Adobe CS5-6 kullanıcısı için bilgisayar upgrate

Sayatdyan
31-01-2013, 18:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

herkese merhaba,

bilgisayarımda ram-ekran kartı ve hard disk yükseltmesi planlıyorum. ancak kafam karıştı. yardımcı olabilir misiniz?
Kullanılacak program Adobe CS5 CS6 premier-after effects-photoshop-illustration-encore

documanter-tanıtım videoları-web tv programları ile uğraşıyorum. 3d ile uğraşmayacağım. basit after tasarımalrı yapıyorum. 5 dakikalık red giant benzeri efektler ile hazırlanmış full frame bir videoyu 20 dk den aşağı renderlayamıyorum. özellikle ilk uzun documanterimi kurgulayacağım, ancak mevcut bilgisayarımı yükseltmem şart oldu. piyasaya hergün iş yapan biri değilim. sinema filmi de kurgulamayacağım burada. belki 4k görüntü kurgulayacağım. ancak kısa oalcağı için mevcut yükseltme idare edecektir. 

ram-ekran kartı ve ssd için 1000-1200 tl civarı bütçem var. 
Mevcut bilgisayarım
Windows 7 Ultimate 64-bit 
Intel Core i7 CPU 950 3.07GHz
Gigabayte X58A-UD3R
Ram 2*4 400MHz
AMD Radeon HD 6870 Series
2 adet Seagate Barracuda XT 2TB 64MB 7200rpm SATA ST32000641AS

baktığım ekran kartı GeForce GTX 560 Ti
GTX 580 ve 570 modeli de mantıklı gözüküyor ama sanırım vatan da yok. Bu yüzden de fiyatı çok yüksek.
Bi de 550 Ti modeli var ama o bana zayıf geldi.(quadro ekran kartlarının esas kartlar olduğunu biliyorum ancak bütçem oraya el vermiyor, sütelik onun yerine yeniden bilgisayar kurmak daha mantıklı olur. beni 1-2 sene daha oalbildiğince hızlı, en azından %50 verim arttırayım bana yeter. vakit kazanmam ve adobe daki doğru renkleri, efektlerin doğru kalitede uygulanmasına ihtiyacımv ar)
Bi de en kafa karıştırıcısı, bunalrın arasında NVDİA kartlarda en başarılısı ASUS, ama her modelde yok. Zodiac diye bri marka var, bilemiyorum. E alacağımekran kartı 2gb olmalı sanırım, 1 gb çok da mantıklı değil gibi. Bilemiyorum bu cuda epeyice kafamı karıştırdı.

Ramlerimi 4 adet 8 gb ddr3 ile değiştirmeyi planlıyorum.

En büyük mesele hard disk. Çünkü mevcut hard diskler hıza yetişemiyor. SSD takıp windowsu ve programı oraya kurun diyorlar. 200'lük yeter diyen de var, yetmez diyen de var. Çünkü videolar Baracudalarda kalırsa, yine performans düşük kalırmış diyen var. Sanırım elimdeki hard diskler de sata 2 için.bir de marvel 9128 meselesi var sata3 tam performans vermiyormuş sanırım. Kafam biraz karıştı açıkçası bu konularda.

sevgiler

http://www.studio1productions.com/Articles/AfterEffects.htm

http://prodesigntools.com/products/adobe-cs6-system-requirements.html
http://tv.adobe.com/watch/digita ... rformance/?go=12437

Sistem Bilgilerim
DiamondMines
31-01-2013, 19:04   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: Sayatdyan  
herkese merhaba,

bilgisayarımda ram-ekran kartı ve hard disk yükseltmesi planlıyorum. ancak kafam karıştı. yardımcı olabilir misiniz?
Kullanılacak program Adobe CS5 CS6 premier-after effects-photoshop-illustration-encore

documanter-tanıtım videoları-web tv programları ile uğraşıyorum. 3d ile uğraşmayacağım. basit after tasarımalrı yapıyorum. 5 dakikalık red giant benzeri efektler ile hazırlanmış full frame bir videoyu 20 dk den aşağı renderlayamıyorum. özellikle ilk uzun documanterimi kurgulayacağım, ancak mevcut bilgisayarımı yükseltmem şart oldu. piyasaya hergün iş yapan biri değilim. sinema filmi de kurgulamayacağım burada. belki 4k görüntü kurgulayacağım. ancak kısa oalcağı için mevcut yükseltme idare edecektir. 

