ACİL - hangi sistem daha iyi (AMD İNTEL) ?

yakuza_
21-10-2008, 00:23   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
347 mesaj

intel sistem
INTEL PENTIUM DUAL CORE 2,5GHZ E5200 LGA775 2MB 800MHZ BOXED
GIGABYTE GA-945GCM-S2L 945GC 775PIN 1066MHZ DDR2-667 PCI-E S
512 MB ATI SAPPHIRE X1650 PRO 128BIT DDR2 PCI-E (TV+OUT-DVI)
2 GB DDR2 800 MHZ RAM PC6400 KINGSTON

amd sistem
Athlon 64 X2 Dual-Core 5000+ AM2 2.6 GHz CPU
GIGABYTE GA-MA770-DS3 AMD 770 DS3 AM2+ DDR2 1066Mhz
GIGABYTE HD3650 GDDR2 512MB 128BIT EKRAN KARTI
KINGSTON 1GB 1066MHz DDR2 HYPERX PC2 8500 CL5 RAM

arkadaşlar bu iki bilgisayardan birini toplayacağız.
oyun da oynayabileceğimiz en STABİL sistem sizce hangisi?
ekran kartına ayrılan para max 100 ytl.
her türlü öneri geçerlidir.
saygılar.

Son Düzenleme: yakuza_ ~ 21 Ekim 2008 01:01
pricetoperformance
21-10-2008, 00:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
188 mesaj

amd li bence 5000 i 5200 yap arada çok az fark var.artı ram leride kingston 800mhz yapsan para kalır yanına bence ;)saphirex1650 pro da ekran kartını yapsan nasıl olsa özellikleri aynı...

yakuza_
21-10-2008, 01:06   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
347 mesaj

ilginize teşekkürler.
amd sistem için uyum sorunu yaşarsın parçalar amd de çok uyumlu olmaz diyenler oldu
onun için kararsız kaldım
çünkü
oyun performansından çok, sistemin stabil ve kararlı çalışması daha önemli benim için
???

pricetoperformance
21-10-2008, 01:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
188 mesaj

sen bakma millete gayet gzl bi sistem bence.amd ati uyumsuz olamaz zaten ikiside aynı şirket :)

piRe_
21-10-2008, 01:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
yakuza_
...
oyun performansından çok, sistemin stabil ve kararlı çalışması daha önemli benim için
???
...diyorsanız. intel.
Şimdi amd severler kızmasın ama bir öneride bulunacağım;
Çevrenizde bulunan tüm servisleri gezin ve şu soruyu sorun. ''elinize sorun nedeniyle gelen pc ler içinde amd olanlarmı yoksa intel olanlarmı daha fazla.'' kararınızı ondan sonra verin.

pricetoperformance
21-10-2008, 01:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
188 mesaj

arkadaşım ben intel ci veya amd ci değilim.ama mantıklı düşünüyorum.intel le amd arasındaki fiyat uçurumu kadar performansta fark var mı sence.tmm intel brz daha üstün.ama aradaki fiyat farkı kadar üstün mü sence ?

piRe_
21-10-2008, 02:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj
pricetoperformance
arkadaşım ben intel ci veya amd ci değilim.ama mantıklı düşünüyorum.intel le amd arasındaki fiyat uçurumu kadar performansta fark var mı sence.tmm intel brz daha üstün.ama aradaki fiyat farkı kadar üstün mü sence ?
Ben size bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. Arkadaşa oyun performansından çok, sistemin stabil ve kararlı çalışması daha önemli benim için ifadesine istinaden bir öneride bulundum. Neden üzerinize alıyorsunuz.?

Madem öyle cevap vereyim ozaman;
evet üstün. Bu işin piri intel diğeri nvidia. Unutmayın ucuz etin yahnisi yavan olur. Bir laf vardır ''hızlı kaçan atın boku seyrek düşer'' diye. Siz şu anda her iki modelden de almış olsanız, bana söyleyebilirmisiniz 5 sene sonra amd sistemden hala eski performansı alabilirim diye. Hayır diyemezsiniz. Çünkü intel toplayan biri o beş sene sonra dahi pc sinden ilk günkü performansı alır ama amd sistem Notre Dame'nin kamburu gibi tekleye tekleye çalışır. Bunun örnekleri çok araştırabilirsiniz.

