ADSL İndiriminin Altındaki Gerçek Ne?

Recep Baltaş
19-07-2006, 16:11   |  #1  
Recep Baltaş avatarı
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Arkadaşlar bildiğimiz gibi bugünlerde ADSl de indirm geliyor.

Hepimiz biliyoruz ki İndirm nerdeyse sadece kotalı kesim e hitap ediyor. Nasıl bir indirim? Kotalının hızı 2 katına çıkıyor.

Ben isze bu olayın arkasındaki stratejik zammı açıklıyorum.
Arkadaşlar geçenlerde Turkcell Konbara hizmetini başlattı dimi?

Amaç ne? Hizmet mi? Hayır.Eskiden Kontorlerimiz direk cebimize geliyordu.Peki şimdi hediye kontorlerimiz cebimize indirmek içni ne yapıyoruz?

Bir 100 Kontor daha alıyoruz ki konbaradaki kopntor 50 olsun da aktarabilelim.

İş te şu anki ADSL de de durum aynı.Sizce Telekom neden Kotanın hıznı artırdı?

Kullandığınız internet yavaşsa surf yapmak istermisiniz?ben istemem.Peki 512 ile Film inermi? Kolay kolay inmez.

İşte telekomda hızı 1024 yaptı ama kota aynı.Maksat kuollanıcı bu hızı bulunca coşsun ve kotyaı bir an önce aşarak daha fazla fatura ödesin.Nasıl olsa kota belli.

İnsan internet hızlıyken bir sayfa yerine açar iki sayfa.Bakar hızlı dur Müzik indireyim der.Bakar hızlı dur ben film de indireyim der.

Bu bir görüştür.Sizin de görüşlerinizi bekliyorum.Gerçeklik payı bence yüksek...

Kotalı ADSL kullanıcıları uyarmadı demeyin.

tonic
19-07-2006, 16:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,220 mesaj

önceden başka bir konuya bende bunu yazmıştım ve kesinlikle artık çok bilindik bir taktik. fazla enayi yerine koyuyorlar adamı.

Chipteki Telekom Haberi
1 Ağustos 2006'dan itibaren geçerli olacak uygulamada, daha önceden 512 Kbit olan kotalı ADSL hızı 1 Megabit'e yükseliyor. Böylelikle kotalı internet kullanıcıları çok daha hızlı sörf yapabilecekler. Ama kota büyüklüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmaması da kotalı internet kullanıcıları arasında biraz da hayal kırıklığı yarattığını söyleyebiliriz.

Türk Telekom genel müdürü Paul Doany, bu uygulamanın bir başlangıç olduğunu, önümüzdeki dönemlerde Türkiye'nin internete bağlanma yolları ve fiyatlandırmalarında devrim niteliğinde değişiklikler yapılacağını belirtti.

umarım görürüz bu devrim niteliğindeki yenilikleri. ama dua edelim de bizi daha da soymak için devrim yapmasınlar...

Son Düzenleme: tonic ~ 19 Temmuz 2006 16:20
theironman
19-07-2006, 17:08   |  #3  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

O mantığı anlamak mümkün değil ki! Kotayı 3 GB den 6 GB 'ye çıkarsalar hızı 512'de korusalar çok büyük iyilik yapmış olurlardı kotalılara; ama yok; kota varken hiç ihtiyacımız olmamasına rağmen hızı arttırdılar, limitsizlerdeyse bir değişiklik yok. Göz göre göre tüketiciyi keriz yerine koymak değildir de nedir bu? Kotayı hızı yüksek olan kullanıcı daha çabuk delecektir; bunun ayrımına küçük çocuk bile varabilir. Sorun şu ki gözümüzün içine baka baka bunu indirim diye bize yutturmaya kalkmaları? Uzaktan çok mu keriz diye görünüyoruz anlamıyorum ki...

