Windows ve Bios SATA2 diski görmüyor.

HPQ-User
07-04-2008, 23:10   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Altintren sormuş:
Merhaba,
Yeni aldığım SataII Harddiski şimdiki anakartım SataII desteklemesede HDDnin jumper ayarlarından SataI olarak kullanabileceğim yazılı (() gerekli jumper'ı ilgili yuvaya taktım ve bütün via sürücülerini güncelledim ama hala windows ve bios diski görmüyor. Ben Sata diski şimdilik yedek olarak kullanmak istiyorum onun için üzerine windows falan kurmicam. Bu işi koaly bir şekilde çözemem mi?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Asus P4V8X-X
Intel Celeron 2Ghz
Windows XP Pro TR SP2
Samsung 250Gb SATA2 6Mb Cache
Samsung SP0802N 80GB

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

K.A.Y.A.H.A.N
07-04-2008, 23:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
672 mesaj

Aşadaki Linkten V1009.008 BIOS sürümünü download et

O Harddiski kaça aldınızSoru
Sorunun içinde bir proğram demişsin ama bunlardan başka yok öyle proğram...

Son Düzenleme: K.A.Y.A.H.A.N ~ 07 Nisan 2008 23:49
K.A.Y.A.H.A.N
07-04-2008, 23:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Arkasında Jumpur olanlardan mı?

h@y@let
07-04-2008, 23:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
887 mesaj

öncelikle bios güncelleme hakkında bi fikriniz yoksa hiç denemeyin çünkü sisteminize ciddi hasarlar verebilirsiniz

bios default etmeyi deneyin benim eski asus anakartımda öyle yapıyordum görüyordu.Bu yol işe yaramazsa;

Sorununun çözümü anakartının driverindan bir sata hdd açılış disketi yaratman olacaktır.

windows çalışıyor iken bu başka bir bilgisayardan da olur. Anakart cd sini bilgisayara takıyorsun disket sürücüsüne de bir tane disket takıyorsun. anakart cd leri "autorn" olarak hazırlandığı için ekrana bir tane program gibi birşey açıyor. orda disket oluşturmayla ilgili birşeyler çıkıyor onu tıklayarak bir disket driverı oluşturuyorsun. daha sonra bilgisayarı baştan açarken bios ayarlarına giriyorsun. Burada Boot sıralamasını 1 Cd 2 HDD şeklinde tanımlayarak kaydet deyip çıkıyorsun. bilgisayar tekrar başladığı zaman önceden xp cd sini takmış olman gerekiyor. burada bilgisayar cd yi gördüğü zaman cd den kurulum yapmak için enter tuşuna bas diyor basıyorsun. daha sonra gerekli kopyalamaları yaptıktan sonra bilgisayarınıza xp kurmak için enter tuşu diyor basın diye bu arada disket sürücüsünü sürdükten sonra entera bas daha sonraki işlemler aynı bildiğin gibi... tabi formatta atmış olursun!!

Son Düzenleme: h@y@let ~ 08 Nisan 2008 00:05
K.A.Y.A.H.A.N
08-04-2008, 01:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Teknik servise götür Anakartının ismi ve modelini belirt buraya yazdığın gibi... durumu izah et yada
aldığın ürün yeni ise götür değiştir...
okGözünü devirmiş