ACER ASPIRE AS5520G-503G25MI NOTEBOOK

Ryc32
22-04-2008, 23:38   |  #26  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
141 mesaj

bu arada verdiğin bilgiler için çok tşkrler ...

1ol3irol
23-04-2008, 00:02   |  #27  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

rica ederim.. işine yaradıysa ne mutlu bana

linda
23-04-2008, 00:39   |  #28  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

VİSTANIN BİR BELLEK CANAVARI OLDUĞUNU BİLİYORUZ. YANİ 2 GHZ RAM OLMALI EN AZ. AYRICA XP NİN GÖRSELLİĞİNDEN DE FERAGAT ETMELİSİNİZ BENCE. YOKSA ÇİFT ÇEKİRDEK BİLE VİSTANIN GÖRSELLİĞİNİN ALTINDA EZİLİYOR. (RİC32 YE)

selimhun
23-04-2008, 11:16   |  #29  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj
Ryc32
galiba öyle oluyor son soru diyip durmamak gerek (:  bende nod32 vardı onu sildim avira antivir yükledim ,ad-aware ,advanced windowscare ,ccleaner bulup yükledim. cpuıd hardware monitör ila tuneup utilities programlarını biraz zorda olsa yükledim. cpuid hardware monitor  sıcaklıkları gösteriyorda bu tuneup utilities programından hiçbirşey anlamadım ama neyse herhalde yararlı bir program bilgisayarın bir köşesinde dursun :D ....
Tune up Utilities in ''One Click Optimizer'' şeçeneği de var. Programla birlikte masaüstüne simgesi geliyor.(Kimi zaman pek dikkat çekmiyor)Birol arkadaşımız ayrıntılarını çok güzel açıklamış.Ama ..ayrıntıya girmeyi sevmiyorsanız ya da ''hızlı'' bir operasyon istiyorsanız..''One Click Optimizer'' seçeneğini tıkladığınızda  ...4 ana işlev ...otomatik olarak çalışıyor.

1ol3irol
23-04-2008, 12:26   |  #30  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

ben o kısayolu sildiğim için bahsetmeyi unutmuşum Gülümseme

linda
VİSTANIN BİR BELLEK CANAVARI OLDUĞUNU BİLİYORUZ. YANİ 2 GHZ RAM OLMALI EN AZ. AYRICA XP NİN GÖRSELLİĞİNDEN DE FERAGAT ETMELİSİNİZ BENCE. YOKSA ÇİFT ÇEKİRDEK BİLE VİSTANIN GÖRSELLİĞİNİN ALTINDA EZİLİYOR. (RİC32 YE)
vistaya karşı o kadar da acımasız olma ya Gülümseme 2ghz yerine 2gb ram diyelim biz ona ki 2gb bence önerilen olması gerekiyor. imzamdaki bilgisayarımla 1gb ram olmasına karşın düşük ayarlarda crysis bile oynadım (vista home premium işletim sistemi). ayrıca bilgisayarın açılma hızı hoşgeldiniz'den sonra 7 saniye (tek çekirdek, kenar çubuğu kapalı).. ve hiç bir görsel efektten feragat etmeden...

Ryc32
25-04-2008, 01:32   |  #31  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj
selimhun
Ryc32
galiba öyle oluyor son soru diyip durmamak gerek (:  bende nod32 vardı onu sildim avira antivir yükledim ,ad-aware ,advanced windowscare ,ccleaner bulup yükledim. cpuıd hardware monitör ila tuneup utilities programlarını biraz zorda olsa yükledim. cpuid hardware monitor  sıcaklıkları gösteriyorda bu tuneup utilities programından hiçbirşey anlamadım ama neyse herhalde yararlı bir program bilgisayarın bir köşesinde dursun :D ....
Tune up Utilities in ''One Click Optimizer'' şeçeneği de var. Programla birlikte masaüstüne simgesi geliyor.(Kimi zaman pek dikkat çekmiyor)Birol arkadaşımız ayrıntılarını çok güzel açıklamış.Ama ..ayrıntıya girmeyi sevmiyorsanız ya da ''hızlı'' bir operasyon istiyorsanız..''One Click Optimizer'' seçeneğini tıkladığınızda  ...4 ana işlev ...otomatik olarak çalışıyor.
bilgi için tşkrler arkadaşım ,bende şuan senin dediğin seçeneği kullanıyorum fakat program hoşuma gittiğinden dolayı detaylıca inceliyorum özelliklerini ...