Banned
19-07-2006, 18:13   |  #4  
Banlandı
1,148 mesaj

peki arkadaşlar ben interneti genelde sadece sayfalara bakmak ve MSN de Görüntülü konuşma yapmak için kullanıyorum...
arada sırada Bazı dosyalarda indiriyorum...
bu açıdan bakıldığında hız 1024kbps olunca  benim 3GB lık kotama etki edermi...

Bu gerçektende indirim değil...eğer yukarda yazdığım soruya evet artar cevabı gelirse bu resmen bize göz göre göre atılan bir kazıktır...
Acaba İlgili birimler neden tüketicinin Zararına olan bu tarifeye itiraz etmiyor yada iptal davası açmıyor...bu aslında devlet kontrolunde Halkı Soymak Gibi bir şey...
Recep Kardeşim Dediklerne katılıyorum....
saygılar...

Son Düzenleme: byzihh ~ 19 Temmuz 2006 18:15
tonic
19-07-2006, 18:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,220 mesaj

kotana etki etmez. ama sende aldanıp şu an kulladığından fazla kullanmaya başlarsan işte o zaman durum vahim :)

akif87
19-07-2006, 18:27   |  #6  
Yeni Üye
23 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/ad ... liyor_t19612_2.html

akif87
19-07-2006, 18:32   |  #7  
Yeni Üye
23 mesaj

valla kafayı yedirtiyorlar

akif87
19-07-2006, 18:33   |  #8  
Yeni Üye
23 mesaj

TTNet A.Ş.'den ADSL için iki büyük müjde

Türk Telekom'un özelleştirme süreci sonrasında ADSL satış hizmetlerini yürütmek üzere Türk Telekom'un bir iştiraki olarak kurulan TT Net A.Ş., ADSL fiyatlarında iki yeni değişikliğe gidiyor. TT Net'ten kotalı hizmet alan tüm kullanıcılar aynı fiyata iki katı hızla internete erişim sağlayacak. Limitsiz internet hizmeti alan kullanıcılar ise tarifelerinde kullandığı pakete göre %17,5'e varan indirimlerden faydalanacak.

TTNet'ten kotalı ADSL alan müşterilerimiz için ADSL bağlantı hızı 1 Ağustos 2006 dan itibaren iki kat artıyor. 3, 6 ve 9 gigabayt limitli bağlantıya sahip kullanıcılar için, geçtiğimiz dönem 512 kilobit olan temel internet bağlantısı, herhangi bir tarife değişikliği olmadan 1 megabit'e (1024 kilobit) çıkıyor. Böylece kotalı internet kullanıcıları önümüzdeki dönemde aynı fiyata şimdikinden 2 kat daha hızlı internet bağlantısına kavuşacak. Bağlantı hızları artarken kota büyüklüklerinde ya da ilk bağlantı ücretlerinde herhangi bir değişiklik olmayacak.

TTNet'ten sınırsız internet bağlantısı hizmeti alan müşterilerimize ise fiyatlarda kullandığı pakete göre %17,5'e varan indirimler sunuluyor. Buna göre 99 YTL olan 512 kilobit hızındaki aylık bağlantı fiyatı 89 YTL'ye; 169 YTL olan 1 megabit aylık kullanım ücreti 139 YTL'ye ve 269 YTL olan 2 megabit olan aylık kullanım ücreti de 229 YTL'ye düşüyor. Öte yandan aylık kullanım ücreti 49 YTL olan 256 kilobitlik sınırsız internet paketi kullanıcıları ise kendi tercihleri doğrultusunda 1 Eylül 2006 tarihinden itibaren aynı fiyata 1 megabit'lik (1024 kilobit) hız ve 6 gigabayt kotalık paketten yararlanabilecekler. Yükseltilmiş hız ve kotalı ADSL paketini aynı fiyatla kullanan kullanıcılar istedikleri takdirde 6 ay içerisinde herhangi bir zamanda eski paketleri olan 256 kilobit sınırsız internet erişim paketine geri dönebilecekler.

birolakbal
19-07-2006, 18:59   |  #9  
Taze Üye
6 mesaj

hizmet vermenin ne demek olduğunu hala anlayabildiklerini sanmıyorum.millet dünyada birçok şeyi aştı,bizimkiler hala yerlerinde sayıyorlar.hızı mı arttırsak limitimi arttırsak bunlar hikaye vatandaşın iyiliği için birşey yapan kimse yokki. herşey rant olmuş.arkadaşların dediği gibi hızı arttırırsan millet daha çok şey indirir,kotaları aşarlar biz de faturaları kabartırız gelsin paralar.bizim için hızda önemli limitte.limitli kullanan arkadaşlar(benim gibi) indirdiklerine dikkat edecek.para kolay kazanılmıyor. saygılarımla

Recep Baltaş
19-07-2006, 19:01   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
OP CHIP Online
9,635 mesaj

Hocam bunu biz zaten biliyoruz.

Recep Baltaş
19-07-2006, 19:40   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
OP CHIP Online
9,635 mesaj

Bu arad bu konuda hakkınız aramak istiyorsanız buyrun

make-believe
19-07-2006, 19:59   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Recep doğru söylüyor. Kota aynı ama hız iki katı artıyor. Bir çok şeyi hemencecik indirivereyim derken, bir de bakmışsınız, kotayı çoktan aşmışsınız. Bir düşünün, 100MB lık bir kota aşımı=1 YTL demek. Bunun adına da indirim diyorlar, insafları kurumuş bunların...

Son Düzenleme: make-believe ~ 19 Temmuz 2006 20:01
tolga2207
19-07-2006, 20:19   |  #13  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Olaya bak şaka gibi valla. Yanlış anlamadıysam 256 da yine bir indirim yok. ADSL de yeni tarifeler var indirim var diyorsan, bu bütün tarifeleri kapsamalı. Ama bu telekomun anlayışına tamamen ters olduğu için normal bir durum. Valla ipin ucu kaçtı artık. Rakip lazım rakip...

tonic
19-07-2006, 21:13   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,220 mesaj

şimdi dikkatimi çekti kotalıların hızı 1024/128 olmuş yani upload yükselmemiş sadece download yükselmiş. sahteker herifler...

Mahmut Karslıoğlu
19-07-2006, 22:43   |  #15  
Mahmut Karslıoğlu avatarı
CHIP Editör
84 mesaj

https://www.chip.com.tr/blog/mahmut

Caner Güral
20-07-2006, 00:25   |  #16  
Yıllanmış Üye
663 mesaj
tonic
şimdi dikkatimi çekti kotalıların hızı 1024/128 olmuş yani upload yükselmemiş sadece download yükselmiş. sahteker herifler...
Yok Sevgili Tonic upload hızı 256Kbit olacak ama kota bu hıza göre gerçekten çok az.İddia ediyorum 1Mbit hızla, normalde 720 saat (30gün*24Saat) idare etmem gereken kotayı maksimum 5.5 saatte tüketebilirim.Keşke kotayı arttırsalardı :(

"Birgün" gelecek ve ADSL'i ADSL gibi kullanıcaz, inanıyorum...Siz de inanın arkadaşlarım...

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 20 Temmuz 2006 00:28
tonic
20-07-2006, 15:16   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,220 mesaj
Caner Güral
tonic
Yok Sevgili Tonic upload hızı 256Kbit olacak ama kota bu hıza göre gerçekten çok az.İddia ediyorum 1Mbit hızla, normalde 720 saat (30gün*24Saat) idare etmem gereken kotayı maksimum 5.5 saatte tüketebilirim.Keşke kotayı arttırsalardı :(

"Birgün" gelecek ve ADSL'i ADSL gibi kullanıcaz, inanıyorum...Siz de inanın arkadaşlarım...

telekomun web sitesindeki basın bülteninde 1024/128 yazıyordu yeni hız baktığım zaman şimdi 1024/256 olmuş.
Mahmut Karslıoğlu
Kota artırılmadığı sürece istenirse her kullanıcıya 10Mbit hız verilsin bu bir gelişme olarak sayılmamalıdır.
Ne kadar da güzel söylemiş Gülümseme

Son Düzenleme: tonic ~ 20 Temmuz 2006 15:18
TuncaBozkurt
20-07-2006, 19:05   |  #18  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

amaçları insanların 3 gb tan 6 gb a geçmesini sağlayıp hem yaklaşık 2 katı ücret hem de ilk ay 10 ar ytl vermelerini sağlamaya çalışıyorlar.başka bir amaçları yok ki.

delikanli53
26-07-2006, 03:15   |  #19  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

tek amaç para kazanmak insanlara internet hizmetiymiş yok internet ucuzlamış mış. Bunlar göz boyama. Herkes iki ay kullanmasın bu internet denilen şeyi gör bak o zaman asıl kampanya gelir. Dünaynın en pahalı interneti bizde. Neden? bunun cevabını bilen bi söylesin hele. Kızgın

Son Düzenleme: delikanli53 ~ 26 Temmuz 2006 03:19
vega
26-07-2006, 05:07   |  #20  
Üye
66 mesaj
Recep Baltaş

Hepimiz biliyoruz ki İndirm nerdeyse sadece kotalı kesim e hitap ediyor. Nasıl bir indirim? Kotalının hızı 2 katına çıkıyor.

Amaç ne? Hizmet mi? Hayır.Eskiden Kontorlerimiz direk cebimize geliyordu.Peki şimdi hediye kontorlerimiz cebimize indirmek içni ne yapıyoruz?

Kullandığınız internet yavaşsa surf yapmak istermisiniz?ben istemem.Peki 512 ile Film inermi? Kolay kolay inmez.

İşte telekomda hızı 1024 yaptı ama kota aynı.Maksat kuollanıcı bu hızı bulunca coşsun ve kotyaı bir an önce aşarak daha fazla fatura ödesin.Nasıl olsa kota belli.

İnsan internet hızlıyken bir sayfa yerine açar iki sayfa.Bakar hızlı dur Müzik indireyim der.Bakar hızlı dur ben film de indireyim der.

Bu bir görüştür.Sizin de görüşlerinizi bekliyorum.Gerçeklik payı bence yüksek...

Sana aynen candan katılıyorum,Recep arkadaşım!Gülümseme
Eklemek istediğim tek şey var oda;Telekomun, türk halkına yaptığı çok büyük kurnazlıktır!Tekelin ellerinde olmasının ceremesini,işte böyle çekiyoruz!  Saygılar!Sevgiler!Gülümseme

delikanli53
26-07-2006, 11:39   |  #21  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

Oldu bittiye gelecek ilk ay recep kardeşim. Bu yani başka bişey değil. Dediğin gibi hız olunca tutamayacaksın kendini.Ben sınırsız kullanıyorum benim gibi sınırsız kullanlar da bu soruyu soruyordur böyle bir hız yapmak mümkün deeee peki sınırsızlara neden olmuyor. sonra kızıyorum da kabahatli oluyorum >:((

delikanli53
26-07-2006, 11:42   |  #22  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

Ayrıca sınırlı kullanıcılara bir öneri (zaten bunu yapıyorsunuzdur ama bilmeyenler için) hemen adsl sayaç programı edinsinler. Şu anda hedef sizsiniz lütfen dikkat.

turksoftware
29-07-2006, 03:41   |  #23  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj
Recep Baltaş

wallla haklısın hocam...bende 3gb 512 kullanıom bakam napcaz

delikanli53
29-07-2006, 13:59   |  #24  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

bence sen hemen sınırsız 256 yap hemen hemen aynı para.

theironman
30-07-2006, 00:26   |  #25  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
delikanli53
bence sen hemen sınırsız 256 yap hemen hemen aynı para.
pek değil.