acil!! lütfen kayıt defteri düzenleme yetkisi

macitacar
28-05-2007, 13:34   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

orj. xp pro sp2 kullanıyorum yönetici olarak oturum açtığım halde regediti açmak istediğimde "kayıt defteri düzenleme yetkisi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış" uyarısı alıyorum nasıl düzeltebilirim.

yardımınız için şimddiden teşekkürler

Son Düzenleme: macitacar ~ 28 Mayıs 2007 13:56
serseri_15_35
28-05-2007, 13:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Arkadaşım tek çare olarak format bendede olmuştu çünkü...

serseri_15_35
28-05-2007, 13:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Ama sen yine biraz bekle belki başka yolu vardır

Borga-x
28-05-2007, 13:40   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/

macitacar
28-05-2007, 13:50   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

güvenli kipi denedim olmadı aynı sorun devam ediyor

can41
28-05-2007, 14:00   |  #6  
Üye
85 mesaj

Bunu Bi Dene  %systemroot%\syswow64\regedit

macitacar
28-05-2007, 14:16   |  #7  
OP Yeni Üye
22 mesaj

%systemroot%\syswow64\regedit  denedim aşağıdaki uyarıyı veriyor

"C:\WİNDOWS\syswow64 , kullanılamayan bir konuma karşılık geliyor. Bu bilgisayardaki sabit diskte veya ağda olabilir. Emin olmak için diskin doğru takıldığını veya Internete veya ağınıza bağlı olduğunuzu denetleyin ve yeniden deneyin. Hala konumlandırılamıyorsa, bilgi bir başka konuma taşınmış olabilir."

can41
28-05-2007, 15:47   |  #8  
Üye
85 mesaj

Son Olarak Bide Bunlar Dene Başlat\Çalıştır'a girip gpedit.msc yazıp enter'e bas "Kullanıcı Yapılandırması, Yönetim Şablonları,Sistem Kayıt Defteri Düzenleme Araclarına Erişim Engelle çif Tıkla Devre Dışı yap...

macitacar
28-05-2007, 16:01   |  #9  
OP Yeni Üye
22 mesaj

bunu daha önce denemiştim ama sonuç yine aynı

bilgisayarım bir ağa bağlı bundan olabilirmi??

ayrıca download yapmak istediğimde pc kendini restart ediyor.

chiemsee111
28-05-2007, 16:10   |  #10  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
macitacar
bilgisayarım bir ağa bağlı bundan olabilirmi??

ayrıca download yapmak istediğimde pc kendini restart ediyor.

Bu bir firma agimidir? Yani is yerinde bir admin tarafindan yönetilen bir agami baglisiniz?

macitacar
28-05-2007, 16:23   |  #11  
OP Yeni Üye
22 mesaj

hayır firma ağı değil bir admin yok kendi intcafemde kendi şahsi işlerim için kullandığım pc ama cafenin ağına dahil oysa diğer makinalarımda böle bi sorun yok

Son Düzenleme: macitacar ~ 28 Mayıs 2007 16:26
hamza123
28-05-2007, 16:34   |  #12  
Yıllanmış Üye
991 mesaj

arkdaşım 24 saat içinde internetten oyun yada mp3 indirdiysen onlardan olmuş olabilir bence çünkü içinde gizli reg var büyük bir çoğunda demi arkadaşlar.

chiemsee111
28-05-2007, 16:38   |  #13  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Ag baglantisini kesip denediginizdede ayni sorun oluyorsa, bu kez ana pc den o pc ye admin olarak baglanmayi deneyin. (belki bir sekilde ana bilgisayariniz onu kisitlamis olabilir. Böyle bir sorun yoksa yedeklerinizi alip format atmanizi tavsiye ederim.

stern
28-05-2007, 17:01   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

Yeni bir kullanıcı oçluşturmayı denermisin

Kolay gelsin

stern
28-05-2007, 17:18   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

Bu sorun bir virusten kaynaklanıyor yeni kullanıc ile test et sorun burda da devam ederse sisteminde güvenli modda bir güncel bir anti virus ile tarat sorun devam ederse onarım kurulumu deneyebilirsin

