ADSL ücretlerine indirim geliyor

Banned
15-07-2006, 12:14   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,148 mesaj

Özelleştirme sonrası yeniden yapılandırma programı kapsamında Türk Telekom’un idari merkezi İstanbul’a taşınacak.

Ankara ise operasyon merkezi olacak. Yeni oluşturulan Strateji ve İş Geliştirme bölümü de İstanbul’da yapılandırılacak. Ankara merkez ofiste çalışanların büyük kısmını oluşturan operasyon, destek hizmetleri ve regülasyon ve rekabet bölümlerinin faaliyetlerine de Ankara’da devam edilecek.

Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, bir basın toplantısı düzenleyerek şirketin yeni organizasyon yapısını açıkladı. Yeniden yapılanma çerçevesinde üst yönetim yapısına ilişkin değişiklik ve atamalar da belirlendi. Buna göre Doany ile birlikte Metin Ercan ve Emin Başer İcra Kurulu görevini sürdürecek. Eski yapıda genel müdüre bağlı dört Genel Müdür Yardımcısı bulunurken, yeni organizasyonda CEO’ya bağlı genel müdür Yardımcıları ile birlikte başkanlık sistemine geçildiğini de belirten Doany, CEO’ya doğrudan bağlı dört genel müdür yardımcısı ve beş başkanın bulunacağını söyledi.

Doany, Türk Telekom ihalesi için Özelleştirme İdaresi’ne verdikleri başvuru dilekçesinde sabit hatta büyük bir şirket olan British Telekom’la çalışmak istediklerine dair niyetlerini dile getirdiklerine işaret ederek, bu kapsamda İngiliz şirketten bazı isimleri ve özgeçmişlerini Özelleştirme İdaresi’ne bildirdiklerini söyledi.

Fiyat indirimiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Telekom yöneticisi, indirim açıklamasını pazartesi günü yapabileceklerini kaydederek, ADSL (hızlı internet) tarifeleri için ise “Umut ediyorum ki yakın zamanda onları da açıklayabiliriz.” dedi.

Edinilen bilgiye göre Telekomünikasyon Kurumu, Telekom’un yeni ADSL tarifelerini onayladı. Buna göre, limitsiz ADSL’de indirime gidilirken, sınırlı ADSL’lerin hızı yükseltilerek 1024 Kbps’ye çıkartıldı. 515 KB sınırsız internet erişiminin fiyatı 99 YTL’den 89’a, 1024 Kbps’lik sınırsız erişim 169’dan 139 yeni liraya 2048 Kbps’lik limitsiz internet erişimi 269’dan 229 yeni liraya indirildi. 3 GB’lik (Cigabayt) 512 Kbps internet erişimi 29, 6 GB’lik 49 YTL ve 9 GB’lik kapasiteli erişimde 69 yeni lira olarak kaldı. Telekom, daha önce yürürlükte olan 256 Kbps ADSL seçeneğini kaldırdı. İnternet ücreti ise 59 yeni lira olarak kaldı.

yeni tarifeler
1024 kbps 3 GB =29 YTL
1024 kbps 6 GB =49 YTL
1024 kbps 9 GB =69 YTL
1024 kbps limisiz =139 YTL
2048 kbps "     " =229 YTL
alıntıdır....
HABER7.COM
saygılar...

Selçuk İslamoğlu
15-07-2006, 12:30   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

"ÇOOOK" Büyük(!) indirimmiş, 99 YTL'den, 89 YTL'ye, 512 Kbits için... Süpermiş indirim.

İndirim yok gibi bir şey. Hızı 1024 kbps'ye çıkarsınlar. Gündüz saatlerinde 512 kbits internet bağlantı hızı yurtiçi 128 kbps'ye düşüyor.  1024 kbps'ye çıkarsınlar limitlileri, daha hızlı indirsinler, çok fazla indirmeye meyillensinler, daha fazla para ödesinler diye...