Bir soru daha sorayım;
imzanızdaki pc sizin kaçıncı sisteminiz ve neden değiştirme ihtiyacı hissettiniz. Ve bu değişiklikleri kaç sene içinde gerçekleştirdiniz.?

Neden soruyorum? Çünkü ben hala 2003 senesinde topladığım sistemimi kullanıyorum. Ve intel.
Bir şey daha söyleyeyim;
p4 2.4 o/c 2.8 cpu ve 1gb ram ile hemde. Daha geçen ay AMD ATHLON 64 X2 5600 ile kıyasladım daha onda masaüstü gelene kadar ben internete giriyordum. Üstelik her iki pc yede aynı sistemi ve programları yüklediğim halde.

Bakın bir foruma yüz tane sorunlu pc varsa bunların en az 70 i amd sistemler. Yok donuyor yok yavaş yok bilmem ne.

Bana göre amd nin hala kırk fırın ekmek yemesi lazım. AMD bizim teneke Renault INTEL de Mercedes. Aradaki fark işte burada. Bilmem anlatabildimmi.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 21 Ekim 2008 02:15
pricetoperformance
21-10-2008, 02:23   |  #8  
Yıllanmış Üye
188 mesaj

ben size bişi dediğimi hatırlamıyorum.tmm intel brz daha üstün demiştim.ben diğer amd ciler gibi yok efendm amd on basar gibi bi ifade de kullanmadım.ama kendi fiyat aralığında bence gayet güzel işler yapıyor.ama ucuz etin yahnisi gibi ibarelerde kullanırsak hepten sanki amd beş para etmez gibi anlaşılır ve okuyanları yanıltmış oluruz değil mi arkadaşım.ben intelin üstünlüğünü kbl ediyorum.ancak fiyatına göre de üstün bi performans verdiğine inanıyorum amd nin.umarım ben anlatabilmişimdir ...

piRe_
21-10-2008, 03:01   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Her iki üreticinin işlemcilerini karşılaştırmak isteyenler aşağıdan bakabilirler.

yakuza_
21-10-2008, 03:56   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
347 mesaj
piRe_
Ben size bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. Arkadaşa oyun performansından çok, sistemin stabil ve kararlı çalışması daha önemli benim için ifadesine istinaden bir öneride bulundum. Neden üzerinize alıyorsunuz.?

Madem öyle cevap vereyim ozaman;
evet üstün. Bu işin piri intel diğeri nvidia. Unutmayın ucuz etin yahnisi yavan olur. Bir laf vardır ''hızlı kaçan atın boku seyrek düşer'' diye. Siz şu anda her iki modelden de almış olsanız, bana söyleyebilirmisiniz 5 sene sonra amd sistemden hala eski performansı alabilirim diye. Hayır diyemezsiniz. Çünkü intel toplayan biri o beş sene sonra dahi pc sinden ilk günkü performansı alır ama amd sistem Notre Dame'nin kamburu gibi tekleye tekleye çalışır. Bunun örnekleri çok araştırabilirsiniz.

Bir soru daha sorayım;
imzanızdaki pc sizin kaçıncı sisteminiz ve neden değiştirme ihtiyacı hissettiniz. Ve bu değişiklikleri kaç sene içinde gerçekleştirdiniz.?

Neden soruyorum? Çünkü ben hala 2003 senesinde topladığım sistemimi kullanıyorum. Ve intel.
Bir şey daha söyleyeyim;
p4 2.4 o/c 2.8 cpu ve 1gb ram ile hemde. Daha geçen ay AMD ATHLON 64 X2 5600 ile kıyasladım daha onda masaüstü gelene kadar ben internete giriyordum. Üstelik her iki pc yede aynı sistemi ve programları yüklediğim halde.

Bakın bir foruma yüz tane sorunlu pc varsa bunların en az 70 i amd sistemler. Yok donuyor yok yavaş yok bilmem ne.

