Vista'dan Xp'ye Dönüş

vahitce
25-03-2007, 22:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Vista yükledim tekrar xp ye dönemiyorum. Xp d sini her türlü denedim ama olmuyor. Nasıl tekrar xp ye dönecem yardım ere misiniz? Teşekkürler.

Kombat
25-03-2007, 23:01   |  #2  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Çok zor ve özel bir yöntemi var. Bende Vista deneme sürümü yükledikten sonra kaldırıp XP yükleyim dedim çok uğraştırdı. XP Cd'in bootlu mu? Yüklenirken 36.dakikada kalıp kısır döngüyemi giriyor? Bana bunların cevabını verirsen yardımcı olabilirim çünkü çok kapalı yazmışsın.

make-believe
25-03-2007, 23:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Hiç uğraşma, temiz kurulum (Clean install) yap derim. Bunun için XP CD'siyle başlat PC'ni. (Bios'tan CD-DVD aygıtını birincil boot aygıtı olarak atamayı unutma ama.)

(Vista kullanıyorum ama XP'ye ben de dönücem. Vista tam bir fiyasko bence. Microsoft bu kez saçmalamış. Güvenlik diye diye bu kadar da abartılmaz canım.)

vahitce
26-03-2007, 10:20   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

Xp cdyi hem boottan başlattım hem de normal şekilde. Boottan başlatınca ön cdden yükleme için bir tuşa başlatın demiyor direk vista açılmaya başlıyor ayrıca xp cd orjinal lisanalı ve boot özellikli. Normal başlatınca da  xp yi yükle linki pasif görünüyor. lütfen yardım arkadaşlar vista beni sarmadı. Çünkü bilgisayarım 1 saatte 5 kez mavi ekran hatası veriyor. Teşekkürler.

siamat
27-03-2007, 00:25   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

vistayı kurduktan sonra ben de sürücülerden dolayı vistayı kaldırdım ve xp'yi düzgün kuramadım..xp'yi en az 7 sefer kurdum..en sonunda aklıma ana akrtın üzerindeki pili çıkartmak geldi..pili çıkarıp 5 dakka beklettim sonra taktım ve xp'yi düzgün bi biçimde kurdum..sen de bi dene.

make-believe
27-03-2007, 01:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
siamat
vistayı kurduktan sonra ben de sürücülerden dolayı vistayı kaldırdım ve xp'yi düzgün kuramadım..xp'yi en az 7 sefer kurdum..en sonunda aklıma ana akrtın üzerindeki pili çıkartmak geldi..pili çıkarıp 5 dakka beklettim sonra taktım ve xp'yi düzgün bi biçimde kurdum..sen de bi dene.
Arkadaşlar bırakın bu gereksiz zahmetleri. Bu yaptığınızın Vistay'l ya da XP'yle hiç bir ilgi ve alakası yok. Siz sadece bir yazılımı kuruyor yada siliyor/formatlayıp yenisini kuruyorsunuz. Kaldıki, hiç bir işletim sistemi biosunuza müdahale etmez,edemez,ayarları değiştiremez.

bandw
27-03-2007, 23:42   |  #7  
Yeni Üye
25 mesaj

Kardeş yapacağın şey çok basit. Önce Vista Dvdni tak ve bilgisayarını başlat. Sonra yeni kuruyormuş gibi ilerle. Sabit disklerle ilgili bölüme geldiğinde vistanın kurulu bulunduğu bölümü sil. Yeniden bölümlendir. Dvdyi çıkart ve xpyi tak her zamanki gibi kurulumunu yap. Belki biraz uzun bir yol gibi gelebilir sana ama sana önerebileceğim en kolay yol budur.

Banned
29-03-2007, 23:07   |  #8  
Banlandı
268 mesaj

wallah ebncede tak cd yi ne var sa şu vistadada ondaki programlar nettende fazla mb ta bile deil yükleye biliyorrsun  ne gerenk var ki pcden menunsan vistaya neyyse sen kura geç sıfır format atmayı dene  olursa olur :(

alize46
06-04-2007, 15:38   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

Kardeş vistanın kaldırılması xp gibi değildir.Eğer yapamadı isen 1. si pc ne easyBCD 1,52 programını kur ve yönetici olarak çalıştır menagebootloder seçeneginde uninstali seç ve mbr yi tıkla.2. si işlem bittikten sonra harddiskinin kablolarını sök ve tekrar tak (bu vistayı tamamen devre dışı bırakacaktır aksi takdirde vista kurulu olan bölüm bloke olabilmekte). İstediğin gibi xp ni kur formatla ne yaparsan artık ama vista artık çalışmaz ve pc nide etkilemez.

jakaboom87
31-07-2007, 19:18   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Burdaki yol gösterenler yeterince açıklayıcı deiller...kısacası bu orjinal vistayı silmek mümkün deil mi???? bu arada F12 den sonra bölümleme yeri değiştirilemiyo yardımcı olursanız sevinirim....

Banned
01-08-2007, 00:35   |  #11  
Banlandı
1,148 mesaj

Arkadaşım normalde XP yi nasıl kuruyorsan(Pc açılırken CD'den başlatarak) aynı şekilde kuracaksın...
yapman gereken Bölüm seçerken Vistanın kuruku olduğu bölümü "D+Enter+L" ile silmek ve "C" ile tekrar oluşturmak ve okeylemek...
gerisi aynı farklı bir şey değil...
saygılar...

iha27
31-01-2009, 14:54   |  #12  
Taze Üye
7 mesaj

Bazı arkadaşlar hiç denemeden yorum yazmış, deneselerdi vista kurulu pc yi xp ye çevirmenin kolay olmadığını görürlerdi, xp cd sini takıp format atmakla olmuyor bu iş

VistaBootPRO ne için kullanılır?

