ABD'nin kaçak yazılım kara listesi burada

CHIP Online
31-05-2009, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

ABD kaçak yazılımlara göz yuman ülkeleri kara listeye aldı. Bakın listede hangi ülkeler var?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ABD- ... i-burada_12978.html

Resimlerle: CHIP Download'un en çok önerilen 50 yazılımı

Amerika kongresinden 70 üyeden oluşan yazılım korsanlığı ile mücadele komitesi beş ülkeyi kara listesine aldığını açıkladı. "Yazılım korsanlarının cenneti" olarak tanımlanan bu beş ülke Çin, Rusya, Kanada, İspanya ve Meksika.

"Bu ülkeler yazılım korsanlığı hakkında yeterli yasal atılımı yapmıyorlar ve bu Amerikan yazılım endüstrisine çok büyük zarar veriyor." diyerek bu ülkeleri kara listelerine almalarını açıklayan kongre üyeleri, içinde bulunduğumuz çağın ekonomik gelişme açısından dijital teknolojilerin altın çağı olduğunu, bu yüzden bütün ülkelerin bu konuya daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyorlar: "Nasıl araba Ford ve GM gibi üreticilerimizin depolarından arabaların çalınmasına izin vermiyorsak yazılımlarımızı da korumalıyız."

Komiteye göre Çin'in suçu yasadışı içeriğe sahip web sitelerine, dosya yükleme sitelerine ve bu yasadışı sitelere bağlantı veren sayfalara ev sahipliği yapmak. Rusya ise korsan CD'ler yüzünden kara listede. Kanada "kişisel gizlilik" altında korsanlığa izin vermekle suçlanıyor. İspanya P2P cenneti olarak tanımlanıyor. Meksika da ise yasaların uygulanmasında yetersizlik ülkeyi kara listeye sokuyor.

Tüm konu: ABD'nin kaçak yazılım kara listesi burada

Resimlerle: CHIP Download'un en çok önerilen 50 yazılımı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Araba hırsızı - yazılım hırsızı. Aynı mı?

cenkog
31-05-2009, 16:22   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
66 mesaj

Tabii ki sayılamaz... Araba çalınca karşı tarafın arabası olmaz...

DRM uygulamaları sebebiyle, parasını verip aldığım hiçbir üründen şimdiye kadar memnun kalmadım... Oyun alıyorsun CD'siz çalışmıyor; bilgisayarıma oyun dosyaları dışında ek starforce sürücüleri yüklemeye çalışıyor ve PC'mi bozuyor; ikide birde "CD-DVD tak" diyor.. İnanın doğru dürüst ve kısıtlamasız ürün çıkartsalar parasını verip almamam için hiçbir sebep yok... Ama para verip internet aktivasyonlu, CD-DVD kısıtlamalı, aşırı ve haksız pahalı, Starforce korumalı, diğer notebook bilgisayarımda çalışmayan (ona ayrı alacakmışım, ne demekse, sanki 10 kişi kullanıyoruz) ürün almak zorunda kalmak ve bırakılmak haksızlıktır... Amerikadan bir sürü para verip aldığım DVD evde aletimde çalışmıyor; yazık değil mi bana?...Parasını verip aldığım ürünlerin bile DRM kısıtlamasız olanlarını bulmaya çalışıyorum...

Müzik satın alıyorum diğer aletimde çalışmıyor, yok bilgisayarıma aktarılmıyor vs... O zaman ben de bulurum kısıtlamasız MP3'ünü kullanırım kardeşim... Hem para verip, hem de DRM'li ürün alıp, canımı sıkıp, hem de paramla rezil olacak kadar zengin değilim...

"Terörist" olansa yazılım korsanları değil ama tüketicilere bu muameleyi reva gören oyun ve software firmalarıdır...

Tüm DRM uygulamaları kaldırılmalı, software ucuzlamalıdır... İnsan vicdanlı bir varlıktır, verebilen herkes parasını verip beğendiği programı zaten satın alacaktır... Oyun firmalarına da, içerik koydukları çekici kutular, tüketicileri ile birebir iletişim kurdukları dostça community ve hobi siteleri kurmalarını öneriyorum; dostluk ve dürüstlük herzaman prim yapar. Beğendiğim aynı oyunu 3 defa satın aldığım bile olmuştur... Kalın ve güzel baskılı kitaplar, koleksiyon materyali koydukları özenli kutular elbette satın alınacaktır... Ayrıca online oyunlar için Valve-Steam benzeri uygulamalar çok güzel bence... DVD'yi ilk kurulum sonrası bir kere soruyor ve bir daha sormuyor ve sadece kendi belirlediğiniz bir şifreyi size bir defa sadece login olurken soruyor; tüm update'ler siteden size gerektikçe otomatik akıyor, hangi PC'nizden bağlandığınızın bile bir önemi yok...

Sonra 150-200 liraya oyun mu olur kardeşim? Bu fiyatlar makul seviyelere inmelidir... Sinema denilen olayın da makul bilet fiyatı kişi başı 4 liralar civarıdır... Artist kardeşlerim de filim başına, 3 ayda 15-25 milyon dolar kazanmayıversin...

Makul fiyatla satılan, içerikli ve beğendiğimiz, emek harcanmış ürünü satın almaya "evet" ama DRM'e ve tüm kısıtlamalara "hayır"...

Aslında tüm tüketiciler bu iğrenç DRM uygulamalarına karşı birlik olmalılar...

Son Düzenleme: cenkog ~ 31 Mayıs 2009 16:30
barguti
31-05-2009, 17:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

bazı arkadaşlar haber yorumunun altına Türkiye'yi atlamışlar dediler ona gülümsedim :) Biz o kadar değiliz ki  , bizler aktif sömürücüleriz. Türkiye kökenli adam gibi seed veren bir torrent sitesi var mı ? ya da korsan cd pazarı rusya kadar geniş mi? vs vs...

ha bu arada daha önce ki yorumlarda belirtmiştim bu kadar para bayılmak günahtır yazıktır diye. bir işletim sistemi 400 $ olmamalı. sonuçta bu ürün ortaya çıkmış sen cd satıcaksın artık her defasında bir araba üretmicen ki.

ama microsoft'un işine gelmiyor diye tahmin ediyorum. herkes orjinal kullansa ya buna o kadar para verdik yine adam olmuyor dese başı fena ağrırdı :) milleti oyalıyorlar işte

cenkog
01-06-2009, 08:32   |  #4  
Üye
66 mesaj

Para veren insanlar kuralsız ve keyfi bir şekilde DRM uygulamaları ile rahatsız edildikçe korsanın sonu gelmez...