Ryc32
25-04-2008, 01:39   |  #32  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

linda ve 1ol3irol arkadaşım siz vista için 2 gb az yada zorlar dediniz benim ekran kartı 128 olduğundan dolayı ramın 1 gb ekran kartı için harcadım. benim pc şuan 2 gb ram ile çalışıyor gibi gözüküyor .tekrardan 3 gb çevireyim yoksa böyle kalsın mı ? ramı ekran kartına harcamamda bir sorun teşkil eder mi_? gerçi ramı harcakdıkdan sonrada ekran kartının performansı çokda arttı diyemem malesef bu normal mı_? ...

1ol3irol
25-04-2008, 12:10   |  #33  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

ramden bellek ataman ekran kartının dahili ram'i kadar etkili olmuyo maalesef. 2gb ile çalışsın bi sorun olmaz. 2gb yeterli olur böyle kalsın. ama şunu da söyliyim, görev yöneticisinden fiziksel belleği kontrol et. %80lere geliyosa (ki zor gelir) ekran kartını 512mb yaparsın..

Ryc32
26-04-2008, 04:14   |  #34  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

benim pc den bios ayarlarından ram alıp ekran kartına verebiliyorum ,bizim arkadaşda acerin bir başka modeli var max 300 kusur ayarlanabilir yazıyabiliyor fakat bios ayarlarına girdiğimizde ram ve ekran ayaların üstüne gelemiyoruz direk olarak başka seçeneğe geçiyor ,bende oluyorda neden arkadaşın pc inde beceremedik onun başka bir ayarı felan mı var yada yanlışlıkla ayarlarını kapattık tam anlayamadık ...

1ol3irol
26-04-2008, 10:32   |  #35  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

bios güncellemesi gereklidir.. ancak güncelleme sırasında sorun çıkarsa bios ayarları bozulur ve teknik servise gider.. onun için dikkatli olmak gerekiyor... aynı sorun bende de var 384mb'a kadar arttırılıyor ama biosta ayarı yok.. ama ben güncelleme yapmıyorum çünkü 128'den 384'e arttırırsam pek bişey değişmicek biliyorum.. boşu boşuna riske girmeye değmez

Ryc32
26-04-2008, 14:13   |  #36  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

biz teknik servisine sorduk ,bazı modellerde biosdan ayarlayamıyormuşsun otomatik olarak paylaşımlı kısımdan kendisi alıyormuş felan filan dedi ,ne kadar doğru bilemiyecem. Asıl soruyu sormayı unuttum pc yi alırken adam yedekleme yap dedi 2 dvd sığar ,windows ve diverlarını vs .bende tamam dedim ama adam nasıl yapılacağını anlatmadı (: bu çok önemli mi yoksa daha sonra anlayan biri hdd gizli kısımda olan şeyleri kopyalasa olur mu ? yoksa hemen mi yapıyım ?

Ryc32
26-04-2008, 14:47   |  #37  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

cpuid hardware monitor programını açtığımda 3 sıcaklık değeri çıkıyor. value min max diye. value şuanki değerini min ila max değerlerde yazan kısımda olması gereken sıcaklık aralığını mı gösteriyor _? bir de vistada sanki mouse takılıyormuş gibi oluyor netten araştırdım ALPS Pointing Driveri adlı programı yükledikden sonra sorunu çözer yazmışlar ,gerçekden işe yarar mı ,programı araştırdım acerin kendi sitesinde varmış ama bir türlü bulamadım _?

