activex nedir

HPQ-User
10-06-2008, 16:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

cico sormuş:
bilgisayarıma avira premium yüklerken accept yazısını sectikten sonra ingilizce bir yazı cıkıyor buna evet dedikten sonra kuruluma gecmiyor (bundan önce ücretsiz sürümü vardı) sonra tekrar ücretsiz sürümü kurdum program ekle kaldırda gözüküyor ama üstüne tıkladığım zaman activex yazıyor neden acaba teşekkürler

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
hp pavillion dv 2000

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506)

viking20
10-06-2008, 17:16   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

sadece ActiveX mi?yazıyor,başka ne var yanında?
eksikliğinden kaynaklanan bir sorun ise(olası):

ActiveX nedir?
Bir çok kişi ActiveX’ in ne olduğunu sorup durur, fakat kimse net bir cevap veremez. ActiveX’ in tanımını Microsoft’tan öğrenebilirsiniz,(Fakat bunlar hemen her gün değişmektedir)ActiveX, Microsoft’un tüm İnternet ile ilgili teknolojisini kapsamak için kullandığı büyük bir şemsiye gibidir. Tek bir ürün değildir yani.ActiveX’ in en etkileyici teknolojisi “ActiveX Control” leridir. Bu kontrolleri Web sayfasına ekleyip farklı fonksiyon guruplarını “Web Site” lara dahil edebilirsiniz.Bu bir Veritabanı kullanımı,sorgulaması ve sonuçların dönülmesi gibi
bir çalışma olabilir.ActiveX bir teknoloji grubuna verilen isimdir. Bu grubu olusturan teknolojiler, programcilarin uygulamalarini daha hizli sekilde gelistirebilmelerini, daha once gelistirilmis programciklari, tekrar yazmak zorunda kalmadan uygulamalarinda kullanabilmelerini saglamaktadir.Örnegin siz bir bilgisayar yapacaksiniz diyelim. Eger farkli markalarin kullandigi bilgisayar parcalari birbirlerine uygun uretilmiyorsa, bilgisayarinizda kullanilan her parcayi sizin tekrar yaratmaniz gerekecektir.Eger bilgisayar parcalari bir standarta gore uretiliyor ve birbirleriyle uyumlu calisabiliyorlarsa, siz sadece baskalarinin yapmis oldugu parcalari alip bir araya getirerek (birlikte calismalarini saglayarak) bilgisayarinizi yapabilirsiniz.ActiveX teknolojileri de programcilara bu imkani sagliyor.Örneğin ben yazdigim programda film oynatan bir bölüm olsun istiyorsam, bu işi yapan kodu benim yazmama gerek kalmiyor. Bu işi yapmak için yapilmiş bir programciği alıp uygulamama entegre ediyorum.Bu programciklara Component (bileşen) deniliyor. ActiveX bileşenlerine de ActiveX control deniyor(ActiveX'den baska da birleşen teknolojileri var).
Activex visual basic ve delphi gibi dillerde kullanılan bir kütüphane sistemidir. Uzantısı Ocx tir.Bu kütüphaneleri program yazarken istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ör: Mscomm.ocx ile com programlayabilirsiniz. Bu kütüphaneyi kullanmadan com programlamak oldukça zor bir iştir. Bunun gibi kullanabileceğimiz hazır bir çok activex kütüphanesi vardır. Kendinde visual basicte kolayca activex oluşturabilirsin.ActiveX teknolojisini bir de internette kullanabilirsin. Bu kütüphaneleri sayfana flashta olduğu gibi <Object> </Object> ile kullanabilirsin. yanlız explorer açtığında kullanıcıyı uyarır. Kullanıcı onayı ile activeX çalışır. Çalıştığında c:\Windows\Downloaded Program Files klasörüne kopyalanıp çalışır. İndirip çalıştığı için bilgisayara zarar veren ocx ler yapılabilir.

Son Düzenleme: viking20 ~ 10 Haziran 2008 17:42
titi_boss_14
10-06-2008, 17:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
892 mesaj

vking20 paşam neden vistada avira premium yüklerken uyumsuzluk mesajı gelir bide neden adobeun son sürüm flashının simgesinin üstünde tabi prog ekle kaldır bölümünde çarpı işareti olur