Vista'ya Format,Performans artırma yolları.

Kapalı Hesap (34907)
28-12-2007, 11:27   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Windows vista'ya format., yeniden kurmak Windows vistaya Nasıl temiz Format Atabilirim? Windows vista DVD rom'u Kullanarak format Yöntemi.
Adımları sırası ile izlemeniz gerekiyor.

Önce Bilgisayarınızdaki önemli dosyaların yedeklerini almanızı öneririm. Eğer tüm sürücülere format düşünüyorsanız, bilgisayarınızdaki verileri cd,dvd lere kaydetmelisiniz.

1. Windows vistayı yeni bir sabit diske yüklemek için, bilgisayarınızı Windows vista dvd'si kullanarak başlatmalısınız: İlk olarak yapılması gereken çalışır durumda bir Windows vista dvd nizin olmasıdır.
2.Elinizdeki windows vista dvd sini dvd sürücünüze takınız ve bilgisayarı yeniden başlatınız.,Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği anbir iki saniye kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 f12 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, Anakartınızın,Dizüstü Bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse Anakartınızın,Dizüstü Bilgisayarınızın  temasa geçmenizi öneririm.
not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset)"Load setup defults" tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.,Yönergeleri izleyin.

3. Bios menüsünden Boot menüsüne girmelisiniz. Anakartların birçoğunda bu menü farklı bölümlerde bulunduğu için biraz aramanız gerekebilir. Anakartlarda bu menünün bulunduğu alt menü isimleri.,
" Advanced Bios Features"
" Bios Features Setup"
" Boot"

Bu üst menülerden biri anakart biosunuzda bulunmaktadır. Menülerden sizin biosunuzda bulunan menüye girerek "first boot device" (ilk yükleme aygıtını) 1.sıraya cd rom/Dvd olarak 2.sıraya ise HDD (Hardisk)inizi alarak değiştirmelisiniz. Gerekli değişimi yaptıktan sonra Save settings and Exit . (kaydedip çıkış yapın). Aksi taktirde taktığınız vista dvd  hiçbir zaman açılışta aktif olmayacaktır.

4.Bilgisayarınız açılırken "vista dvd  den önyükleme için lütfen bir tuşa basınız" şeklinde bir uyarı yazısı çıktığı an, herhangi bir tuşa veya enter'a basınız.

5.Bilgisayarınız vista dvd  üzerinden bazı gerekli dosyaları kopyalamaya başlayacak (yaklaşık 3 -10 dakika)sonra kurulum bitmiş olacaktır yönergeleri takip ediniz.

6. kurulum bittikten sonra 3 nolu sıralamada yaptığımız işlemi tekrar geri alıyoruz, Bios menüsünden Boot menüsüne giriyoruz. "first boot device" (ilk yükleme aygıtını) 1.sıraya HDD (Hardisk)inizi alarak 2.sıraya cd rom/Dvd olarak değiştirmelisiniz. Gerekli değişimi yaptıktan sonra Save settings and Exit . (kaydedip çıkış yapın). Aksi taktirde taktığınız vista dvd si açılışta aktif olacaktır kurulum tekrar başlayacaktır.

Vista'ya,Performans artırma yolları.
Windows Vista'da Windows XP'ye göre geliştirilmiş proğramlar mevcut.

1)=Windows Vista proğramlarından yararlanarak sistemi  hızlandırabilirsiniz.
Başlat/denetim masası/sistem ve bakım/performans bilgileri ve araçları/açıyoruz.,
Sırası ile yapıyoruz.

A)-Windows vista Başlangıç proğramlarını düzenleyin,gereksizleri kaldırın, defender ile zararlı açılıştaki yazılımlardan korunun.

B)-.görsel efektleri (minimum ayarlayarak) maximum hız artışı elde edebilirsiniz.Tabiki görsellikten feragat edeceksek.

C)- Dizin oluşturma seçeneklerini kaldırın hızı artırın.

