Ağlıycam nolur yardım edin :(

piggy
27-11-2006, 15:12   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

merhaba arkadaşlar ,
hemen sorunumu anlatayım , az önce bir telefon geldi ve geçenlerde gittiğim iş görüşmesinin ilk aşamsını geçtiğimi ve ikinci mülakata çağırdıklarını belirttiler. ancak mülakatta çizim yaptıracaklar , unigraphs demişlerdi , cad-cam ismi altında bende okulda solid works görüğümü belirtmiştim ancak şuanda elimde herhangi bir prg yok , görüşmem çarşamba gnü saat 10da bu saate kadar ne öğrenirsem kardır düşünüyorum ama bir bilgi bulamıyorum .bana yardımcı olurmusunuz?bi arkadaş vardı sniper72 sanırım cd yolluyormuş o aradaş eğer bunu okuyorsa ondna da yanıt bekliyorum , lütfen arkadaşlar yardımınıza çok ihtiyacım var !!!!Üzgün

BOOMFUNKMCS
27-11-2006, 15:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

arkadaşım www.ciddi.com,,,, adlı siteelerden bilmiyorum ama bu programları bulma ihtimalin olabilir.denk gelirsem o üyeye şimdi senin için ulaşırım

BOOMFUNKMCS
27-11-2006, 15:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

3D yazılımlar bölümündeki formlarda bu arkadaşa denk geldim,derdini anlattım.sende ulaş istrsen
üstelik adı    sniper27   :)

piggy
27-11-2006, 16:43   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

arkadaşım ok saol şimdi bakıcam forumlara,ya ben çarşambaaya kadar nasıl yapıcam bilmioyurm yaaaa ve istediğim bir iş bu,ilk mülakatta ingilizceden dolyı olmaz demiştim ama geçmişim buna çağırdılar off yaaaa :((
başıma ağrılar girdi !

CU_GS7
27-11-2006, 16:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

İşe 3 günlük öğrenmeyle de girdin diyelim..Yani bu mülakat uygulamasını geçtin diyelim..
Sonra,işte sana kullandırmayacaklar mı bu tarz programları??Daha karmaşık işlemleriyle..O zaman nasıl yapacaksın??
3 gün sonra kovulma ihtimalin olucak gibi bence..Eğer durum böyleyse boş bir şeyin peşinde gibisin..
Yine de sen bilirsin tabi..Hayırlısı olsun..Kolay gelsin..

piggy
27-11-2006, 16:57   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj

evet arkadaşım haklı olabilirsin ancak şuda varki okulda solid-works gördüm ama aradan 6 ay felan geçti ve aklımda yok elimdede herhang bi prg yok o yüzden böyle sıkıştım elimde prg olsa ben tekrar yapıp bilgilerimi tazelerim.
ve şuda varki kimse herşeyi bilerek girmiyor bunun örnekleri ile çok karşılaştım .beni şuan için bilgilerimi tazelemem için prg ihtiyacım var.özellikle solid-works olursa daaha iyi.

viking20
27-11-2006, 17:19   |  #7  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

http://www.solidworks.com/
SolidWorks Products

3D Mechanical Design Solutions:
Develop more accurate and reliable product designs through the unmatched 2D and 3D capabilities of SolidWorks mechanical design solutions.  Click here to see highlights of SolidWorks 2007 Office Premium.
Design Validation
Optimize product designs by using SolidWorks analysis tools to simulate real-world conditions and test multiple "what if" scenarios.
Data Management Solutions
Avoid errors with essential file access and revision controls enabled by SolidWorks product data management (PDM) solutions.
Design Communication and Collaboration Tools
Share product design information and collaborate more effectively via the Internet using innovative SolidWorks design communication and collaboration tools.
CAD Productivity Enhancement Tools
Enhance efficiency with SolidWorks CAD productivity tools that simplify frequently performed design tasks.
3D Online Catalog Solutions
Market standard and customized components to product designers through innovative SolidWorks online catalog solutions.

