Ageia PhysX nedir ne işe yarar?

ayar1994
26-11-2008, 18:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
107 mesaj

Arkadaşlar bir oyunun yanında gelen bu progam ne işe yarar bana artısı veya eksisi ne olur?Oyunlarda avantaj sağlar mı?SoruSoruSoruSoru

Reborn91
26-11-2008, 19:05   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

PhysX oyunlarda geliştirilmiş fizik motoru kullanılması için tasarlanmış bir programdır.

Bir zamanlar ekran kartı olarak ta çıktı physX diye fakat, oyunlar desteklemeyince pek tutmadı. Şuan ise ekran kartları oldukça geliştiği için, yazılım olarak kullanılıyor oyunlarda.

Avantaj olarak daha gerçekçi fiziklerin görünmesini sağlar, mesela düşen tuğlalar, kurşun çarpan duvardan çıkan partiküller gibi. Tabiki sadece destekleyen oyunlarda.

man on the moon
26-11-2008, 19:26   |  #3  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

ekran kartı olarak değilde PhysX kartı olarak çıktı. ilk olarak asus çıkarmıştı. ama oyunlar tam kullanamıyorlardı ya da kullanan oyunlar iyi oyun değillerdi. daha sonra nvidia satın aldı. sanırım şu anki nvidia ekran kartlarında yonga olarak sunuluyor. sanırım yeni bir nvidia ekran kartın varsa işe yarar ama yoksa da kurulu kalsın. zaten oyun yüklendiğinde tekrardan yüklenmek isteyecek
hatta nvidia nın son sli de diğer ekran kartının sadece fizik hesaplamaları için ayrılması sağlanıyormuş.
dahasını bilmiyorum nvidia kullanmıyorum. ama phsx yükleniyor işte..

Reborn91
26-11-2008, 20:10   |  #4  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj
e-eyup
ekran kartı olarak değilde PhysX kartı olarak çıktı. ilk olarak asus çıkarmıştı. ama oyunlar tam kullanamıyorlardı ya da kullanan oyunlar iyi oyun değillerdi. daha sonra nvidia satın aldı. sanırım şu anki nvidia ekran kartlarında yonga olarak sunuluyor. sanırım yeni bir nvidia ekran kartın varsa işe yarar ama yoksa da kurulu kalsın. zaten oyun yüklendiğinde tekrardan yüklenmek isteyecek
hatta nvidia nın son sli de diğer ekran kartının sadece fizik hesaplamaları için ayrılması sağlanıyormuş.
dahasını bilmiyorum nvidia kullanmıyorum. ama phsx yükleniyor işte..
Ekran kartı olarak derken PCI arabirimini kullanan bir kart olarak çıkmıştı, tek başına ekran kartı olarak kullanılamıyordu yani. Anlatım bozukluğu için özür.