Yeni(!) tarifeyle bile Suudi Arabistan'dan sonraki en pahalı internet bağlantısı Türkiye'de. Tabii en azından adamların alım gücü daha yüksek.

Banned
15-07-2006, 12:54   |  #3  
OP Banlandı
1,148 mesaj

biz beğensekte beğenmesekte buna indirim diyorlar...
kotalar biraz yükseltiyseydi daha iyi olurdu..
ama yapılmamış...
rekabet kurulu mu  nedir onun kota miktarı için uyarması lazımdı..
çünkü şu an bu uygulama tüketicinin yararına değil...
ama nedense bir şey yok...
neyse en azından bir dosya indireceğimde biraz daha hızlı iner...
saygılar...

Recep Baltaş
15-07-2006, 13:04   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Gelen gideni aratırmış hocam..Devlet bile %50 indirim yapıyodu her yapışında.Özelleşince tam paragöz oldular.

TuncaBozkurt
15-07-2006, 13:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

zaten amaçları 3 gb kotalıları 6 gb a geçirtmek

yesillili
15-07-2006, 14:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
415 mesaj

valla iyi strateji...
milleti keriz sanıyorlar...

zaten çoğu abona 29 YTL lik kulanıyor ondan da  değişme olmadığına göre hozon artmış olması çok bir lüks getrimeyecektir...
sadece faturalar kabarınca aboneliği iptalettirenler çoğalacaktır o kadar...

yesillili
15-07-2006, 14:55   |  #7  
Yıllanmış Üye
415 mesaj

birde işin kötüsü yazın hiç kulalnmayan öğrenciler fatua ödemek zorunda klıyorlar ya çok kötü bir şey.
zaten aboneliğini başka yerde kullanman mümkün değil..
mesela yazın gider başka yerde kullanırsın yine  insanın zoruna gitmez. ama kullanmadığın halde ödersen  insanın içine sinmiyor...

theironman
15-07-2006, 15:47   |  #8  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Kotanın bir kere kalkması gerekir; ya da çok yukarı çekilmeli; 1024 hızla 3 GB kotayı ne yapayım ben ya?!

theironman
15-07-2006, 15:56   |  #9  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

Bu resmen soygunluculuk; 512 Kb/s hız ile 3 GB kota 29 YTL idi; zaten bu çok saçma; çünkü limitsiz kullanıcılar 256 Kb/s hızla bağlanıyorlar. Tam tersi olması gerekmez mi? Hızı yüksek olan çok dosya indiriyordur değil mi mantık böyle. Ama 3 GB hemen dolabilecek bir kota zaten ve inadına hız 512 KB/s olarka veriliyor. Şimdi de 1024 Kb/s ile 3 GB Kota'yı 29 YTL ye vereceklermiş. Yahu hız aynı kalsaydı da kotayı arttırsaydınız ya! 512 KB/s den ben fazla faydalanmıyorum ki zaten kotamdan sebep; ee? O halde 512KB/s korunsa ve kota artsa bu tüketiciye daha çok fayda getirmeyecek mi? Ama yok, Telekom tüketicisini ne zaman düşünmüş ki, tam bir rezillik

mutsuz000
15-07-2006, 18:58   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

1024 kbps 3 GB =29 YTL zaten böyleydi ki anma hızı artırmışlar sadece ücret aynı

theironman
15-07-2006, 19:19   |  #11  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

hayır öyle değildi; 512KB/s + 3 GB kota = 29 YTL

uykusuzz
15-07-2006, 19:50   |  #12  
Taze Üye
8 mesaj

Bari 3 GB'lik kotayı 6 yapsalardı en azından. Pek de karlı bir indirim olmamış açıkçası. Bakalım 4MBit'lik internet erişimi de çıkacak mı?