Kolay gelsin

piRe_
31-05-2007, 01:51   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
macitacar
orj. xp pro sp2 kullanıyorum yönetici olarak oturum açtığım halde regediti açmak istediğimde "kayıt defteri düzenleme yetkisi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış" uyarısı alıyorum nasıl düzeltebilirim.

yardımınız için şimddiden teşekkü

kayıt defteri düzenleme için http://tinyurl.com/9qco2 indir ve çift tıkla.

cafincaf
02-05-2009, 12:37   |  #17  
Taze Üye
4 mesaj

Merhaba

Bir anlık dikkatsizlik sonucu virus programım devre dışı iken bilgisayarıma taktığım USB bir bellekten aldıgım bir virus ilgili sorunlara neden oldu.
Ne kayıt defteri açılabiliyor ne görev yöneticisine girebiliyorsunuz. Virus tarama programlarınızı iptal ediyor ve yeni virus tarama kuramıyorsunuz. Herhangi  bir registery duzenleyibi prgramda işe yaramıyor. Format atmanızda çare değil kendisini MBR ye attıgı için anında geri geliyor.
Bunun kaynagı W32/Sality-AA ve türevleri.
Ben 2 gunluk uğraş sonunda format atmadan bu beladan kurtuldum.
Öncelikle yapmanız gereken bazı işlemler ve çekmeniz gereken programlar var.

Program Listesi :

1. Kill Process  http://orangelampsoftware.com/
2. ComboFix  http://www.combofix.org/
3. Hiren Boot CD 9.8  http://www.hiren.info/pages/bootcd
4.Dos Tabanlı bir virus tarama programı  (Avira veya Kaspersky olabilir  http://dnl-eu10.kaspersky-labs.com/devbuilds/RescueDisk   //   http://www.free-av.com/en/produc ... _rescue_system.html  )
5.advanced system care  http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html

Yapmanız gerekenler

öncelikle hirenboot cd ile sistemi başlatarak  içerisinde MBR ile ilgili programları kullanıp MBR mizi onarıyoruz ( Bunu windows cd si ilede  fixmbr komutu ilede yapabiliriz  yapmanız gereken master Boot Record unuzu yani MBR nizi silip yenisini oluşturmak. Sisteminizdeki tüm diskler için bunu uygulayın)

Daha sonra  dostan virus taramamızı yapıyoruz . Maalesef virusun verdiği hasara bağlı olarak butun exe dosyalarınızda silinebilir. Bunun için kullandıgım h.çbir virus programı dosyaları kurtaramıyor direk silin  zaten

Şanlıysanız ve bilgisayarınızın sistem dosyaları zarar görmedi ise wındosu başlatabiliriz eğer sistem dosyalarımız silindi ise  Wındows recovery konsol ıle sistemınizi repair edin  ( Daha ayrıntılı bilgi için googleda wındows recovery konsol kullanma  dıye arama yaptırırsanız yazmanız gereken komutları goreceksiniz.   örnek (  http://www.ihvanforum.org/bilgis ... anilir-xp-kurtarma/)  

sisteme girdiyseniz hala regedit ve gorev yonetıcınız çalışmayacaktır (Wındows recovery konsol kullananlarda azda olsa regıstey duzeltılmıs olabılır )
Once KıllProcess i çalıştırın ve sıstemde olmaması gereken garıp ısımlı exe dosyalarının çalışmasını sonlandırın. Ardından  advanced system care ile temızlıgınızi yapın. Bunun ardından artık regedit ve gorev yonetıcısıne ulaşabılmıs olmalısınız ama hala sistem ıcerısınde bazı aksaklıklar mevcut  combo fıxı çalıstırın ve sıstemı onarmasını bekleyın onun işide bitince HıJack ıle son bır tarama yaptırarak sıstemde olmaması gereken dosyalar var ise işsaretleyıp fıxleyın. Son olarak vırus progreamının karantınaya aldıgı dosyalarıda silin

EK

Bütün bunlardan sonra  hala registyde bazı açıklar bulunuyordu Spybot - Search & Destroy  http://www.safer-networking.org/tr/index.html  yada ADaware ile son bir tarama yapın ve bu illete açık kapı bırakmayın

Bundan sonra  hemen sıstemınıze guncel bır antıvırus kurun ve tanımadıgınız bılmedıgınız hafıza kartlarını kullanırken dıkkatlı olun hatta autorunları kapatın  (tweak uı yapıyor ) veya USB DISK SECURITY tarzında programlarla daha guvende olun

Dilim dondugu kadar yazmaya çalıştım  umarım yardımcı olabılmısımdır.

