ACİL FORMAT SIRASINDA C' Yİ SİLEMİYORUM

oblivion
07-06-2006, 11:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
122 mesaj

arkadaşlar acil olarak yardımınıza ihtiyacım var durum şöyle
ben format atmak istiyorum bilgisayarıma fakat c sürücüsünü silemiyorum bana şöyle bir şey söylüyor BU SÜRÜCÜDE SİSTEMİN DEVAM ETMESİ İÇN DOSYALAR VARDIR SİLME İŞLEMİ YAPILAMIYOR ya arkadaşlar bu sürücünün içinde tam 25 gb birşeyler var ben bu sürücü tamammen silip 160 gb tek bir sürücü kurmak ve windows yüklemek istiyorum
ha bu arada bu  c sürücüsünde birde windows var ama genede silemiyorum lütfen yardım edin

lazrailefsanesi
07-06-2006, 13:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Biraz saçma olacak ama,win ortamında mı format atmaya çalışıyorsun.Yani sistem çalıştığı sırada 3 parti yazılımlar vs ile format atmaya kalkarsan böyle hata verir.Win cd sini bios ile acılısta boot ederek yaparsan sorun olmaz.Eğer oluyorsa bilgisayarı win cd ile ac ms-dos ortamına geç ve şu komutu ver

Format *.* c: olmazsa format c: olmazsa del *.* c:
Yine olmazsa içinde fdisk diye bir dosya olan bir başlangıç disketi ile açacaksın sonra 1 2 3 diye dort komutu var.Burdan c'yi sanırım 2 den di yok edip tekrar dedigin gibi tek hdd yapıp win ile format atacaksın.

oblivion
07-06-2006, 15:24   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

arkadaşım hayır ben 3. parti bir yazılım kullanmıyorum sadece win cd si ile format atmaya  çalışıyorum windows cd sini bios ile açılışta boot ederek yapmak ne demek yani ben cd yi takayım sonra bilgisayarı yeniden başlatayım bios ekranını açayım sonra ne yapmalıyım biraz daha açık yazarsan sevinirim ilk defa boyle birşey başıma geliyor
bide nasıl win cd si varken ms dos ortamına geçebilirim....................... şimdiden teşekkürler

chiemsee111
07-06-2006, 18:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Anladigim kadari ile sen Win xp in acikken cd yi takip windows yüklemesi komutu vermissin.
Öncelikle winXp cd si takili iken pc ni yeniden baslat. Baslama aninda del tusuna basip bios ayarlarina gel. Bios ayarlarinda Boot bölümünde önce cd den baslat i sec. Degisiklikleri kaydedip cik. Yeniden baslat. Pc yi cd den baslatmak icin herangi bir tusa basiniz(pres any key to boot from cd) uyarisi gelince bir tusa bas ve WinXp setup dosyalari yüklenene dek bekle. Önüne cikan ilk pencerede windows un daha önce yüklendigi C sürücüsünü göreceksin ve senden setup a devam etmen icin enter a basman onaylaman sorgulanacak. Ancak burada Esc tusuna basip Hard Disk indeki tüm bölümleri görüntüleyeceksin. Gerisi kolay. Üc secenek ile bölümlere ne yapman gerektigini harfler ile göstereceksin örnegin: Bu bölümü silmek icin D tusuna basin filan.. Hatta  windows un oldugu bölümü silmek 2 -3 kez onaylatiyor.. Yön(ok) cubuklari ile tüm bölümleri tek tek secip sil. En sonunda hepsinin formatlanmamis tek bir bölüm haline geldigini göreceksin.. Devaminda istersen tekrar bölümlere ayirabilirsin yada tek bir parca halinde setup a devam etmek icin enter a bas.. Hangi format ta olmasi secenegi önüne geldiginde NTFS YAVAS i sec.. En fazla 3-4 denemeden sonra basaracagina inaniyorum. :)
Kolay gelsin.

oblivion
07-06-2006, 19:05   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

sağolasın tamda dediğin gibi pc açıkken yükleme yapmıştım eyvallah