D)-Laptop kullanıcıları için tasarlanmış,Güç ayarlarınızı düzenleyiniz.tercih edilen planın yüksek performans olarak işaretleyiniz.

E)-Disk temizlemeyi açın, Bilgisayardaki gereksiz dosyaları seçin,Silin yükünü hafifletin.

F)-Gelişmiş araçlar menüsünden/disk birleştiricisini açın sisteminizdeki parçalanmış dosyaları birleştirerek.artış elde edin.en az haftada 1kez yapın, sık kullanıyorsanız.

2)- Güncel donanım sürücülerini güncelleyerek sisteminizi hızlandırabilirsiniz,
Buradan Tüm Donanım Sürücülerine ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız, donanım güncellemesinden önce sürücü güncellemesini deneyebilirsiniz.
CHIP, sürücü güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda anlatıyor.
Yeni Sürücülerle Yüksek Güç
(Tüm yazılım ve donanım sürücülerinizi güncel tutun) RadarSync Bilgisayarınızda kurulu olan tüm yazılımları ve sürücülerin güncel sürümlerini kontrol ederek tek tıkla indirip kurmanızı sağlayan deneme versiyonu 30 Günlük ücretsiz bir araç.
RadarSync :Chip Download

3)- Windows Vista'ya hız kazandıran Registry araçları,TweakVI,CCleaner,proğramları'da kullanarak performans artışı elde edebilirsiniz.
chip download

4)-Windows Tüm bu sorunlara çözüm bulmuş nasılmı.?
Vista için beta olmasına rağmen sonuçlar mükemmel,Ücretsiz bu linki tıklayın.,  

Vistada bütün Registry hataları düzenliyor,gereksizleri kaldırıp performansınızı artırıyor güvenliğinizin son durumunu açıklarınızı öğrenin ,gereksiz dosyalardan,virüslerden,casus yazılımlardan kurtulun,disk performansını kontrol edip gerekli ise diskinizi düzenliyor,sorunlarınızı çözün hiçbir proğrama gerek kalmadan...

Windows Vista'da Hızlı ulaşım sağlayacak, Klavye Kısayolları.

Windows Tuşu ----------- Başlat menüsünü açma ve kapatmak
Windows Tuşu + D ------- Tüm pencereleri masaüstünde simge durumuna küçültmek
Windows Tuşu + E ------- Windows Gezgini’nde Bilgisayarım’ı Açmak
Windows Tuşu + L ------- Bilgisayarı kilitlemek
Windows Tuşu + F ------- Dosya ve klasör bulmak için Arama penceresini açmak
Windows Tuşu + M ------ Tüm pencereleri simge durumuna küçültme
Windows Tuşu + R ------- Çalıştır iletişim kutusunu açmak
Windows Tuşu + X ------- Windows Mobility Centre’ı açmak
Windows Tuşu + Pause/Break --- Sistem Özellikleri iletişim kutusunu açmak
Windows Tuşu + T ------- Görev Çubuğu Programlar Arasında Geçiş yapmak
Windows Tuşu + U ------- Erişim Kolaylığı Merkezini Açmak
Ctrl + X ---------------- Seçili Öğeyi Kesmek
Ctrl + V ---------------- Seçili Öğeyi Yapıştırmak
Ctrl + Z ---------------- Eylemi Geri Almak
Ctrl + C ---------------- Seçili Öğeyi Kopyalamak
Ctrl + Sağ Ok ----------- İmleci Bir Sonraki Sözcüğün Başlangıcına Taşımak
Ctrl + Sol Ok ----------- İmleci Bir Önceki Sözcüğün Başlangıcına Taşımak
Ctrl + Aşağı Ok --------- İmleci Bir Sonraki Paragrafın Başlangıcına Taşımak
Ctrl + Yukarı Ok -------- İmleci Bir Önceki Sözcüğün Başlangıcına Taşımak
Ctrl + A ---------------- Belge veya Penceredeki Tüm Öğeleri Seçmek
Ctrl + F4 --------------- Etkin Belgeyi Kapatmak
Ctrl + Esc -------------- Başlat Menüsünü Açmak
Alt + Sekme ------------ Açık Öğeler Arasında Geçiş Yapmak
F3 --------------------- Dosya veya Klasör Arama
F5 --------------------- Etkin Pencereyi Yenileme,yeniden açmak
Esc -------------------- Geçerli Görevi İptal Etme,çıkmak
Ctrl + Üst Karakter + Esc ------- Görev Yöneticisini Açmak