Bir de şu altyapıyı bir düzeltseler. Artık proxy adresi olmadan rahatlıkla surf yapabilsek. Bıktım artık proxylerden, bir adresin açtığını öbürü açmıyor >:(

Caner Güral
15-07-2006, 23:58   |  #13  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Peki sevgili arkadaşlar hiç merak ettiniz mi; neden sizde hızların üst seviyesi hep 2Mbps.NEden normaldeki hızı 8 Mbps olan hız bizde maksimum 2Mbps ? Neden hızlar ikiye katlandı deyipte 2Mbit'i 4Mbit e çıkarmıyorlar ?
Aslında cevabı neden kotayı kaldırmadıkları ile aynı...Yani altyapı çok yetersiz.Normalde ADSL hizmeti bakır kablolarla sağlanabilen, ancak aslında fiber optik kabloların kullanıldığı bir teknoloji.Bakır kablo derken hani şu sokaklarımızda ağaçlarla beraber sallanan, suyun çamurun içinden geçen siyah ince kablolardan bahsediyorum...Yani bu adamlar bu arttırımı yaparak aslında sadece biraz daha fazla para kazanıp 2007 başında veya ortasında yapılacak olan altyapı değişimi için biraz para topluyorlar.Aslında fiyatlar arttı.Düşünsenize ben 256Kbit sınırsız kullanan ve ayda 49YTL veren birisiyim ancak şimdi sınırısz hizmet için 139 YTL vereceğim.Peki bu mümkün mü ? Peki birde şöyle düşünelim.Daha 2004 yılında 3GB downloadı 23 saatte yapan ben, 512Kbps hız ile 3 GBı 11 saatte indiren ben 1Mbit ile sizce ne kadar sürede indirebilirim.Cevap 5.5 saat.Yani bu adamlar bizden normalde 5.5 saatte bitirilebilecek olan bir kotayı 1 ay idareli kullanmamızı istiyorlar.İşte TT'nin takıldığı konu da burada.Amaçları aşırı trafiği engellemek.Aşırı trafik diyorum dikkat edin hız demiyorum.Normalde hızlar 2Mbit bile olsa sorun çıkmayacaktır (Gerçi hiçbir zaman tam 2Mbit olmuyor ya).Önemli olan o kullanıcının hattını ne kadar süre tam kapasite ile işgal ettiğidir.Eğer kullanıcının hakları sınırsız olursa sürekli download yapıp çok daha fazla trafik yaratabilecek ve bu da Telekom'un bu -ender bulunur- alt yapısına olumsuz etki edicek.(Yine de hızı bir ölçüde arttıramamalarının sebebi yine bu bozuk altyapıdır.)Bence böyle yapacaklarına yani hızları elleyeceklerine fiyatları düşürselerdi daha iyi olurdu.Ben atıyorum bilgisayarın kör cahili biriyim."İnternetin fiyatı daha önceden neydi" diye sorunca bilgili birine 29YTL cevabını alıcam.Şimdi -indirim varmış, şimdi ne kadar- diye sorunca yine 29YTL cevabını aldığımda bana indirim olmamış gibi gelecektir.Yani bilgisayardan ve internetten pek anlamayan son kullanıcı aslında hızlara değil de fiyatlara göre hizmet satın alıyor.
Bence bu ayrıntılar yıllarca okuyup, milyarlarca maaş alan bu bilgili insanlar tarafından düşünülüp, en uygun şekilde mantıklı çözümler üretilmeliydi.Yine de erken konuşmak istemiyorum belki bu haber7.com dan alınanlar da yakında değişebilr belli olmaz.Çünkü herkes birşey söylüyor.

Herşey altyapıdan kaynakjlanıyor yani.Bunu gidip TT çalışanları ile konuştuğumuzda bize "internetten ne indirilir ki o kadar, 3GB'lık ? -Film " diyorlar.Buna ek olarak "film, mp3 yani korsan dosya, yani sınırsıza ihitiyacınız yok.Hem olunca ne olacak daha fazla mı korsan film,mp3 indireceksiniz ?" diyorlar.Oysaki aynı TT şubesinde yaz aylarında ADSL'in yaygınlaşması için dağıtılan broşürlerde "istediğiniz kadar film indirebilirsiniz", "istedğiniz kadar şarkı indirebilirsinz" gibi ibare kullanıyorlardı.Demek ki internetten indirilecek her büyük dosyaya korsan gözüyle bkabilen TT, broşürlerinde bunu unutuyor.
..

