Açılış

HPQ-User
15-04-2007, 14:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

salih sormuş:
Bilgisayarı açarken xp logosu geçtikten sonra mavi bir ekran karşıma çıkıyor ve sabit disk gözden geçirilmesi tamamlanamadı diyor f parametresi belirtilmemiş diyor ve bilgisayarda geç açılıyor.Yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler..

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD Sempron

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; Maxthon; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; FDM; InfoPath.2; .NET CLR 3.0.04506.30)

Kapalı Hesap (53751)
15-04-2007, 15:39   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

sorununu tam olarak anlamadım ama bilgisayarın açılışında disk gözden geçirmesiyse şuradan iptal et yerel disklere gel özellikler araçlar şimdi denetle ye tıkla orda tıklı birşeyler varsa işareti kaldır

erkanc
15-04-2007, 17:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

galiba chdsk yapmak istiyor bilgisaartıma girip c:\üzerinde sağ tıkla özellikler orada açılan sekmelerde araçlar şimdi deneteleye tıkla karşına gelen iki ödlümüde işaretle yeniden başlat diskini gözden geçirsin demekki dosyalarda bir hata varki bunu sana diyor varsa bozulmalar bunları düzeltir

XerA
15-04-2007, 18:12   |  #4  
Üye
54 mesaj

bunu /f parametresiyle,

başlat- çalıştır  (başlat menüsünde çalıştır yoksa bunu "windows tuşu + r" tuş kombinasyonuyla da yapabilirsin)
chkdsk /f  (enter).
Başlangıçta yapılsın mı diye sorarsa E (enter)
restart attığında 1 defaya mahsus bu taramayı soracaktır.
Bırak yapsın
2. defa da gelmeyecektir.

özdenil
17-04-2007, 17:52   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

Bir hafta önce ASUS F3JC Notebook aldım.
İşletim sistemi:Vista Home premium. SİSTEM ÖZELLİKLERİ: CORE2 DUO 1.83 GHz (T5600)-1024 DDR2-120 GB - 15.4 eKRAN -CAM-128.
SORUNUM : Bilgisayar uyku moduna sokulduktan sonra uyanmıyor. Gerek başlattan uyku moduna sokulma gerekse de kapağı kapatmak suretiyle uyku moduna sokulduktan sonra mouse ile tıklatma, ctrl+Del tuşuna basma veya güç düğmesine basma yollarından hiçbiri ekranı açmıyor. Bu durumda sadece güç düğmesine 4 saniye basarak bilgisarı kapatmak mecburiyetinde kalıyorum. Sorun neden kaynaklanmaktadır. Yardımcı olursanız sevinirim

XerA
18-04-2007, 14:06   |  #6  
Üye
54 mesaj
özdenil
İşletim sistemi:Vista Home premium. SİSTEM ÖZELLİKLERİ: CORE2 DUO 1.83 GHz (T5600)-1024 DDR2-120 GB - 15.4 eKRAN -CAM-128.
SORUNUM : Bilgisayar uyku moduna sokulduktan sonra uyanmıyor. Gerek başlattan uyku moduna sokulma gerekse de kapağı kapatmak suretiyle uyku moduna sokulduktan sonra mouse ile tıklatma, ctrl+Del tuşuna basma veya güç düğmesine basma yollarından hiçbiri ekranı açmıyor. Bu durumda sadece güç düğmesine 4 saniye basarak bilgisarı kapatmak mecburiyetinde kalıyorum. Sorun neden kaynaklanmaktadır. Yardımcı olursanız
Fn tuşunu dene. İşe yarayacaktır. Ayrıca klavyedeki Wake tuşu da aynı işi görür.

özdenil
20-04-2007, 14:16   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj
XerA
özdenil
SORUNUM : Bilgisayar uyku moduna sokulduktan sonra uyanmıyor. Gerek başlattan uyku moduna sokulma gerekse de kapağı kapatmak suretiyle uyku moduna sokulduktan sonra mouse ile tıklatma, ctrl+Del tuşuna basma veya güç düğmesine basma yollarından hiçbiri ekranı açmıyor. Bu durumda sadece güç düğmesine 4 saniye basarak bilgisarı kapatmak mecburiyetinde kalıyorum. Sorun neden kaynaklanmaktadır. Yardımcı olursanız
Fn tuşunu dene. İşe yarayacaktır. Ayrıca klavyedeki Wake tuşu da aynı işi görür.
Sayın XerA önerinizi uygulamama rağmen bazen açılmıyor. Özellikle uzun süreli (30 dakika ve üstü) uyku modunda kaldıktan sonra ekran açılmıyor. Ancak bu sürekli değil ara ara oluyor. Merak ettiğim bunun yazılım veya donanımla ilgili bir sorun olup olamayacağı. İlgili servise telefon ettiğimde yüklemenin yeniden yapılması söylenmişti. Bilgisarı satın aldığım vatan bilgisayarda 2 kere yükleme yapılmasına rağmen bu sorun çözülmedi. Asus'un yetkili servisi Asya yakasında, ben avrupa yakasındayım. Sizce bu servise götürmeyi gerektirecek kadar önemli bir sorunmudur. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.(Not:Benim klavyemde wake tuşu bulunmuyor.Bunun eşdeğeri tuş hangisidir.Bildirirseniz sevinirim. Ben öneriniz üzerine sadece Fn tuşunu deneyebildim.)