Bu konuyu okuduğunuza göre muhtemelen Windows Vista kullanıyorsunuz ve şu iki şeyden birini yapmak istiyorsunuz: İkinci bir işletim sistemi yüklemek veya BCDedit dosyasını düzenlemeden boot ayarlarınızı yönetmek istiyorsunuz. Belki fark etmişsinizdir, Windows Vista ile birlikte BCDedit dosyasını düzenlemek biraz daha karmaşık bir hal aldı. VistaBootPRO, Windows Vista Boot ayarlama dosyasını daha hızlı, kolay ve diğer alternatiflere göre çok daha az bir sürede yapmanızı sağlar. BCD' yi düzenlemenin diğer tek yolu ise Windows/System32 klasöründe bulunan bcdedit.exe dosyasını çalıştırmak. Bunun için komut satırı girdi ve çıktılarını, değişkenlerini ve ayarlarını bilmek gerekir ki bu da pek çok kullanıcının tercih etmediği ve bilgisinin olmadığı bir konudur. VistaBootPRO boot ayarlamasını grafiksel bir ekranda kolayca yapmanızı sağlar. (Bu konu özelikle vista yüklü gelen laptop alıp, bir sebeple, vistanın yanına xp'de yüklemek isteyen kullanıcılara adanmıştır.)

cakirler67
01-02-2009, 00:02   |  #13  
Yıllanmış Üye
421 mesaj

vistayı xp cd'siyle diski biçimlendirim kaldıramazsın özel bir yolu var

Driver Sorunu: Arkadaşlar makineiz laptop ise we ürünü aldıgınızda wista peketi ile geldiginde dolayısı ile
Bilgisayarın ekran kartı ses ethernet.vs gibi tüm yazılımlarda vista uyumlu geliyor formata başlamadan
önce mutlaka geçiş yapacanız işletim sistemi uymulu driverleri internetten buluyoruz cd ye yakıp yedek alıyoruz.

---------------

Format'a Başlangıç: Öncelikle bilgisayarınız büyük ihtimalle hdd konumunda yani direk hdd den açılıyor.Yani xp cd sini takıp rest attıktan
sontra otomatik kuruluma geçemiyoruz.Bunun için öncelikle bilgisayarın bios ayarlarını deiştirmemiz gerek yani hdd konumundaki sürücüyü
CDrom destegine alıp biosu kayıt edip çıkıyoruz.Bilgisayarınız açılırken aşşagıda Cd den yüklemek için bir tuşa basın der basalım ve gecelim
burdan sonrası bilindik sil yükle protokolü..Egerki geçemiyorsak kuruluma yani sorun werir bu fdisc olayına girer aşşagıda anlatalım.

---------------

fdisc yapmak: Formata başlamada sorun yaşadıysanız buyola başwurmanız gereke bilir.Yapılması gereken Wista cd si ile fdisc yapıp
xp ile kuruluma geçmek..Yani Wista cdmizi takıyoruz yükle sil kısmına kadar aynen işlemleri uyguluyoruz sil kısmıda tüm sürücüleri siliyoruz
( TABİ BUNU YAPARKEN BİLGİSAYAR YEDEKLERİNİZİ ALIN) WE HDD tek parça halinde c:/ sürücüsü oluyor..Bıralıyoruz wistayı çıkartıyoruz. We kurulumu sonlandırıyoruz..
Pc kapandıktan sonra yeniden açıyoruz we xp cd sini takıyoruz taktıgımız anda eger bios ayarlarında deişiklik yok ise sizden birşey istemeden otomatik kuruluma geçer
we xp kurulum aşamalarını takip ederek xp nize kavuşabilirsiniz.Kurduktan sonra bilgisayar ile gelen driver cd lerini kullanmıyorsunuz.Kullansanızda işe yaramıyor vista entegre driverler oldu için
onun yerine geçişe başlamadan çnce internetten indirdigimiz xp uyumlu driverlerimizi kurup mutlu oluyoruz..

Kurulumdan sonraki sorunlar;

Arkadaşlar kurulumdan sonra yazılımsal olarak sorun oluşabilecegini sanmıyorum heniz öyle birşeyla karşlaşmadımda ancak donanımda bazı ufak
sorunlarla karşılaşa bilirsiniz..hdd için NTLDR hatası,Performas düşüklügü , ram işlemi gibi..Ama bunlarında olabilecegini sanmıyorumki hele hele performansını direk katlıyacaksınız..

Ancak ürün bize orjinalinde wista geliyor biz bunu kendimize göre orjinalini ozuyoruz yani vistanın alt sürümüne geçiyoruz.Bu durumda ürünün
garanti kapsamında olup olmadıgı hakkında tam birşey diyemem ancak donanım için parça garantileri devam eder diye düşünüyorum..

Açıklama alıntıdır!

muhendis0429
23-07-2009, 14:53   |  #14  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar bende vistadan xp ye geçmek istiyorum bu sata driverlarınıentegre etme olayı nasıl yapılıyor driverleri nasıl bulucazbilgisayarın hangi özelliğine göre bu driverleri arıycaz ve driverboyutu büyükmüdür bildiğimiz ekran kartı ses kartı vs. driverimibunlar  ve nasıl entegre edicez ve entegre edip xp yükledikten sonrabilgisayarın bütün driverleri (ses ekran vs.) yüklenmiş olcakmı yoksaonları tekrarmı yükliycez ...lütfen yardım...
Crea PC Black Pearl RV-M53P
Foxconn G31MXP Series
benim bilgisayar bu...