ram-ekran kartı ve ssd için 1000-1200 tl civarı bütçem var. 
Mevcut bilgisayarım
Gigabayte X58A-UD3R
Ram 2*4 400MHz
AMD Radeon HD 6870 Series
2 adet Seagate Barracuda XT 2TB 64MB 7200rpm SATA ST32000641AS

baktığım ekran kartı GeForce GTX 560 Ti
GTX 580 ve 570 modeli de mantıklı gözüküyor ama sanırım vatan da yok. Bu yüzden de fiyatı çok yüksek.
Bi de 550 Ti modeli var ama o bana zayıf geldi.(quadro ekran kartlarının esas kartlar olduğunu biliyorum ancak bütçem oraya el vermiyor, sütelik onun yerine yeniden bilgisayar kurmak daha mantıklı olur. beni 1-2 sene daha oalbildiğince hızlı, en azından %50 verim arttırayım bana yeter. vakit kazanmam ve adobe daki doğru renkleri, efektlerin doğru kalitede uygulanmasına ihtiyacımv ar)
Bi de en kafa karıştırıcısı, bunalrın arasında NVDİA kartlarda en başarılısı ASUS, ama her modelde yok. Zodiac diye bri marka var, bilemiyorum. E alacağımekran kartı 2gb olmalı sanırım, 1 gb çok da mantıklı değil gibi. Bilemiyorum bu cuda epeyice kafamı karıştırdı.

Ramlerimi 4 adet 8 gb ddr3 ile değiştirmeyi planlıyorum.

En büyük mesele hard disk. Çünkü mevcut hard diskler hıza yetişemiyor. SSD takıp windowsu ve programı oraya kurun diyorlar. 200'lük yeter diyen de var, yetmez diyen de var. Çünkü videolar Baracudalarda kalırsa, yine performans düşük kalırmış diyen var. Sanırım elimdeki hard diskler de sata 2 için.bir de marvel 9128 meselesi var sata3 tam performans vermiyormuş sanırım. Kafam biraz karıştı açıkçası bu konularda.

sevgiler

http://www.studio1productions.com/Articles/AfterEffects.htm

http://prodesigntools.com/products/adobe-cs6-system-requirements.html
http://tv.adobe.com/watch/digita ... rformance/?go=12437

Adobe yazılımlarını, özellikle After Effects'i bende kullanıyorum ama HD7750 ile malesef. Ekran kartı olarak GTX660 veya GTX660ti alabilirsen çok farkını görürsün, sonuçta bunlarda Cuda özellik var ve render işlemlerinde AMD ekran kartlarında çok daha hızlı video çıktısı yapabiliyor. İşlemcin i7 950; overclock yapabilirsen %10-15 performans deltası da oradan yakalayabilirsin fakat çok iyi bir işlemci soğutucu edinmen lazım. Gigabayte X58A-UD3R anakartın, 800/1066/1333/2200 hızında ramları destekliyor, sana tavsiyem olarak 16GB 1333MHz ram almaktır 8x2 olarak. SSD olduktan sonra hem okuma/yazma, hemde yazılım içinde editleme sırasında çok daha verim alacaksın, en hızlı SSDlerden birini al, paraya acıma SSDye gelince madem Adobe yazılımları ile uğraşıyorsun. Alınmasını düşündüğüm parçalar:

GSKILL 16GB (2X8GB) Ares Orange Low Profile DDR3 1333MHz CL9 Dual Kit Ram 200 TL

OCZ 128GB Vertex 4 Serisi Sata 3.0 SSD (560MB Okuma / 430MB Yazma) 300 TL

MSI GTX660 Ti Power Edition GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı 680 TL

Sayatdyan
31-01-2013, 19:12   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim...