Keşke altyapımız iyi olsaydı, olsaydı da kota denilen şu "en büyük engel"i unutup, interneti internet gibi "özgürce" kullanabilseydik...

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 16 Temmuz 2006 00:13
theironman
16-07-2006, 02:16   |  #14  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

kotalının fiyatı çok yüksek, buna ne buyrulur; alt yapı ile alakası ne mesela? Diğer dediklerini geçtim; haklı olduğun taraflar var; ama ücretler çok yüksek; bunun alt yapıyla bir ilgisi yok; resmen kazıklıyorlar; az hizmet çok para...

faresdell
16-07-2006, 04:31   |  #15  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

Haberde 256 sınırsız kaldırılmış şeklinde verilmiş. Ancak 256 sınırsız kalkmadı. Yeni tarifeler bu şekildedir.

Yeni tarife:
256 sınırsız 49 ytl
512 sınırsız 89 ytl
1024 sınırsız 139 ytl
2048 sınırsız 229 ytl

1024 3 gb kotalı 29ytl
1024 6 gb kotalı 49 ytl
1024 9 gb kotalı 69 ytl

Kaynak: Telekomda çalışan bir mühendis.

Caner Güral
16-07-2006, 10:04   |  #16  
Yıllanmış Üye
663 mesaj
elvis32
kotalının fiyatı çok yüksek, buna ne buyrulur; alt yapı ile alakası ne mesela? Diğer dediklerini geçtim; haklı olduğun taraflar var; ama ücretler çok yüksek; bunun alt yapıyla bir ilgisi yok; resmen kazıklıyorlar; az hizmet çok para...
Türk Telekom'da çalıştığım sürede çalışan herkes altyapıdan şikayetçiydi...Sürekli bağlantı kopukluğu ve performans düşüklüğü ile ilgili sorunlar çıkıyordu.Dediğiniz doğru fiyatlar hiç ucuz değil.Dediğim gibi az download ve az meşgul etme bu altyapı için gerekli olaylar.Bu kadar fazla para almaları hiç normal değil ancak adamlar yeni satın aldılar, borçları var, 2007 de yapılacak olan bir nevi bir devrim var; bunlar için para lazım.Yani adamlar kötü niyetli değil aslında sadece bir süre bizi takmayacaklar.Yakında 2008 e doğru Türkiye'de yapılacak Microsoft çalışmaları da gelince bu internet mecbur adam olmak zorunda.Çünkü bu halde ne silikon vadileri kurulur ne yazılım üsleri...

Dediklerinize kesinlikle katılıyorum.Ancak yine de söylüyorum bu kadar parayı hep yapacakları sözde iyileştirmeler için alıyorlar.Yapacaklarını temenni ediyorum..

Daha iyi günlere...

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 16 Temmuz 2006 10:11
tonic
16-07-2006, 16:10   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,220 mesaj
Caner Güral
Dediklerinize kesinlikle katılıyorum.Ancak yine de söylüyorum bu kadar parayı hep yapacakları sözde iyileştirmeler için alıyorlar.Yapacaklarını temenni ediyorum..

