Xp'ye Dönüş

Marlowe
28-05-2009, 22:16   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

Arkadaşlar Xp kullanmakta iken windows 7'yi kurup denedim gayet güzel ama pc performansı tam olarak yeterli olmadığı için xpye dönmek istedim xp cd sini takıp yeni yükleme yapmak istedim C yi biçimlendirip xp yükleniyor kalan yaklaşık tamamlanma süresi 39 dk uyarısı  ekrana geldiğinde pc tamamen kapanıyor-yeniden başlamıyor kapanıyor- 3 defa yeniden yüklemeye çalıştım her seferinde aynı yerde pc kapandı bende tekrar windows 7 yi kurdum sorunsuz şekilde yüklendi ve halen windows 7 yi kullanmaktayım.Acaba sorunum easyBCD gibi programlarla çözülecek bi sorun mu?Deneyimi ve fikri olan arkadaşların yardımı için şimdiden teşekkürler

Banned
28-05-2009, 22:24   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Evet muhtemelen easybcd den uninstall vista bootloder restore xp (windows 7 ile vista aynı boot yneticisine sahiptir) seçeneğini seçip write tıklarsanız windows 7 açılmayacak ama xp de kurulacaktır. Sorun devam ederse xp cd den kurtarma konsoluna geçip fix mbr komutunuda kullanabilirsiniz ancak bu diğer D E gibi dürücülerinizin içeriğini yitiresine sebeb olabilir. Bir diğer küçük nokta xp kurulumunda disk seçim ekranında 100 mb lık bir birim daha  olduğunu görürsünüz, disk seçiminden önce mutlaka önce bu birimi sonra windows 7 nin kurulu olduğu birimi silip sonrasında yeni  birim oluşturduktan sonra kurulumunuzu yapın. (bu 100 mb lık birim windows 7 nin oluşturduğu başlangıç kayıtlarının yazıldığı bir birimdir ve microsoft windows 7 ile böyle bir uygulama başlatmıştır)

Marlowe
28-05-2009, 22:35   |  #3  
OP Yeni Üye
23 mesaj

teşekkürler benim asıl merak ettiğim pc nin neden kapandığı?daha önce vista yüklü pc ye xp yükledim ve çok defada yeni xp yükledim bir sürü hatayla karşılaştım ve ilk defa pc nin kapanmasına şahit oldum ilk önce bunun donanımla ilgili bi sorun olabileceği aklıma geldi inşallah dediğin gibidir tekrar teşekkürler

Marlowe
14-06-2009, 06:08   |  #4  
OP Yeni Üye
23 mesaj

arkadaşlar 1 aydır mecburen win7 kullanmaktayım bir türlü kaldıramadım pc den.Khramn arkadaşın anlattığı çözümü uygulayamadım yani xp kurulumunda herangi 100 mb lik bölüm çıkmadı karşıma bende C ve D yerel disklerini tamamen sildim buna rağmen hem vista hemde xp kurulum esnasında pc kapandı.Daha önce bilgisayarımda vistayıda xp yide sorunsuz yükleyip kullandım ama win7 yükledikten sonra birdaha geri dönüş mümkün olmadı.bu win7 nin oluşturduğu 100 mb lik bölüm hakkında daha detaylı bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim şimdiden teşekkürler

Banned
14-06-2009, 09:56   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

XP cd sini takıp kurtarma konsoluna geçin ve fixmbr komutunu verin silecektir. Artık xp kurulumunuzu yapabilirsiniz.