16 gb ram yeterli sanırım. gerçi anakart 24 e kadar kaldırabiliyor.

ssd ile alakalı tek bri sorum var. marvel 9128 den ötürü sata 3 tam performan çalışmıyormuş. farklı bağlama yöntemleri ve sürücü seçenekleri söyleniyor kimisi marvel e uygun ssd alın diyor.. kimis intel alın daha başarılı... bir de ssd yi çiftleyip raid yapıp kullanın diyen de var, bir tane alıp hdd ye cache yapın diyen de var.

bunun dışında ekran kartında ise 600 serisinin 500 serisinden dah aaz performan sgösteridğine dair veriler var.

sevgilerimle

sd

DiamondMines
31-01-2013, 21:45   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: Sayatdyan  
öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim...

16 gb ram yeterli sanırım. gerçi anakart 24 e kadar kaldırabiliyor.

ssd ile alakalı tek bri sorum var. marvel 9128 den ötürü sata 3 tam performan çalışmıyormuş. farklı bağlama yöntemleri ve sürücü seçenekleri söyleniyor kimisi marvel e uygun ssd alın diyor.. kimis intel alın daha başarılı... bir de ssd yi çiftleyip raid yapıp kullanın diyen de var, bir tane alıp hdd ye cache yapın diyen de var.

bunun dışında ekran kartında ise 600 serisinin 500 serisinden dah aaz performan sgösteridğine dair veriler var.

http://ppbm5.com/MPE%20Charts.php

GTX660ti süper bir ürün, özellikle MSI olanı overclock özelliği ile zaten GTX670 hızına kadar ulaşıyor - tabi zaten overclock oyuncular için geçerli ama sende yapabilirsin. 16GB yeterli olacağını bende düşünüyorum, orda sorun yok. SSDye gelince kontolcü çok önemli değil, herkes bençmarklara göre bişeler söylüyor. Aslında Vatan'da Samsung 840 Pro, Plextor M5 veya OCZ Vectör felan olsa onları öneririm ama OCZ Vertex 4 de yanı yavaş bir SSD değil. Indilinx de olur, Marvel de olur, SandForce da olur. Sorun yok. Yeterki bunları iyi markalar yapsın ve firmware güncellemelerini çıkarsınlar. 

SSDye alıpda cache yapmak sabit diske hızlı veri yazmak için yararlı ama bu sistemler genelde laptoplar için kullanılıyor ve küçük kapasiteli SSDler için tavsiye edilmekte. Mesela 16GB/32GB SSDler bile var, M-SATA girişleri olan anakartlar üzerinde cache özelliğini kullanabilirsin. Fakat sen zaten 120GB aldıktan sonra direk işletim sistemini ve yazılımları SSDnin üstüne kur, bios dan ACHI modunu ayarla ve TRIM desteğini de Windows üzerinden ayarlarsan sorun olmaz. Not: ACHI modunu formatdan önce kesinlikle ayarlamalısın...

RAID-0 tavsiye ederim ama şu anda bütçeni aşıyor. Ben RAID-0 kullanıyorum sistemi ve çok çok farkı var. Özellikle 4K ve QD32 hızları devasa bir şekilde yükseldi. İlerde bir SSD da alıpda takabilirsin RAID-0 yapmak istiyorsan. Ama RAID-0'ın da güvenilirlik açısından hiçbir desteği yok; işletim sistemi çökerse bütün çalışmalarını kesinlikle kaybedersin, bunuda unutma. Kendine göre ayarlarsın artık. 

GTX6xx serileri GTX5xx serilerinden daha yavaş değil buna kesinlike katılmıyorum. Ne kadar da çelişkiler olsa ortada, bazı GTX5 seri kartları bazı GTX6 seri kartlarından bazı yazılımlarda artış gösterebilir ama sonuçta yeni generasyon GTXler çok daha avantajlı ve çok daha hızlı.

