Spybot S&D: Kurulum ve Kullanım

Ahmet Ertuğrul
19-04-2009, 17:43   |  #1  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Ahmet Ertuğrul: Program hakkında genel bilgi: Program tamamen ücretsiz ama gönlünüzden bir şeyler koparsa hayır demiyorlar. :) Bağış yapabiliyorsunuz.
Programda Türkçe dili mevcut. Güncellemelerini zaman zaman elle yapmanız gerekiyor. Otomatik güncelleme özelliği yok. Özellikle spywareleri temizlemek için hazırlanmış bir yazılım.

Önemli: Programın sitesine Spybot'un IE 8'in açılışını yavaşlattığına dair şikayetler gelmiş. Programcının ilgili konuya cevabı burada.(1)  
-----------------------------------------------------------

En son sürümü buradan indirebilirsiniz.

Kurulumu başlatmak için indirdiğiniz dosyaya çift tıklayın.

TeaTimer dışındaki bütün ayarları defaultta(varsayılanda) bırakın. (Yükleme sırasında TeaTimer'ın tik işaretini kaldırın.)Teatimer sisteminizi kasabilir ve ha bire işlemlerinize müdahale eden, programın bulduğu problemleri kaldırırken bile size soru soran bir karın ağrısı haline gelebilir.

Ahmet Ertuğrul'un notu: Ben TeaTimer'ı yüklemiştim, sakın yüklemeyin(eğer ileri düzey bir kullanıcı değilseniz). Her şeye bir şey diyen, her şeye müdahale eden paranoyak firewallara benziyor.(2)

SDhelper'ın(IE zararlı download engelleyicisi) işaretli olduğuna emin olun. (Default olarak işaretlidir.)

Elle Güncelleme
Kurulum sırasında güncellemeleri şimdi kontrol et/search for updates now deyip, güncellemeleri alın. Ayrıca, önerilen kayıt defteri yedeklemesini(registry backup) de yapın. Eğer herhangi bir nedenle kurulum sırasında güncellemeleri yapamazsanız güncellemeleri buradan indirip elle kurabilirsiniz.

Eğer update sırasında "bad checksum" hata mesajı alırsanız, listeden farklı bir sunucu seçip tekrar deneyin.

Programın Immunize(bağışıklama) işlevini kullanın. Programı açtığınızda sol taraftaki Immunize simgesine tıklayın. Önce neyin bağışıklanacağını kontrol eder, bu bittikten sonra default ayarları ellemeden üzerinde Immunize yazan yeşil artı işaretine tıklayın. Böylelikle bağışıklama aktifleşecek.
Ahmet Ertuğrul: Her güncellemeden sonra Immunize işlemini yenileyin. İsterseniz program ayarlarından bunu otomatikleştirebilirsiniz.

Üst menüden Mode->Advanced Mode(gelişmiş mod)'u seçin. Sonra Settings(ayarlar) başlığını yanındaki küçük artıya tıklayarak genişletin. Sonra Ignore Cookies'i(Çerezleri Silme) seçin. İster bütün çerezleri silmeyin ya da hangilerinin kalacağına ayarlarını kaybetmek istemediğiniz internet sitelerini göz önünde bulundurarak karar verin. Her iki durumda da çerezler çok önem teşkil etmiyor. Bu yüzden bunların tarama sonuç listelerini uzatmaları gerekli değil. Şimdi sol üst taraftan Spybot S&D'ye tıklayın ve bu alt menüden çıkın.

Şimdi internet tarayıcıları dahil olmak üzere tüm gereksiz uygulamaları kapatın.

Check For Problems(Sorunları kontrol et)'a tıklayın. Tarama biraz sürebilir, sabırlı olun. Tarama ilerlemesi programın penceresinin alt kısmındaki çubuktan izlenebilir. Çubukta geçen zararlı isimleri neyin bilgisayarınızda olup olmadığına bakıldığına işaret eder. Bu bilgisayarınızda zararlı olduğu anlamına gelmez. Spybot çalışırken sakın başka bir programla tarama yapmaya çalışmayın.

Tarama bittikten sonra her şeyin seçili olduğunu kontrol edin ve üst menü çubuğunda Fix Selected Problems(seçilenleri temizle)'a tıklayın.

Not: Her güncellemeden sonra yeni bağışıklamaları yukarıda anlatıldığı şekilde kontrol edip, uygulayın.

Alıntıdır: forums.majorgeeks.com; chaslang: MajorGeeks Yöneticisi - Zararlı Uzmanı

(1)İngilizcesi iyi olmayan ya da Google Translate'ten memnun olmayanlar için özet;

Bu durumu inkar etmemekle birlikte, önemli olanın güvenlik olduğu IE'nin geç açılması olmadığı belirtilmiş.