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (34907) ~ 15 Mayıs 2010 09:28
uGuR.uK
29-12-2007, 11:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

yararlı bi calısma olmus, saol. gorsel efekleri kapatıp performansı baya arttırıyor, ama tüm gorselligi gitmis bi vista'da pek hos durmuyo. o yuzden hem gorsellikten hemde oteki bikac özellikten feragat etmek gerekicekse hic gecmemek daha iyi vista'ya.

Kapalı Hesap (34907)
31-12-2007, 10:19   |  #3  
OP Kapalı Hesap
1,440 mesaj

Haklısın görselliği devre dışı bırakarak vistanın görüntüsünü hiç hoş olmayan şekilde görebilirsiniz,hem görsellik hem performans olurmu tercihi sadece donanım'larının özelliklerine bağlı,ben sadece hız artırmak isteyen arkadaşlara yol gösteriyorum.

yelkowan
01-01-2008, 10:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
602 mesaj

Özellikle vista yüklü dizüstü ilgisayarların performanslarından şikayet eden kulllanıcıların işlerine yarayacak çok önemli bilgiler vermissin. Emek harcadığın için çok saol.

Karaboğa
01-01-2008, 23:10   |  #5  
Taze Üye
9 mesaj

tşk ama görsellik çok güzel diğer türlü 98 gibi oluyo

muzeyyen_88
03-01-2008, 14:39   |  #6  
Taze Üye
13 mesaj

çok süper olmuş saol

Doğan09
13-01-2008, 17:08   |  #7  
Yeni Üye
36 mesaj

Dizin oluşturma seçeneklerini nasıl kdıracaz

ck1991
28-01-2008, 00:50   |  #8  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
533 mesaj

eline sağlık

Selçuk İslamoğlu
02-02-2008, 15:40   |  #9  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Doğan08
Dizin oluşturma seçeneklerini nasıl kdı
Denetim Masası > Dizin oluşturma Seçenekleri

panda34
04-02-2008, 02:07   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Ram'i artırın . Yeni bilgisayar almıştım Baktım ram hep yüzde90 dolu .
1gb rami 2gb'a yükselttim . 30snde açılan Sony Acid pro 9-10sn de açılıyor şimdi .

Dizin oluşturmayı iptal etmeyin . Tam bilmiyorum ama sanırım pencerelerin
sağ üstünde bulunan hızlı arama(mükemmel bir özellik) sistemi özelliğini
kaybedebilir .

erdem187
15-02-2008, 15:59   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,334 mesaj

teşekkürler...Göz kırpma

tiredsergeant
18-02-2008, 00:01   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj

hocam bilgiler için teşk ederim. Son 3 gündür Vista doğduğuma doğacağıma pişman etti....inatla ısrarla geri yükledim hem lisanslı olduğu için hemde yeni notebook'uma driver sorunu çıkaracağından korktuğum için XP yüklemedim. Ama microsoft'un Vista ile ilgili destek sitesinde, Vista'ya SP1 paketinin 2008 yılı ilk çeyreğinde çıkacağını,önümüzdeki 1 bilemedin 2 ay içinde kullanıcılara sunulacağını ifade etmiş Microsoft yetkilileri.Stres yapıp kafayı kırmadan sabredeceğiz anlaşılan.Vista on numara, biraz sabır.Hatırlayın aynı şeyler ilk çıktığıda XP'lerde de olmuştu.saygılar.

dark_mre
22-02-2008, 23:06   |  #13  
Taze Üye
7 mesaj

benim bildigim dizim olusturma hızlı aramada yarara saglaması için yapılmıs bir sey" tam olarak emnin degilim "

theguyfromtatooine
27-02-2008, 09:48   |  #14  
Taze Üye
4 mesaj

Ben görsel efektleri, Age of Empires III oynayacağım zaman kapatıyorum.

hypnoze
28-02-2008, 10:47   |  #15  
Taze Üye
12 mesaj

Çoğu kullanıcılarımın bana yapmış olduğu şikayetler çoğalmıştı bende bunu azaltmak için bu programları önermiştim kesin çözüm değil ama yinede insanların işini gören programlar saolasın bilgiler için...

yaman 93
28-02-2008, 16:15   |  #16  
yaman 93 avatarı
Yıllanmış Üye
137 mesaj

çok sağol pcnin hızı baya arttı :)

ismail1990
24-03-2008, 10:25   |  #17  
Taze Üye
6 mesaj

sagol dostum denyelim bakalım

seven44
30-04-2008, 14:28   |  #18  
Yıllanmış Üye
273 mesaj

eline sağlık dostum

OnnuuR
01-05-2008, 22:16   |  #19  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj

Eline sağlık iiyi çalışma olmuş.

HolyMan
02-05-2008, 00:22   |  #20  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

güzel çalışma olmuş saol

ibrahim_bey
22-06-2008, 07:54   |  #21  
Taze Üye
12 mesaj

slm.iyi olmuş.faydalı şeyler ama regeidten birşeyler yapmak mümkün mü.açılış çok uzun.

panda34
22-06-2008, 13:17   |  #22  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Benim bilgisayar_ kasadan düğmeye bastıktan 45 saniye_ sonra_
Masaüstü_ geliyor , buna 8 haneli kullanıcı_ şifremi girdiğim süre_ dahil . Yani o olmasa 38-39sn falan_ olacak .
Vista_Home_Basic 32-bit var ...
Sp1 yüklü değil , gerek_ yok şuan Service_ Pack'e ...

Son Düzenleme: panda34 ~ 22 Haziran 2008 13:19
Kapalı Hesap (34907)
23-04-2009, 11:00   |  #23  
OP Kapalı Hesap
1,440 mesaj

Bilgisayar hızı sadece proğramlarla,yazılımsal olarak belirlenmez.Donanımlarınızın performansa etkisi tartışılmaz,ama yüksek performanslı pcnize ağır aksak çalışan yararsız,gereksiz proğramlarda pcnizin hızını düşürecektir..

Mustafa@PC
23-04-2009, 12:39   |  #24  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Saoloaın...

thermalshock
23-04-2009, 20:18   |  #25  
Yıllanmış Üye
118 mesaj
mengu88
Ram'i artırın . Yeni bilgisayar almıştım Baktım ram hep yüzde90 dolu .
1gb rami 2gb'a yükselttim . 30snde açılan Sony Acid pro 9-10sn de açılıyor şimdi .

Dizin oluşturmayı iptal etmeyin . Tam bilmiyorum ama sanırım pencerelerin
sağ üstünde bulunan hızlı arama(mükemmel bir özellik) sistemi özelliğini
kaybedebilir .

bence çok gereksiz bi özellik.vista kurduğumda ilk bunu kapatırım.boşuna hdd'yi yoruyor takır tukur ve gereksiz yere dolduruyor.hdd ömrünü yiyiyor resmen.
düzenli bi dosya sisteminiz varsa hiç gerek yok.mp3 arayacaksın diyelim mp3 klasörünü seçip aradığında zaten çok çabuk buluyor.