ACİL C# Text dosyasından belirlenen satırı okuma

xemta53
23-12-2016, 02:37   |  #1  
xemta53 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar;

Mühendislik lisans öğrencisiyim verilen bir ödev var fakat bir yerde takıldım. Yapacağımız ödev bir market uygulaması olacak. Tamamı Console Application tarafından. 10 ayrı işlem yapabileceğiz (ürün ekleme, ürün silme, ürün güncelleme, tüm ürünleri görüntüleme, ürüne alıcı yükleme, ürün gösterme vs...) Ve sürekli yeni ürün eklenip silinebileceğinden bu ürünleri bir text dosyasına kaydediyoruz.

Şimdi ürün ekleme kısmını hallettim iyi güzel. İşte ürün barkodu, ürünün adı, ürünün stok sayısı vs... bu bilgileri alıp market.txt'ye attım. Ürünlerin hepsini görüntüleyen kodu da yazdım aşağıdaki gibi;

StreamReader okuyucu;
                    string yazi;
                    okuyucu = File.OpenText("market.txt");
                    yazi = okuyucu.ReadToEnd();
                    while (yazi != null)
                    {
                        Console.WriteLine("Ürün barkod no\t Ürün adı\t Ürün adedi\t Ürünün firması\t");
                        Console.WriteLine(yazi);
                        yazi = okuyucu.ReadLine();
                    }

okuyucu.Close();

Bu şekilde yazdım. Gayet de istediğim şekilde çalışıyor. Bir sıkıntı yok. Sıkıntı ürün güncelleme, ürün görüntüleme, ürün silmede. Mesela benim ürünün barkodunu girince o ürünü (sadece o ürünü) görüntülemem ve ürün sil deyince o ürünün barkodunu girip market.txt'den o ürünü silmem lazım.  Mesela aşağıdaki kodu denedim. Fakat while'ın içinde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Çünkü null yani boşluk deyince bulduğu ilk boşlukta durduruyor programı ve dolayısıyla sadece yazılan ilk ürün gözüküyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Hangi kodu ne şekilde nasıl kullanmalıyım.

StreamReader urunBulucu;
                    string urunNo;
                    Console.WriteLine("Ürünün Numarasını giriniz.");
                    urunNo = Convert.ToString(Console.ReadLine());
                    urunBulucu = File.OpenText("market.txt");
                    urunNo = urunBulucu.ReadLine();
                    while ((urunNo = urunBulucu.ReadLine()) != null)
                    {
                        Console.WriteLine("Urun Numarası\t Urun adı\t Ürün adedi\t Ürünün firması");
                        Console.WriteLine(urunNo);

urunNo = urunBulucu.ReadLine();
                    }

urunBulucu.Close();