acer laptop fan temizliği

CieM
07-04-2015, 14:58   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
158 mesaj

acer aspire 5755g model laptopum var. garanti kapsamında çıkalı bir süre oluyor. bir süredir de oyunlarda ısınma kaynaklı performans düşüklüğü oluyordu. ızgaraya ve fana ara sıra üflüyodum ama alt kapağını açıp temizleyeyim diyorum ama bu konuda tecrübem yok o yüzden çekingen davranıyorum. ayrıca bu modelde alt kapağı açarak fana ulaşabilir miyim yoksa klavyeyi de sökmem gerekir mi bilmiyorum bazı videolarda klavyeyi de söküyolar çünkü. bir sorum daha olacak, fana ve ızgaraya belli mesafeden süpürge tutsam yararı veya zararı olur mu ?

mehmet_93
07-04-2015, 16:24   |  #2  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

model hakkında bilgim yok ama alt kapak varsa yavaşça çıkarıp fana ulaşıp ulaşamıycagını kontrol edebilrisn. Garantiden çıktı ise vidalarını sökmekle kaybedeceğin çok bi şey yok :) Kapağı yavaşça kaldırırsın fana ulaşırsan bi güzel temizlersin hatta azıcık bilgin varsa macunuda yenilersin uzun süreli bi temizlik olur.(Alt kapağı açarken çok yavaş olmakda fayda var bazı modellerdede fan için minnacık kablo koyuyorlar kapağı kaldırınca kenardan parmağı sokup fan kablosunu çıkarmak gerekiyor. Ani bi abanmayla kablo kopabilr:) Fana ulaşamazsan bi bilene götürmekte fayda var klavyeyle birlikte çıkan modeller biraz zahmetli. Süpürge tutma konusundada hava akışının olduğu yönde tutman problem olmaz. yakındanda tutabilrsin tamirciye versen adam söküp kopresör tutar ona dayanan parça senin süpürgene rahat dayanır :) 

(Nette modelinizle iligli video veya döküman muhtemelen mevcuttur. Mesela http://forum.donanimhaber.com/m_40308410/tm.htm gözüme takıldı ilk bi kaç site gezerek kendi modelinizi bulaiblir fanın hangi aşamalarla açıldığını öğrenebilirisniz.)

CieM
07-04-2015, 16:48   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
158 mesaj

attığınız konuyu görmüştüm, benim laptop arkası o fotolardaki gibi değil. fotolarda fanların bulunduğu yerdeki kapaklar farklı görünüyor ama bende sadece batarya ve hdd'in kapağı farklı gibi görünüyor kalan yerdeki kapak bütün halinde. önerin ve yardımın için sağol. evime dönünce kapağı açmayı deneyeceğim. 

mehmet_93
07-04-2015, 17:07   |  #4  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

Alt kısmın net bi fotosunu paylaşırsan öntahminde yapılabilir veya direk deneyip görüledebilir :)

CieM
07-04-2015, 18:22   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
158 mesaj

alt kısım şu şekilde

mehmet_93
07-04-2015, 18:56   |  #6  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

Alt kapağın çıkacağı bi yer göremedim daha doğrusu alt  kapak diye bi şey göremedim :) Muhtemelen klavyeden fana ulaşılan bir modele sahipsiniz. Daha önceden deneyeminiz yoksa klavyeden fana ulaşmaya girişmenizi tavsiye etmem. Alt kapağı kaldırıverip fana ulaşmak kadar kolay olmuyo  dağıtıp toplayamamak da var ihtimal dahilinde :) Risk almaya meraklıysanız deneyebilirsiniz ama bi bilene götürmek daha uygun bi tavsiye olur sanırım sizin için. Süpürgeyle de bi çözüm arayışına girebilirsiniz :)

Son Düzenleme: mehmet_93 ~ 07 Nisan 2015 18:59