Sayatdyan
23-02-2013, 12:54   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

Merhaba, hemen konuya gireceğim. kafam karıştı... bu işi çözecek adam gibi bilgisayar uzmaı da bulamıyorum.... her forum farklı birşey söylüyor... bir omuza ihtiyacım var.. sektörümde daha yeniyim.. freelance tek ve ekip video işleri yapıyorum... işler elimde birikti ve 2k videolarla çlaışacağım... bilgisayarı biraz toplayayım dedim, de kuramadım.. yani doğru mu kuruyorum bilemiyorum :(

Gigabayte X58A-UD3R rev2.0
4*8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
Asus 560ti dc2
corsair forse gs 128gb sata3
4*1 tb Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

ssd,hard disk, ekran kartı ve ram yeni aldım. cpu a ya da soğutucu aldım yeni

şimdi ben bu parçaları adobe cs5 ve 5.5 premier, after effects ve photoshop olabildiğince rahat kullanmak için aldım. yeni bilgisayar kuracak kadar param olmadığı için upgrade i tercih ettim. beni 1,5 sene daha götürsün diye.
şimdi sorun
bütün sorun ssd ye ana sistemi kurduktan sonra, hddleri raid 0 yapıp bios ayarlarını vs doğru kurmak
1. ssd bios da ayarlar şöyle mi olmalı
ssd sata3 e bağlı
raid0 olacak 4 hdd ise Güney Köprüsü: sata1-4e bağlı
burada en büyük mesele anakartın biosunun biraz farklı olması 
ve en öenmlisi usb 3 ile e-satayı tam performans kullanmam gerektiği, yedekleme hdd ve her iş için ayrı takıp içindeki bilgileri alacağım hdd bağlayacağım

biosta takıldığım yerler şöyle
extreme hard drive (XHD) -disabled
ICH sata control mode -raid(XHD)
sata port0-3 native mode disabled
-
-
esata controller -enabled
esata ctrl mode -achı 
gsata 6_7/ıde controller -enabled
gsata 6_7 /ıde ctrl mode- achı
gsata3 raid mode control- fw mode
gsata3 raid configuration
sata3 firmware selection -auto
gsata 8_9/ıde controller enabled
gsata 8_9/ıde ctrl mode -achı

şu an ayarlar bende böyle
buradaki en büyük handikap sata3 e bağlı sdd nin Marvell 9128 chipten dolayı tam performans çalışamaması... bir de bios da sata ayarını raid yapmak zorunda oluşumdan(en azından yazılanlar buraya getirdi beni) sdd nin trim yapması için Intel Rapid Storage Technology driver ını kurmam gerektiği. sata3 ten alabileceğim en iyi performans için ıntel rst kurmam gerektiği. şayet şimdiye kadar ki adımlar doğru ise, rst yi kurmak içinhttp://www.intel.com/support/chipsets/imsm/sb/CS-021701.htm şu adımları uygulamam gerekiyor.

bu linkteki son adımdaki Install the RAID driver using the F6 installation method için use a USB floppy drive or create a slipstream version of the operating system.kısmını tam anlamadım.
tüm bunlardan sonra windows açıldıktan sonra (windows şu an ssd y ekurulu) ıntel rst yi açıp ayarın olup olmadığını sanırım kontrol edeceğim. 
bunun dışında ssd yi cacheetmekten bahsediyorlar. sanırım benim durumumda gerekli değil? ya da emin değilim. donanımın gördüğünzü üzere yeterli değil
bunun dışında ram performansı için sanırımbirşey yapmama gerekli değil sanırım. 
raid 0 sıfırın risklerinin farkındayım. depolama için değil sadece daga hızlı kurgu yapmakiçin kullanacağım. 
sanırım 3gündür ve daha öncesinde de internette yaptığım sörf sonucunda çıkan özet budur.

bir durum var, ıntel rst yi yüklemeden önce ssd yi çıakrtılabilir disk olarak görüyordu ve 4 tane hdd de explorer görmüyordu.
durum budur. karışık mı anlattım bileiyorum... kafam karışmış durumda...

sevgiler

sayatdyan