Yavaşlamanın nedeni programdaki Immunize özelliğiyle bloke edilen zararlı site miktarının çok fazla olması. IE 8'in ilgili kendi eklentisi(sanırım Smart Screen filtresinden bahsediyor) bunlarla baş etmekte daha iyi de olabilir fakat konu bu değil.

Zaten SDHelper'ın yeterli bir çözüm olmadığı, özellikle zararlıların her gün farklı sunucular kullanabildiği doğru fakat bizimki de olası korumalar arasında biri. Böyle olması, Immunize özelliğinin daha zayıf olmasından iyidir.

(2)TeaTimer'ı Devre Dışı Bırakma

Eğer TeaTimer'ı halihazırda etkinse;

Spybot'u çalıştırıp üst menüden Mode->Advanced Mode'u seçin.

Sol tarafta Tools(araçlar)'a tıklayıp genişletin. Resident'a gelin.

Şimdi sağ tarafta TeaTimer'ın tikini kaldırın. Resident SDHelper'ın işareti dursun, onu ellemeyin. Son durum böyle olmalı:

Öneriler: Immunize özelliğini kullanın.
SDHelper'ı kullanın.
TeaTimer'ı kullanmayın.

Not: Spybot, Vista'da bir "güvenlik merkezi servisi" yükler.

Program ekran görüntüleri

Alıntıdır: forums.majorgeeks.com; chaslang: MajorGeeks Yöneticisi - Zararlı Uzmanı

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 20 Ekim 2009 23:44
Ahmet Ertuğrul
19-04-2009, 17:48   |  #2  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Spybot tarama amaçlı, özellikle spywarelere yönelik hazırlanmış bir güvenlik yazılımı. Güzel bir program olmasına rağmen bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var kurulum ve kullanımında.

piRe_
19-04-2009, 17:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
ahmeyt05
Spybot tarama amaçlı, özellikle spywarelere yönelik hazırlanmış bir güvenlik yazılımı. Güzel bir program olmasına rağmen bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var kurulum ve kullanımında.
İşte bu nedenle herkesin hatta hiç kimsenin kullanmasını tavsiye etmiyorum. Gerekli gereksiz bazı dosyalara uyarı verebiliyor, engelleyebiliyor ve silebiliyor. Zaten bunun yaptığı işi Malwarebytes' Anti-Malware daha güzel ve sorunsuz yerine getiriyor.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 19 Nisan 2009 17:52
Ahmet Ertuğrul
19-04-2009, 17:55   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Evet, dediğinizi yapan programın TeaTimer programcığı, programı kurarken bunun yüklenmemesi ve yüklendiyse nasıl devre dışı bırakılacağı anlatılmış yazıda.

Benim gibi bu programı kullanmak isteyenler olabilir, benim yaşadıklarımı başkaları yaşamasın diye bu yazıyı çevirip buraya yazdım.

loganwolverine
19-04-2009, 18:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

eskiden kullanırdım bişeye yaradığını görmedim

Banned
19-04-2009, 18:37   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
loganwolverine
eskiden kullanırdım bişeye yaradığını gö
Sana katılmıyorum bence çok güzel bir program uzun zamandır kullanıyorum herhangi bir zararını görmedim.

Bu arada ahmet bu gidişle sen Viking20'i tahtından edeceksin paylaşım konusunda iyi bir çalışma olmuş tebrikler.

Ahmet Ertuğrul
19-04-2009, 19:24   |  #7  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Teşekkür ederim, viking20'nin yeri ayrı yalnız. Ben ona rakip olamam.

Halen kullanıyorum bu programı anlatılanları yaptığınız takdirde hiç de kötü bir program değil. Yararsız da değil. Spyware taramasında da gayet başarılı.

Banned
19-04-2009, 19:27   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

Bilemicem artık son zamanlarda gördüğüm kadarıyla çok paylaşımcı birisin edebilirsinde belli olmaz:)

Kapalı Hesap (76993)
19-04-2009, 20:22   |  #9  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Dün kurmuştum bir şey bulamadı ama gerçekten işe yarayan bir yazılım.

mancukya
20-04-2009, 22:42   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

1 spyware olayinda korumayi ilk Ad adware ve Spybot baslatmistir piyasaki bütün güvenlik firmalari bu 2 sinden araklamistir.
2 Tea timer regedit korumasi dalgasidir program kurarken sorar anlamayanlar icin zor gelebilir ama kurulusta iptal ediliyor
3 son 2 senede bedava olmasi dolayisi ile geride kalmisti ama 1.6.2 ile 500 bine yakin zararliyi bulup silebiliyor
4 Spybot en iyi tarafi yaklasik 100 130 bin arasi site ve zararli yazilima karsi bagisiklama olayini yapabilmesidir.