ACER ASPIRE AS5520G-503G25MI NOTEBOOK

Ryc32
18-04-2008, 19:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
141 mesaj

Merhaba arkadaşlar ,ben bilgisayarlardan fazla anlamıyorum ,sadece bu modelin fiyatı bana uygun geldi ,kullanan arkadaşlar var mı yada anlayan arkadaşlar tavsiye edermisiniz _? Alırsam daha sonra pişman olur muyum ? Oyun çok fazla oynamam ama yinede son oyunlar olmasada eski birkaç oyun oynarım ,genelde nete girerim ,bataryanın uzun yada kısa gitmesi benim için hiç sorun değil ,sorabileceğim fazla kişi olmadığından dolayı buradaki söylenenler benim için önemli ,şimdiden teşekkürler ...
Modeli ACER ASPIRE AS5520G-503G25MI NOTEBOOK
Mobil Ödeme Kodu  : 125030662
Sitede Yazan Özellikler ise ,
İşlemci  : AMD Turion 64 X2
İşlemci Hızı   : 2,0 GHz
Bellek  : 3 GB
Sabit Disk   : 250 GB
Ekran Belleği   : 128 MB
Ekran Boyutu  : 15,4"
Ekran Çözünürlüğü   : 1280 x 800
Garanti Süresi   : 2 Yıl
Bellek Tipi  : DDR2 ( 1 x 2GB + 1 x 1GB)
Model   : ACER
Ekran Özelliği   : WXGA CrystalBrite
Grafik Tipi  : Nvidia GeForce 8400M-G
İşlemci Tipi   : Çift Çekirdek
Optik Sürücüler   : Super Multi DVD-RW
Pil Tipi   : 6 Hücreli
Menşei   : İthal
Touchpad Mouse   : Var
Wireless   : Var
Dahili Kamera   : Var
Yazılım  : Vista Home Premium
Fiyatı 1200 ytl ,10 ay taksit ...

mem01
18-04-2008, 20:07   |  #2  
Yeni Üye
26 mesaj

bence fiyatı oldukca uygun sitenin link ini koyabilirmisin?

Ryc32
18-04-2008, 20:17   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

arkadaşım teknosanın bir kampanyası world karta kdv almıyorlar ve 10 ayda taksit olayı var ,sitesinden inceleyebilirsin ,, ...

Onur OKTAY
18-04-2008, 21:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
169 mesaj

acer aspire kullanıcısıyım. Tavsiye de ederim. Al derim arkadaşim, hayrını görürsün tabir-i caize.

Ferrari'ye bile teknolojik alt yapı sunan bir teknolojiye sahip. Ki avrupa'nın son yıllarda en çok pc satan firması : ACER

1ol3irol
18-04-2008, 23:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

işini fazlasıyla görür..

Ryc32
19-04-2008, 10:15   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

bende almak istiyordum hatta dün tam almak için yola çıkıyordum geri döndüm ,sırf burdaki yazıları okumadan alsaydım içim rahat etmezdi ,yazan arkadaşlar için teşekkürler ,şimdi gönül rahatlığı ile alabilirim bilgisayarı (: ...

1ol3irol
19-04-2008, 12:52   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

hayırlı olsun güle güle kullan şimdiden. nerden alcaksın peki bilgisayarı? (firma,şehir)

Ryc32
19-04-2008, 13:59   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

Şuan ellerinde yokmuş ,depolarından getireceklermiş ,akşam üstü gibi elime geçecek bilgisayar. Ama şansızlığım dolarda fiyat artışı olduğu için 1.270 ödemek zorunda kaldım. Tabi 10 taksit ile ödeyeceğim. Konya şehrinden Teknosa fimasından alıyorum arkadaşım ....

linda
19-04-2008, 18:15   |  #9  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

BEN DE BAKTIM. http://www.acer.com.tr/public/pa ... kiye&crc=2296603310
ONU 4 GB BELLEĞE ÇIKART DUAL RAM OLSUN. BİR DA KULLANIRKEN GÖRÜNTÜ AYARLARINDA DEĞİŞİKLİK YAP. ÇÜMKÜ ÇİFT ÇEKİRDEKLİNİN HİÇ BİR AVANTAJI KALMADIĞI GİBİ HANTAL OLUYOR. BİRDE ŞU ÖZELLİKLEİR ARA BAKALIM:
1- EKRAN KAPAĞINI KAPATINCA EKRAN DEVRE DIŞIMI HALA ÇALIŞIYOR MU?
2- PC'Yİ %50 GÜÇLE ÇALIŞTIRMAK İÇİN BİR GÜÇ DÜĞMESİ VAR  MI?
3- DVD ROM NE MARKA?
4- HDD NE MARKA?
5- TUŞLARI KULLAN VE PAHALI PC İLE KARŞILAŞTIR.ONA NE KADAR YAKIN KALİTEDE?
PC NİN KULLANDIĞI PLASTİĞE DE BAKMAYI UNUTMA! ONU DA ACER İN PAHALI BİR MODELİ İLE KIYASLA

Ryc32
20-04-2008, 11:39   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

bilgisayarı aldım hatta şuan yeni pc imde yazıyorum. iyi desemde yalan kötü desemde şuanlık pişman değilim aldığıma. umarım ilerki zamanlarda sorun çıkarmaz bu pc.
arkadaşım ekran kapağını kapatınca ekran devre dışı kalıyor.
ekranın sağalt köşesinde ayar kısmı var ordan erkanın parlaklığını ve işlemci hızını ayarlayabiliyorsun.böylelikle batarya süresini etkiliyorsun.
dvd ve hdd markasını bakmasını bilmediğimden yazamıyorum.
tuşlar ve plastiği güzel öyle uyduruk birşeye benzemiyor ve klavyede multimedia tuşların çoğu var buda benim için çok iyi oldu.
Şuanlık kötü olan bluetuth olmaması ,dizüstü pclerin hepsinde bulunan birşeyin bu pc de olmaması iyi olmadı.

Ryc32
20-04-2008, 11:49   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

benim eski makinemde acer markaydı ve sadece cd-rom sorunu yaşadım galiba bu da markası ile ilgili olabilir.bazıları acer in ısınma sorunu var demekde ben pc yi sürekli açık tutmama rağmen acerin eski modelinde hiç sorun yaşamadım. şimdi yeni aldığımda yaşarmıyım bilmiyorum. kafama takılan sadece işlemci. şimdi AMD Turion™ 64 X2 dual-core 2 gb 1MB L2 gibi bişey yazıyor. eskiden Intel Pentium Dual-Core 1,6 gz 2mb önbelek gibi bişey yazıyor. Acaba bu işlemcide yazab önbelek denen kısım çok önemli mi onu merak ettim işlemcideki önbelekde yazan 2mb ila 1mb çok önemli mi ?_ birileri cevaplarsa sevinirim ...

1ol3irol
20-04-2008, 13:11   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

Intel işlemciler sahip oldukları 2-3 kat fazla cache nedeniyle sadece işlemci dahilindeki lokal hesaplama döngülerinde bir miktar avantajlıdır, gerisi zorlama teknoloji. Multiprocessing, multithreading yapan günümüzün çokluortam PClerinde bu aşırı cache bellekler sadece sentetik işlemci testlerinde avantaj sağlar. (yani intel hala DOS sistemi mantığından kurtulamadı) gerçek kullanım ortamında bunu görmek zordur. çünkü sentetik testler odaklanmış tek işlemdir, performans ölçümü yanıltıcıdır. oysa gerçek kullanımda aynı anda çok fazla uygulama ve servis çalışır.
işlemciler zaman paylaşımlıdır, bu zaman paylaşımı, işlemcinin saniyede binlerce defa farklı uygulama ve servislere tahsis edilmesi demektir, böyle durumlar o büyük cachein faydasını azaltır çünkü her işlemin kendine özel belleği ve değişik ram bölgelerinde işleri vardır, cache bellek sürekli olarak değişmek zorunda kalacaktır.

Ali abimize saygılarla Gülümseme
Alibaba'dan alıntı...

Ryc32
20-04-2008, 15:07   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

cevap için çok teşekkürler arkadaşım ama çok bişey anlamadım bu benim cahilliğimden dolayı kusura bakmma (: en azından anladığım kadarı ile çok önemli birşey değil önbelek kısmı (: ....

1ol3irol
20-04-2008, 15:27   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

kısacası evet çok önemli değil :)

linda
22-04-2008, 01:14   |  #15  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

:)
hemde nasıl. keşke 2 değil de 12 mb olsaydı.
hahahahaha

Ryc32
22-04-2008, 13:21   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

arkadaşlar bu vista üzerine xp yi yüklenebiliyorum ?_ yükleniyor diye duydum nasıl yükleniyor _? birde bu güncelleştirmeleri nasıl yapalırım ,işte ekran kartı ,işlemci vs vs _? bu ekran kartını ram dan kullanmak için hangi yolu izlemeliyim _? şuan vistadan kaynakladığı söylenen sorunlar yaşıyorum ,vistanın ayarlarını tam olarak nasıl ayarlabilirim ,eski oynadığım oyunlarda bile takılmalar oluştu _? pc de bir sorun var mı diye araştırdım nette genelde vistadan kaynaklanmış deniyor ama nasıl ayarlancağından hiç bahsedilmemiş ,bunu nerde ve nasıl yapabilirim yoksa bilgisayarcıya mı götüreyim _?

Ryc32
22-04-2008, 13:27   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

bilgisayara overclock yapabilirsiniz felan deniliyor . acaba ben yapabilirmiyim overclock işlemini ,pc ye zarar verebilirmiyim _? bide vistanin üzerine xp yüklememi tavsiye edermisin _? bide bu sıcaklık değerlerini nerde görebilirim ,işlemci sıcaklığı felan ,birde pc ye soğutucu felan takmam pc yi rahatlatır mı _? biraz fazla soru oldu ama araştırdım tam olarak cevapları bulamayınca buraya yazmak istedim ...

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 22 Nisan 2008 15:06
1ol3irol
22-04-2008, 18:47   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

1- vistanın yanına sanal işletim sistemi olarak xp kurabilirsin.. eğer vistayı kaldırıp xp kurmaktan bahsediyorsan tavsiyem kesinlikle uzak durman olacak.
2- vistayı kaldırıp xp kurarsan xp sürücülerini ya bulamazsın ya da bulmakta çok güçlük çekersin.
3- ekran kartına ram atamak için bios'tan yararlanıyorsun
4- vistada oyun oynamak xp'ye göre daha zor. ya ekran kartını güncelleyeceksin ya da görsel efektleri azaltacaksın veya çözünürlüğü düşüreceksin. bilgisayarcının yapabileceği bişey yok.
5- dizüstü bilgisayara o.c'tan bahsediyosan biz önermiyoruz. zaten normalden daha fazla ısınan işlemciyi daha yüksek hızda çalıştırıp da daha fazla ısınmasını sağlamak pek mantıklı değil..
6- sıcaklık değerlerini everest, cpuid hardware monitor programlarıyla öğrenebilirsin.
7- dizüstü pc'ler için yine soğutucu bulunmaktadır, onu da şiddetle tavsiye ederim...

Ryc32
22-04-2008, 19:30   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

1ol3irol ya iyi ki varsın (: çok saol ... son bir sorum olacak (: vistanın yanına sanal işletim olarak xp kurmakdan bahsetmişsin bu olayı tavsiye edermisin yoksa sorun yaşarmıyım ,birde ekran kartını otomatik güncelleniyor mu yoksa sitesine girip kendim mi indirmem gerek ,tekrardan tşkrler ...

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 22 Nisan 2008 19:33
Ryc32
22-04-2008, 19:32   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

birde yeni alınmış pc ye ilk yüklemem gereken programlar nedir ,performansı yada güvenliği açısında ,ben sadece antivirüs yükledim acaba yedekleme programından felan bahsediyorlar onuda yüklemem gerekmi tavsiye edermisiniz _? daha demin son soru demişdim yanılmışım şimdiki son soru gibi (:

1ol3irol
22-04-2008, 20:10   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

sorular asla bitmez onun için son demene gerek yok :) vistanın yanına xp kurmakta sorun yaşamazsın ama ihtiyacın olduğunu da sanmıorum.. ekran kartı otomatik güncelleştiriliyor ama son sürücünü aygıt yöneticisinden bak, kendi sitesindeki sürücü versiyonuyla karşılaştır. aynıysa sorun yok. ama kendi sitesindeki daha güncelse onu indir. indirip kurmadan önce de sistem geri yükleme noktası oluştur. benim kullandığım programlar şunlar:
1- Avira Antivir
2- Ad-aware 2007
3- Advanced WindowsCare
4- Ccleaner
5- CPUID Hardware Monitor
6- TuneUp Utilities 2008

ayrıca her gün sistem geri yükleme noktası oluşturuyorum her hafta da disk birleştiricisini kullanıyorum. yedekleme olarak da ayrı bi program kullanmıyorum. vistanın kendi yedeklemesini kullanıyorum..

