acil yardım? harddiskim yandımı yoksa :(

zingank
16-05-2010, 23:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

arkadaşlar bir adet yeni bir adet eski pc'im var.
eski pc'deki harddiski yeni pc'ye takayım dedim. boşta kablom ve ide girişim vardı.
taktım.  açma tuşuna bastım. bir yanık kokusu nerden gelmediğini bilmediğim hafif bir duman. :D bu harddiski takarsam açılmıyor görüntü bile yok. çıkarırsam normal xp açılıyor. hdd mi yandı? yapılır mı? hdd yandıgı kesin mi? hatam varsa affola. forumda acemiyim.

Son Düzenleme: zingank ~ 16 Mayıs 2010 23:42
Roadrunnner
17-05-2010, 01:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Hard disk sata mı ide mi?Eğer ide ise jumper ayarlarını yaptın mı?Taktığın 2. hard diskin üzerinde jumper ayarları yazılıdır.Oradan bakarak 8 pinli bölgedeki jumper'ı(küçük renkli bir plastik) slave konumuna getirmelisin.Bu şekilde PC açılır.Eğer sata ise çözüm yolunu ben bilmiyorum.Arkadaşlar bir yol göstereceklerdir.Yanık kokusunun hard diskten geldiğine emin misin?

costant
17-05-2010, 03:15   |  #3  
Yeni Üye
47 mesaj

yukarda arkadaşın dediği sorun olacağı gibi önce bir eski bilgisayarda dene. çalışırsa yanmamıştır. sonra ise ikisinde de windows yüklü müydü?yüklüydüyse ve sistem ikisinden de başlatmaya çalışıyorsa bundan dolayı olabilir.

zingank
17-05-2010, 16:11   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

bir de öyle deneyeyim çok tesekkur ederım. diğer arkadaslarında yorumlarını beklıyorum.

SAİNT
17-05-2010, 16:18   |  #5  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

olay basit cevabı kendin vermişsin eğer duman geldiyse bence hdd unut. son olaak satalarda ayrıca jumper ayarı yapmana gerek yok anakartta biosta hangilerin master hangisinin slave olduğu yazıyor veyahut kendisi ayarlıyor.

zingank
17-05-2010, 17:16   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

jumper ayarlarıyla ilgili bi sıkıntı olacagını sanmıyorum. harddiski hangi pc'ye takarsam o pc hiç açılmıyor hatta görüntü bile yok. fanlar bile dönmuyor. (2 sn fan dönup susuyor sonra pc hiç açılmıyor tık  bile yok) harddiski çıkarırsam açılıyor.

_ALAS_
17-05-2010, 21:36   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Sen en iyisi bundan vazgeç bak kokuyla beraber dumanıda gördün anakartı yakabilirsin dikkat et.Duman ve koku iyi değil şansını zorlama.HDD de sektörel bir bozukluk veya anakart üzerindeki yanlış bağlantı buna yol açmış olabilir.