( Bılgısayarında onemlı bılgılerı olmayanlar tum bu işlerle ugraşamam dıyenler   sadece format ıle bu ıs cozulmuyor onun ıcınde çözümler var bıraz arastırma yaparlarsa  formattan once ve kurulum sırasında yapılacaklar  yazıyor)

Saygılar

Son Düzenleme: cafincaf ~ 02 Mayıs 2009 14:07
Mustafa@PC
02-05-2009, 12:39   |  #18  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Saol güzel bilgiler.

cafincaf
02-05-2009, 14:05   |  #19  
Taze Üye
4 mesaj

Teşekkür ederim

2 Gündür bir çok forumu karıştırdım ve kendime göre bir yöntem buldum bunu paylaşmam gerektiğini düşünerek sistemize üye oldum.
Umarım faydası dokunur  ancak ne olursa olsun önce güvenlik  şimdi 2. dıskımle ugrasıyorum ki progam yedeklerımın oldugu bir dısk  verileri sil yaz sil yaz 2 adet bad sector olustu :)  Kendi belleklerinize dahi güvenmeyin bilgisayarda veriler zaman içerisinde bazen o kadar değerli hale geliyorki ufacık bir ihmalle emeklerinizi çöpe atmayın :(

Tekrar saygılar

piRe_
02-05-2009, 22:21   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj
cafincaf
Teşekkür ederim

2 Gündür bir çok forumu karıştırdım ve kendime göre bir yöntem buldum bunu paylaşmam gerektiğini düşünerek sistemize üye oldum.
Umarım faydası dokunur  ancak ne olursa olsun önce güvenlik  şimdi 2. dıskımle ugrasıyorum ki progam yedeklerımın oldugu bir dısk  verileri sil yaz sil yaz 2 adet bad sector olustu :)  Kendi belleklerinize dahi güvenmeyin bilgisayarda veriler zaman içerisinde bazen o kadar değerli hale geliyorki ufacık bir ihmalle emeklerinizi çöpe atmayın :(

Tekrar saygı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ancak epey bir zahmete girmişsiniz. Sality virüsünün bulaştığı dosyalar kurtarılamıyor gibi bir ifadeniz dikkatimi çekti. Virüs programlarının kurtaramadığı doğru olabilir ancak yukarıdaki gibi zahmete girmeden, orjinal dosyalarınızı silmeden bu beladan kurtulmanız mümkün. Aşağıdaki başlıktan konuyla ilgili program ve açıklamalara bakabilirsiniz.
Geçmiş olsun...

cafincaf
04-05-2009, 09:46   |  #21  
Taze Üye
4 mesaj

Bir kaç remover tool denedim ancak bu virus oldukça akıllı ve zorlu bir virus olduğu için riske girmek istemedim. Yedek diskim için  verdiğiniz linktekileri bir deneyeyim  teşekkürler

akicom
04-05-2009, 14:12   |  #22  
Yıllanmış Üye
361 mesaj

Arkadaşım sırasıyla dediğimi yap
Başlat\Çalıştır\gpedit.msc\Kullanıcı yapılandırması\Yönetim Şablonları\Sistem ve sağ tarafta kayıt defteri düzenleme gibi bi yazı var oa tıkla ve etkini işaretle bak bakalım çözülcemi

cafincaf
05-05-2009, 17:30   |  #23  
Taze Üye
4 mesaj

İlk denediğim işlemlerden biri idi  o kısım tamamen boş  zannediyorum virusun etkilerinden
ve ne yazıkki temizlememe rağmen hala boş

Son Düzenleme: cafincaf ~ 05 Mayıs 2009 17:34
volkan90
16-08-2009, 20:32   |  #24  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaslar vista kullanıyorum sp1 kayıt defterı duzenleme konusunda bı sıkıntım var CSD versiyon ayarlarını yanlıslıkla sıfırladım bunun orjınal rakamları bılen varsa yazabılır mı ?

qudin
16-08-2009, 20:46   |  #25  
Yıllanmış Üye
351 mesaj

Regedite girmeyi msconfigden bir dener misin?