Son Düzenleme: 1ol3irol ~ 22 Nisan 2008 20:12
Ryc32
22-04-2008, 20:35   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

galiba öyle oluyor son soru diyip durmamak gerek (:  bende nod32 vardı onu sildim avira antivir yükledim ,ad-aware ,advanced windowscare ,ccleaner bulup yükledim. cpuıd hardware monitör ila tuneup utilities programlarını biraz zorda olsa yükledim. cpuid hardware monitor  sıcaklıkları gösteriyorda bu tuneup utilities programından hiçbirşey anlamadım ama neyse herhalde yararlı bir program bilgisayarın bir köşesinde dursun :D ....

1ol3irol
22-04-2008, 22:36   |  #23  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

tuneup çok faydalı bi program. başta karışık gelebilir. ben bi özet geçeyim.

1. Increase Performance (performans arttırma)
burada bilgisayarla ilgili yapacağın 4 uygulama bilgisayarın performansını arttırmaktadır.

1.a) TuneUp Drive Defrag
bu bölümde sabit diskini birleştirirsin. vistanın kendi disk birleştiricisinden çok daha hızlı..

1.b) TuneUp StartUp Manager
bilgisayarın açılması sırasında hangi programların çalıştırılacağını gösterir. buradan açılışta lazım olmayan programları kaldırarak açılışları hızlandırabilirsin.

1.c) TuneUp System Optimizer
burada 3 seçenek var.

1.c.i) System Advisor
burada sistemi tarayıp bilgisayarı yavaşlatan sorunları gösterir.

1.c.ii) Internet Optimization
connection adı altında bağlı olduğun internet türünü seçip next'e tıkladıktan sonra internet, internet explorer ve mozilla'yı optimize eder.

1.c.iii)System Optimization
visual effect ve use of the computer olarak ikiye ayrılıyor. 2. seçeneğe dokunmana gerek yok. visual effects adı altında 3 seçenek çıkıyor. 1.si maksimum performans (görüntü ayarlarını düşürerek sistemi hızlandırıyor), 2.si performansla görüntü ayarlarını dengeli olarak optimize ediyor. 3.sü windowsun eski görüntü ayarlarını geri döndürüyor.

1.d) TuneUp Registry Defrag
bu bölümde kayıt defterini birleştiriyor. bilgisayar daha hızlı açılıyor.

2. Free up disk space
burada gereksiz dosyaları ve sistem geri yükleme noktalarını silerek yer açıyor (gb kaplayan dosya ve yedekler)

3. Maintain Windows
tek tıklamayla komple sistem optimizasyonu

4. Solve problems
4.a) TuneUp Disk Doctor
sistem dosyalarını kontrol ediyor (normal analysis) ve bad sector olup olmadığını ve okunabilir bilgileri kurtarıyor (thorough analysis)

4.b) TuneUp Repair Wizard
bilgisayar ve görüntü sorunlarını düzeltiyor

4.c) TuneUp Undelete
geri dönüşüm kutusundan silinen belgeleri geri getiriyor

5. Customize Windows
5.a) TuneUp System Control
burada bir çok değiştirilebilir ayarlar var (sistem kontrol). görüntü, animasyon, efekt, başlat menüsü vs.

5.b) TuneUp Styler
buradan da ikonlar ve arayüzlerle ilgili renk değişikliği yapıyorsun

6. Additional tools (ilave araçlar)
6.a) TuneUp Process Manager
klasik görev yöneticisi

6.b) TuneUp Registry Editor
kayıt defteri düzenleyicisi

6.c) TuneUp Shredder
geri dönüşüm kutusu sanırım :)

6.d) TuneUp System Information
Sistem bilgisini öğreniyorsun

6.e) TuneUp Uninstall Manager
program kaldırma yöneticisi

umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur Gülümseme
bilgisayarın bi köşesine atmak yerine devamlı kullanılması gereken bi program Göz kırpma

Son Düzenleme: 1ol3irol ~ 22 Nisan 2008 22:37
Ryc32
22-04-2008, 23:22   |  #24  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

he he ,bu programın bu kadar özelliği olduğunu bilseydim bilgisayarın bir köşesine değil başucu programı yapardım (: yavaş yavaş öğreniyorum yapcak bişey yok (:

1ol3irol
22-04-2008, 23:25   |  #25  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

bütün özelliklerin toplandığı bi program ;) yavaş yavaş kurcalaya kurcalaya öğrenirsin...