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 26 Nisan 2008 15:33
Ryc32
26-04-2008, 19:31   |  #38  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

işlemci:saniye başına düşen işlem sayısı 4,8
ram:saniye başına düşen bellek işlem sayısı 5,4
grafikler:windows aero için masaüstü performansı 3,1
oyun grafikleri:3B iş ve oyun performansı 4,0
birincil sabit disk:disk veri aktarım hızı 5,2
arkadaşlar benim vista puanlama bu şekilde. acaba anaekranda takılmalar 3,1 ortalamasımı neden oluyor ? bu 3,1 ortalamasını yükseltme şansım var mı? bana pc çok kasıyor gibi geldi gerçi service pack 1 yükleyince pc biraz kendine geldi gibi ...

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 26 Nisan 2008 19:32
1ol3irol
26-04-2008, 20:28   |  #39  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj
Ryc32
biz teknik servisine sorduk ,bazı modellerde biosdan ayarlayamıyormuşsun otomatik olarak paylaşımlı kısımdan kendisi alıyormuş felan filan dedi ,ne kadar doğru bilemiyecem. Asıl soruyu sormayı unuttum pc yi alırken adam yedekleme yap dedi 2 dvd sığar ,windows ve diverlarını vs .bende tamam dedim ama adam nasıl yapılacağını anlatmadı (: bu çok önemli mi yoksa daha sonra anlayan biri hdd gizli kısımda olan şeyleri kopyalasa olur mu ? yoksa hemen mi yapıyım ?
hemen yap çok önemli. başlat programlarına bak, rocevery cd/dvd gibi bişey olcak. ordan yaparsın.
Ryc32
cpuid hardware monitor programını açtığımda 3 sıcaklık değeri çıkıyor. value min max diye. value şuanki değerini min ila max değerlerde yazan kısımda olması gereken sıcaklık aralığını mı gösteriyor _? bir de vistada sanki mouse takılıyormuş gibi oluyor netten araştırdım ALPS Pointing Driveri adlı programı yükledikden sonra sorunu çözer yazmışlar ,gerçekden işe yarar mı ,programı araştırdım acerin kendi sitesinde varmış ama bir türlü bulamadım _?
value şimdiki değer. min, program açıldığından beri ulaşılan en düşük ısı, max da program açıldığından beri ulaşılan en yüksek ısı. touchpad mi kullanıyosun, harici mouse mu?
Ryc32
işlemci:saniye başına düşen işlem sayısı 4,8
ram:saniye başına düşen bellek işlem sayısı 5,4
grafikler:windows aero için masaüstü performansı 3,1
oyun grafikleri:3B iş ve oyun performansı 4,0
birincil sabit disk:disk veri aktarım hızı 5,2
arkadaşlar benim vista puanlama bu şekilde. acaba anaekranda takılmalar 3,1 ortalamasımı neden oluyor ? bu 3,1 ortalamasını yükseltme şansım var mı? bana pc çok kasıyor gibi geldi gerçi service pack 1 yükleyince pc biraz kendine geldi gibi ...
ram'den ekran kartına bellek atarsan yükselir. onun dışında o.c ile yükseltebilirsin ama yapmanı tavsiye etmem..

Ryc32
26-04-2008, 21:10   |  #40  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

ben pc de rocevery cd/dvd diye bişey bulamadım ama kurcalayam bulmaya çalışam fakat ben pc yi aldıkdan sonra birkaç program yükledim onları silipde mi yapayım bu işlemi yoksa farketmez mi?_  "touchpad mi kullanıyosun, harici mouse mu?" diye sormuşsun ben harici mouse kullanıyorum genelde ,harici mouse ısınma sorunumu yaratıyor _?bende biosu ekran kartı bölümünü auto seçeneği yaptım artık gerektiği duruma göre rami kullanıyormuş böyle daha iyi olduğu söylendiğindiler teknik servisdeki adamlar bende ondan bu şekilde kullanıyorum ...