Daha iyi günlere...

inşallah dediğin gibi olur. eğer 2007 başında internet diyebileceğimiz bir bağlantıya kavuşacaksak ben razıyım şimdilik buna...

asigenc
16-07-2006, 17:08   |  #18  
Yeni Üye
30 mesaj

Ben bu konuda CHİP DERGİSİNDEN YARDIM istiyorum..Bir sonraki dergi sayınızda bir köşe ayırın TTNET YAPTIĞI İNDİRİMDE BİLE KAZIKLIYOR..yada başka bir şey...herkes imzalayıp rekabet kuruluna şikayeti göndersin..İnternetten de olur aslında...BU ŞEKİLDE TEPKİSİZ KALMAYALIM

OwEn
16-07-2006, 17:36   |  #19  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

walla artık yeter dedirtiyorlar. bizim ülkemizde ne zaman şu konuda ileriyiz ve daha iyi hizmet veriyoruz diyebilcez ama bizden cıkan kelime dunyaya kıyasla internet ücretlerinin ne kadar cok oldugu. birde bunun üzerine indirim yaptık diyorlar ve 1024 cıkartıyorlar hızımızı, bu indirim değilki bu bize sinsice kurulmuş bir tuzak yazıklar olsun. kendi kanımızdan biri bizi boyle kazıklamaya çalışıyorsa ya bizim kanımızdan olmayan milletler ne yapar.

Selçuk İslamoğlu
16-07-2006, 18:19   |  #20  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
OwEn
kendi kanımızdan biri bizi boyle kazıklamaya çalışıyorsa ya bizim kanımızdan olmayan milletler ne yapar.
Onu bilemem artık, Turkcell örneğini verelim. Açıldığından bu yana kazıklanan bizler (adı üstünde "Turk"cell) şimdi Vodaphone'dan tırsarak fiyat indirmeye çalışıyor.  Düşünün adam fiyatını %75 düşürüyor ve HALA kar ediyor. Demek %400 kazık yiyorduk bu güne kadar.

Açıkçası bizim kanımızdan olmayanlar daha merhametli bize karşı fiyat konusunda Kahkaha

FreeToty
16-07-2006, 19:05   |  #21  
Yeni Üye
31 mesaj

A.B.D. 3$ dolar aylık bıde onu 10 gunde 1$ taksıtle oduyorlar.Adamlar fakırler ya bızden ondan herhalde.Bu tıp konularda sosyal dayanısma eksıklıgı ulkemızde ne kadar eksık tum cıplaklıgıyla ortaya cıkıyo.Rekebet yok ıstedıklerı gıbı at kosturuyorlar.

Banned
16-07-2006, 19:07   |  #22  
OP Banlandı
1,148 mesaj
asigenc
Ben bu konuda CHİP DERGİSİNDEN YARDIM istiyorum..Bir sonraki dergi sayınızda bir köşe ayırın TTNET YAPTIĞI İNDİRİMDE BİLE KAZIKLIYOR..yada başka bir şey...herkes imzalayıp rekabet kuruluna şikayeti göndersin..İnternetten de olur aslında...BU ŞEKİLDE TEPKİSİZ
bu öneri çok mantıklı aslında
Chip bir bilgisyar dergisi olduğuna göre bunu pekala yapabilir....
saygılar...

Caner Güral
17-07-2006, 21:09   |  #23  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Bu arada arkadaşlar bu hızlar ne zaman artacak.Geçende 256Kbit'ten 512Kbit'e geçerken 8 saat kadar sürmüştü yani sabah saat 08 de falan 512K olmuştu.Şimdi 21 saat geçti hala yok bir değişme.Umarım yanlış anlamamışımdır 17 Temmuz'da hızlar iki katına çıkarılacaktı.

Şimdiden yanlışsam affola..

Herkese iyi akşamlar dilerim...

TuncaBozkurt
18-07-2006, 14:39   |  #24  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
FreeToty
A.B.D. 3$ dolar aylık bıde onu 10 gunde 1$ taksıtle oduyorlar.Adamlar fakırler ya bızden ondan herhalde.Bu tıp konularda sosyal dayanısma eksıklıgı ulkemızde ne kadar eksık tum cıplaklıgıyla ortaya cıkıyo.Rekebet yok ıstedıklerı gıbı at kosturuyorlar.
fakir?amerika mı?

theironman
18-07-2006, 15:34   |  #25  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

tersini ima etmek istemiş olmasın sakın?