Bana göre amd nin hala kırk fırın ekmek yemesi lazım. AMD bizim teneke Renault INTEL de Mercedes. Aradaki fark işte burada. Bilmem anlatabildimmi.

ya bu gerçekten böylemi?
tersini düşünen veya katılan arkadaşlar gerçekten amd mi intel mi fanatizmi yapmadan cevap verebilir mi?
konu önemli yani bende bilmiyordum daha doğrusu söylerlerdi de inanmazdım

ayrıca hep amdli bir sistemim olsun istemişimdir ama eğer gerçekten böyleyse hiç elimi bile sürmmem bir daha amdye

Son Düzenleme: yakuza_ ~ 21 Ekim 2008 03:57
ufuk_marina
21-10-2008, 05:49   |  #11  
Üye
79 mesaj

Birader eğer benim gibi oyun hastası isen AMD al,bir tanede soğutucu taktınmı hiç bir problemin olmaz.

Son Düzenleme: ufuk_marina ~ 28 Ekim 2008 20:51
Z1mBaBwE
21-10-2008, 09:20   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Daha öncede söylemiştim sentetik testlere güvenmiyorum çünkü çoğu intele ve nvidia ya göre uyarlı önemli olan gerçek hayattaki performanstır intelin ve amd nin bir sürü işlemcisini kullandım çıkardığım sonuç amd nin intelden daha stabil ve hızlı çalışmasıdır 2004 yılında aldığım amd athlon 3000+AM2 li sistemimi hala ilk günkü performansıyla kullanıyorum.Yavaşlamaşlar genelde HDD ve psu yüzünden kaynaklanır yavaşlamalar görülebilir.Sistem alıcak arkadaşa amd al keyfine bak diyorum problem yaşamazsın benim staj gördüğüm şirkete çoğunlukla sorunlu intel sistemler geliyor.Madem intel bu kadar kaliteli 45nm lik sözde işlemcileri AMD nin 65nm işlemcilerinden daha fazla ısnıyor kaliteli dediğiniz işlemcide daha dahili bellek kontrolcüsü yok.Kazık yemek istemiyorsan AMD al arkadaşım.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 21 Ekim 2008 09:26
pricetoperformance
21-10-2008, 12:04   |  #13  
Yıllanmış Üye
188 mesaj

hay Allah razı olsun r3qu3m ya beni anlayan biri çıktı sonunda ;)

kalamarr
21-10-2008, 21:55   |  #14  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
piRe_
Her iki üreticinin işlemcilerini karşılaştırmak isteyenler aşağıdan bakabilirler.

konu hakkında size R3QU3Mc cevap vermiş bende ekleyeyim. tom's hardware'in tüm incelemelerini ve başlıklarını dikkatli incelersen aslında bu sitenin intel ve nvidia yanlısı olduğunu anlarsın. ben amd'ci intel'ci falan değilim. ama şuan az param varsa amd alırım. param çok ise intel alırım. şuan yine param azsa amd-ati ekran kartı alırım. param çoksa yine amd-ati ekran kartı alırım. nedeni ise hem nvidia'dan ucuz hemde hızlı. ati çıkarttığı hd48xx ekran kartlarıyla nvidianın tüm ekran kartlarını yerle bir etti. ama hala ati'nin linux politikasını unutmadımKızgınKızgın

viking20
21-10-2008, 21:59   |  #15  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
R3QU3M
Daha öncede söylemiştim sentetik testlere güvenmiyorum çünkü çoğu intele ve nvidia ya göre uyarlı önemli olan gerçek hayattaki performanstır intelin ve amd nin bir sürü işlemcisini kullandım çıkardığım sonuç amd nin intelden daha stabil ve hızlı çalışmasıdır 2004 yılında aldığım amd athlon 3000+AM2 li sistemimi hala ilk günkü performansıyla kullanıyorum.Yavaşlamaşlar genelde HDD ve psu yüzünden kaynaklanır yavaşlamalar görülebilir.Sistem alıcak arkadaşa amd al keyfine bak diyorum problem yaşamazsın benim staj gördüğüm şirkete çoğunlukla sorunlu intel sistemler geliyor.Madem intel bu kadar kaliteli 45nm lik sözde işlemcileri AMD nin 65nm işlemcilerinden daha fazla ısnıyor kaliteli dediğiniz işlemcide daha dahili bellek kontrolcüsü yok.Kazık yemek istemiyorsan AMD al arkadaşım.
AlkışAlkışAlkış

andzone
22-10-2008, 14:55   |  #16  
Yıllanmış Üye
149 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/AMD-mi-Intel-mi_t44450.html

Atilla Sarıtaş
11-05-2010, 00:35   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj