Adsl kullanıyorum, bazı sorunlarım var!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Banned
08-02-2004, 18:20   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
109 mesaj

Selamlar birkaç soruma yanıt alabilirsem çoksevineceğim;
256kb zoomX5 modem ile adsl kullanıyorum, bu merette firewall diye birşey var(tam bilmiyorum ne olduğunu) sanırım internet hızını yawaşlatabiliyormuş, ve edonkey,emule gibi programlar da çok yavaş download yapıyormuş.Bu firewall olayına nasıl çözüm getirebiliriz.Gerçekten bu firewall dedikleri önemli birşeymi, açıkmı olması gerekir.Bu modemin firewallunu devre dışı bırakıp zone alarm gibi ayarlarını kendimiz yaptığımız programlar kullanmak istiyorum.
Diğer bir sorum daha ciddi; bu adsl ile sürekli internet bağlantımız var ama bu hat üzerinden dial-up bağlantı kurulabilme imkanı varmı, arasıra dialler falan çıkıyor ve içime bir korku düşüyor, böyle bi bağlantı kurulursa ki yüksek ücreti bağlantı oluyor bunlar, valla fatura gelince batarım ben.Bu otomatik çıkan dialerlardan korkuyorum tehlikesi varmı, ağ bağlantılarıma baktığımda etkin olan bir yerel ağ bağlantımız var ve dialler falan çıktığında o da ağ bağl. da çıkıyor ve bağlanmaya çalışıyor, sonuçta bağlanamıyor ama ben yinede rahatsız oluyorum ya bağlanırsa diye.Birde ben her ihtimale karşı hattımı tüm sehirdışı yurt dışı aramalara kapattırdım, bu da bir diallerlara bir engel teşkil edermi.
Sorularım uzun olduysa kusura bakmayın, cevaplarsanız çok sevineceğim.

hasanyasin
08-02-2004, 18:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Modemin firewall'unu kapatabilir misin bilemiyorum. ZoneAlarm oldukça başarılı ve ben de onu kullanıyorum...

Firewall, sisteminde gerçekleşen ağ bağlantılarını sürekli kontrol eder ve uygun bağlantılar olup olmadıklarını kestirmeye çalışır. Firewall gerçekten önemli mi soruna "evet" diye yanıt veriyorum ben kendimce...

ADSL modemin üzerinden telefon numarası çeviremez. Bundan korkmana, gerek yok; Eğer sisteminde çalışır durumda ve telefon hattına bağlı bir fax modem yoksa tabii...

Banned
08-02-2004, 23:02   |  #3  
OP Banlandı
109 mesaj

Saolun biraz su serptiniz içime,
Normal fax modem olup hatt bağlı değil bu durumda  bağlantı zaten gerçekleştirilmez anladığım kadarıyla, yani adsl modeme takılı olan hat üzerinden bağlantı gerçekleş mez ozaman, peki telefon hatımı emniyet açısından sehir-yurt dışı görüşmelerine kapattırdım, bu da bir çözümmüdür dialup bağlantı kurulmamasına,
Son olarak şunu sormak istiyorum,
Firewall ne gibi ağ bağlantılarını kontrol ediyor, şu an adsl üzerinden dialup olmadığını söylediğinize göre ve böyle bir bğlantı kurulmayacağına göre, firewall'un bizim için bir faydası varmıdır?
Yardımlarınız için çok teşşekür ederim.

hasanyasin
08-02-2004, 23:15   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

İçinize su serpebilmiş olmak güzel doğrusu...

Firewall ağ bağlantılarını kontrol eder derken, yeni bağlantı oluşumunu kastetmemiştim.[ZoneAlarm gibi programlar, yeni bir ağa oturum açıldığında da uyarır; fakat tek işleri bu değildir.] Internete bağlı olmak demek, eve bir şeyler sokabilmek için kapıyı açık bırakmak demektir. Yeni kapılar açmaya çalışılmasını engellemek işi bitirmiyor ne yazık ki. Açtığımız kapıya da sahip çıkmamız, girene çıkana kimlik sormamız gerekiyor. Bir ağa bağlandığınız zaman, sürekli başka bilgisayarlarla iletişim halindesinizdir. Sürekli bilgi alışverişi olanaklıdır. Bu alışveriş bazan istemediğimiz yönde de gerçekleşebilir. Mesela ben, bir gece ansızın sizin bilgisayarınızda sakladığınız özel dosyaları çalmak isteyebilirim. Sizin bana engel olabilmeniz için, sisteminize girebileceğim tüm yolları kapatmanız lazım. Bu işi yapmanın en güvenilir yolu ağa bağlandığınız kablolardan kurtulmaktır... Gülümseme

Bilgisayarınız üzerinden akan trafiğin, istemediğiniz amaçlara hizmet etmesine engel olabilmek için bir güvenlik önlemidir Firewall. Bilgisayarınızın girişindeki mobo kulübesinde bekleyen iri yarı güvenlik görevlisidir. Onu işten çıkarmak, büyük tehlikelere yol açabilir. Onu çalıştırmak ise, tüm tehlikeleri ortadan kaldırmaz. İçeri girmeyi başarmakta kararlı birileri için her zaman bir yol vardır...

Son Düzenleme: hasanyasin ~ 08 Şubat 2004 23:17
Banned
08-02-2004, 23:38   |  #5  
OP Banlandı
109 mesaj

Tekrar cevabınıza teşekkür,ederim.Benim için asıl önemli olan dialup durumlarının olmasıydı, çünkü arasıra istemeden de olsa, bu tür bağlantılar çıkıp bağlanmaya çalışıyor, sonuçta bağlanamıyor ama tm emin olmak daha güzel,
Birşey daha sormak isterim:
telekomla ilgili konulara baktım, bazı kullanıcılar olacağından fazla fatura ücreti geldiğini söylüyorlar,bun daha önce başkalarından da duydum,böyle bir thlike gerçekten varmı,ne gibi önlemler alabiliriz veya böyle birşey başımıza gelirse ne yapabiliriz.Zone alarmı biraz önce kurdum, benim bilgisayarımla ilgili herşeyi otomatik mi yapar bu program, yapmam gereken birşeyler varmı,habire köşede çıkan ads gibi mesajlar ne anlatmak istiyor,bu program lan ağımmızdaki diğer bilgisayarlar içinde koruma sağlarmı yoksa sadece kurulu olduğu bildgisayarımı denetler.

hasanyasin
09-02-2004, 00:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Eğer ağ üzerindeki her bilgisayar, internete doğrudan bağlanıyorsa, her bilgisayarın kendi firewall'unu kurması gerekir. Eğer bir kapı varsa, o kapıya bekçi lazım. Bir kapı daha varsa, bir bekçi daha lazım...

Çıkan mesajlar, uyarılar olsa gerek. Sisteminizdeki bir program ağa ulaşmaya çalışırken, izin vermediğiniz bir web sayfasından bir program inerken... vs herhangi bir durumda uyarılabilirsiniz...

Faturayla ilgili olarak da şunu söyleyeyim: Endişelenme boşuna. Yüksek gelecekse eğer, endişen bir şeyi değiştirmiyor. Fatura gelince itiraz edip hakkını araman gerekiyor sadece...

Banned
09-02-2004, 08:50   |  #7  
OP Banlandı
109 mesaj

Sağolun cevaplarınız için teşekkür ederim, yeni aldığımız ve ilk ayımız olduğu için biraz endişelerimiz var doğal olarak.

WhyNoT
19-02-2004, 13:34   |  #8  
Taze Üye
17 mesaj

Modemin firewall'unu Advantage Setup bölümündeki DMZ bölümünden kapatabilirsin ama tafsiye etmem çünkü korumasız kalırsın hele hele korunmak için başka bir program kullnmıyorsan.

yni
19-02-2004, 19:54   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

cevap  verilmiş  başka  diyecek birşey yok  galiba :)))

firewall kapatabilirsin çünkü  zaten portlarını  kontrol edeceğin bir  program kullanıyor  olacaksın (zone alarm)
bunun yanında  ne olur  olmaz  diye  sen  yinde  port  dinleyici  bir  program dahi  kullansan ii  olur  nukenabber  bile  dinlemeye  yeterli