizlik yaparım) ilk olarak foruma girdim. Aradan bir kaç saniye geçti sitenin bloklandığına dair uyarı aldım. Önce normal karşıladım çünkü kullandığım yazılım zararlı gördüğü siteleri kendisi otomatik engelliyor. Zaten outpost'un veri tabanında adı geçen sitenin engelliler arasında olduğunu sonradan öğrendim.

Dediğim gibi benim asıl kafamı kurcalayan konu, adı geçen site engellendikten sonra chip'e ulaşamam oldu. Nedenini araştırmak için log kaydına baktığımda Chip'in ip sine blok atıldığını ve engelli siteler kısmına da diğer zararlı sitenin eklendiğini fark ettim. Aklıma ilk gelen Chip serverinden bu siteye bir çıkışın olabileceği oldu fakat bu konuda bir detaya rastlamadım. O nedenle buraya konu açtım.

Malesef henüz olayı tam kavramış değilim. chip.eu üzerinde daha önce zararlı yazılım linkine rastlamış ve gerekli uyarıyı yapmıştım, sonradan link kaldırılmıştı. Düşünebildiğim en mantıklı yaklaşım yine bu yönde gelişiyor. Acaba diyorum, o an için chip server'i üzerinden bu zararlı siteye bir şekilde çıkış yapılmaya mı çalışıldı ki antivirüs chip'in ip sine blok attı. Soru

Son Düzenleme: piRe_ ~ 31 Mart 2009 19:37
Selçuk İslamoğlu
31-03-2009, 19:47   |  #9  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

chip.eu'daki "download" edilebilir yazılımlarla, chip.eu'nun serverının da alakası yoktur zaten pire. chip serverda da bu siteye yönlendiren herhangi bir şey yok. Muhtemelen programın yanlış alarmı veya browserla birlikte açılan bir eklenti vs.'den bile olabilir.