acil yardım bilgisayarım açılmıyor

ali0222
12-07-2013, 14:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba arkadaşlar

sistem bilgilerimde

asus k53sc diyor

laptopumun içine açtığım zaman asus k53sv main bord yazıyor

asus k53sv sitesinden en güncel bıos sürümünü indirdim güncelledim bilgisayarım açılmıyor lütfen YARDIM EDİN

Son Düzenleme: ali0222 ~ 12 Temmuz 2013 14:12
ali0222
12-07-2013, 15:17   |  #2  
OP Taze Üye
4 mesaj

yokmu yardım eden

orhanbayram
12-07-2013, 16:04   |  #3  
orhanbayram avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
333 mesaj

Biraz detaylı anlatırsan yardımcı olmaya çalışalım. Güç mü gelmiyor bilgisayara yoksa işletim sistemi mi açılmıyor?

ali0222
12-07-2013, 16:07   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

prize taktığım zaman sadece power düğmesi yanıyor ekran gelmiyor işletim sistemide açılmıyor

xDeXteRx
12-07-2013, 17:10   |  #5  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

sanırım yanlış bios sürümü güncellemesi yapılmış.bundan kaynaklı da ekrana görüntü alınamamaktadır.bazı modellerde misal hp ürünlerinde biosu restore edebilmek için bir tool vardır.bios'un bozuldugu anlarda bu tools ile bios restore'yi devreye sokabilir ve eski bios'u geri yükleyebiliyorsunuz.bu asus marka olan cihazınıda varmıdır yokmudur bilinmez ama denemeye değer.

diz üstü bilgisayarlarda (dediğim gibi bazı modellerde) bios'u her yükselttiğinizde sabit disk sürücünüzde bios'un bir yedeği saklanır.sabit sürücünüz çalışır durudma olduğu takdirde de bios'unuzun son sürümünü kurtarabilir geri yükleme yapabilirsiniz.bu işlemi yapmak içinde bunu denemenizi tavsiye ederim.

bilgisayarı kapatıp adaptör kablosu takılı olacak şekilde bilgisayarınız ''KAPALI'' iken windows+B tuşlarına 15-20 saniye basılı tutun.bu tuşlar basılı durumda ike güç düğmesine de 3 saniye basılı tutarak cihazı açmayı deneyin.cihaz açılacak ve 60 ila 120 saniye arasında siyah ekranda bekleyecek ve bios güncelleme ekranı karşınıza belirecektir.ekranda gördüğünüz işlemleri onaylayarak bios updatelerini bu şekilde gerçekleştirerek cihazınızı restore etmiş ve çalışır duruma geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

ikinci olarakta asus'un resmi sitesinden yada teknik ekibinden ricada bulunabilir ve cihaza ait rom,bios updatelerini talep edebilirsiniz.bunu usb yardımı ile bootable olacak şekilde usb anahtarınız ile bilgisayarı başlatıp yukarıdaki açılıştaki işlemlerin aynısını yaparak cihazı usb anahtarınız ile (içerisinde cihaza ait rom,bios updateleri olacak) başlatıp yeni bios'unuzu güncellemeyi deneyebilirsiniz.

son olarak ta fiziksel olarak bios restore işlemleri mevcuttur.bunuda ancak bakım onarım merkezleri özel kendi programları ve board parçaları ile güncelleme ve yenileme işlemini yapabilirler.servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekecektir.

xDeXteRx bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]