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 26 Nisan 2008 21:12
1ol3irol
26-04-2008, 21:19   |  #41  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

recovery yalnızca sistem dosyalarını ve donanım sürücülerini içerir. onun için programlarda veya dosyalarda yapılan değişikliklerden etkilenmez. kullandığın mouse'ta sorun olabilir (takılma için, ısınma sorunu değil). touchpad'i kullan, onda da takılma gibi bi soruna rastlarsan acer'ın sitesinden kendi bilgisayarını seçip touchpad ile ilgili sürücüyü bulup güncelleyebilirsin... recovery için de öncelikle teknik servise başvur derim. her bilgisayarın farklı oluyo çünkü. ama benim bildiğim kadarıyla şöyle yapılıyor: Acer eManager'dan eRecovery ile kurtarma cd'si oluşturabilirsin.. ama dediğim gibi yine de bi danış sen

Son Düzenleme: 1ol3irol ~ 26 Nisan 2008 21:30
Ryc32
26-04-2008, 21:39   |  #42  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

acer emanager erecovery buldum ,kitapında da çok kısa anlatmış ama elimde şuan dvd yok yarın dvd alıp oluşturacam umarım becerebilirim. touchpad bu pcde çok hassas eski pc ye göre ama dediğim gibi pack 1 yamasını yükledikden sonra çok azaldı takılma olayı galiba driverlardan felan kaynaklanıyor. acer sitesi ingilizce olunca pek bişey anlamıyorum bakayım arama motorundan touchpad driverini bulursam yüklerim. cevaplar için tşkrler ...

1ol3irol
26-04-2008, 22:27   |  #43  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

rahatsız edici derecede hassassa denetim masasından fare ayarlarına girip device settings'i seç. settings'ten sensitivity ve touch sensitivity'yi seçip heavy'e doğru kaydır.

buradan MS Windows Vista SP1 altından Driver and Utilities'e gir ve touchpad synaptic olanı indir ve kur. ancak kurmadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturmayı ihmal etme...

Son Düzenleme: 1ol3irol ~ 26 Nisan 2008 22:33
Ryc32
26-04-2008, 22:50   |  #44  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

eyvallah arkadaşım valla çok iyi oldu ,diğer driverlarıda sayende buldum ,tşkrler ... teknik servis gibisin (:

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 26 Nisan 2008 22:50
1ol3irol
26-04-2008, 23:11   |  #45  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

Gülüş rica ederim. işine yaramasına sevindim

Ryc32
27-04-2008, 16:18   |  #46  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

acer recovery management programında disk yazdırı seçtim bana 3 şeçenek çıkıyor. 1) Fabrika varsayılan disk oluşturur
         2) Geçerli sistem yapılandırması yedekleme diski oluşturur
         3) Sürücü ve uygulama yedekleme diski oluşturur

Ben bunların hepsinimi oluşturmam gerek yoksa sadece birini felan mı _? tam anlayamadım birde elimde 5 tane dvd var yeter mi bunlara pc yi alırken adam 2 veya 3 dvdye sığar demişdi  _?

1ol3irol
27-04-2008, 16:35   |  #47  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

1 ve 3. seçeneği öncelikle yap. elinde dvd kalırsa 2.yi de oluşturursun. ben bilgisayarı alırken yanında recovery cd'si verdiler. bu şekilde yapmadığım için tam olarak yardımcı olamıyorum.

Ryc32
27-04-2008, 16:59   |  #48  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

ilk seçenek 2 dvd ,3. seçenkde ise 1 dvd gidiyormuş bunlar önemliymiş aslında kısaca tahminin doğru 1ol3irol arkadaşım  ...

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 27 Nisan 2008 17:16
1ol3irol
28-04-2008, 00:32   |  #49  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

1. seçenekte sistem dosyalarını kopyalıyo, 3. seçenekte de sürücüleri kopyalıyo. 2.si de şu anki durumun dosyalarını yedekliyo diye tahmin ettim. doğru çıkmasına sevindim..

Ryc32
28-04-2008, 01:07   |  #50  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

evet bu 2. seçeneği tıkladığımda şuan pc de bulunan bütün dosyaları kopyalamaya çalışdı .buarada bugün birkaç oyun yükledim acaba ısınma değerleri normalde kaç olması lazım .bunla ilgili bilgi araştırdım tam olarak bulamadım normalde pc nin sıcaklık değerleri en fazla kaç olmalı ki pc ye zarar vermesin ...

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 28 Nisan 2008 13:23