Industry Solutions
Learn how SolidWorks customers get products to market faster
Select an industry:
Consumer Product Design
Medical
Electronics
Mold Design
Packaging Machinery
Industrial Machinery
Process and Power
---

eDrawings - 2D CAD and 3D CAD Viewer and Publisher
Products:
Collaboration
  eDrawings - 2D CAD Viewer and 3D CAD Viewer and Publisher
eDrawings Viewer
eDrawings Publisher
eDrawings Professional
eDrawings API
Frequently Asked Questions
Samples
Support
Maxwell Render
PhotoWorks
SolidWorks Viewer
XchangeWorks
SolidWorks Animator
3D Instant Website
eDrawings Viewer  FREE DOWNLOAD
eDrawings Publisher  FREE DOWNLOAD
eDrawings Professional 15-DAY TRIAL
eDrawings API  FREE DOWNLOAD
--
free publisher download:
eDrawings Products
eDrawings Viewer
DWGviewer
SolidWorks Viewer
eDrawings for Mac
eDrawings Publisher
SolidWorks
AutoCAD
Inventor
Pro/ENGINEER
CATIA V5
Unigraphics/NX
Solid Edge
CoCreate's OneSpace
SketchUp from Google
eDrawings Professional
eDrawings API

Download SolidWorks Viewer :

Download Center

Technical Alerts

CD media to be discontinued starting with SolidWorks 2007 SP2.
SolidWorks World 2007
Registration for SolidWorks World 2007 at the Morial Convention Center, February 4-7, 2007 in New Orleans is now live!
FREE SolidWorks 2007 What's New Training
Learn how to use the latest features in SolidWorks 2007. These training videos are available to Subscription Services customers and can be found in the Customer Portal.
See how to access the training.
----
3D Mechanical Design Solutions
Mechanical Design
SolidWorks Office Premium
SolidWorks for Students
SolidWorks for Educational Institutions(STEM)
SolidWorks Office Premium 2007
DWGeditor

Why SolidWorks?

Education Edition Software

--

Son Düzenleme: viking20 ~ 27 Kasım 2006 18:13
viking20
27-11-2006, 18:13   |  #8  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

The SolidWorks Education Edition 2006-2007 also includes:
SolidWorks® 3D CAD software: the standard in 3D mechanical design software
PhotoWorks™ : create photo-realistic images of SolidWorks models
SolidWorks Toolbox: automate assembly tasks with a library of standard parts
SolidWorks® Animator : create compelling AVI files from SolidWorks parts and assemblies
eDrawings Professional:  Generate accurate representations of 2D and 3D models that anyone can view, mark up, and measure without having to purchase their own markup tools
FeatureWorks:  Simplify the reuse of 3D CAD data-created in varied file formats
SolidWorks Utilities:  analyze designs and compare different versions of a design
3D Instant Website:  quickly make a website featuring your design
DWGeditor™ : Edit and create native DWG drawings using DWGeditor installed inside SolidWorks—users familiar with AutoCAD® will find the
user interface very familiar.
MoldflowXpress™: Unique to SolidWorks, this provides an introductory mold filling analysis tool to assist plastic part designers to develop parts that can be molded easily and cost effectively.
PDMWorks: Minimize errors and duplicated efforts by capturing file revision histories automatically. Access desired files, determine who has worked on them, and see exactly when changes were made.

Son Düzenleme: viking20 ~ 27 Kasım 2006 18:14
piggy
27-11-2006, 20:50   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

teşekkür ederim arkadaşım , şimdi indiriyorum umarım işime yarıycak . çok saol .

piggy
27-11-2006, 22:19   |  #10  
OP Taze Üye
6 mesaj

buradakilerin çoğunu indirdim ancak bunlar prg değil malesef acaba ben yanlış birşeymi indiriyorum arkadaşlar?
bunların çoğu görüntü felan ????

viking20
28-11-2006, 00:18   |  #11  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

http://www.javelin-tech.com/main/download/download.htm

12 adet Solidworks Download linki:(inceleyin)

nt=Opera%209.00
----

----

-----
demo CD

C=ESP&SWEView=URLRouter&SWEHo=mkt.solidworks.com&SWETS=11647
08147&SWEApplet=SSRoute&SSName=EUR+Demo+CD
---------

not:sınavınız yarın,yetişirmi dersem çok çok zor.Üçretli olan bir yazılımın downloadunu bulmakda mesele,elimden bukadar geldi arkadaşım zaman çok dar.Size kolay gelsin,sınavda başarılar dilerim.

Son Düzenleme: viking20 ~ 28 Kasım 2006 15:03
viking20
30-11-2006, 00:30   |  #12  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

DesignWorkshop Pro 1.8j                                    | Win32 |Size: 28.33 MB/Kasım 18th, 2006;free.
For professional designers who create built-environment models and images, including architects, interior designers, landscape architects, and exhibit and production designers — a uniquely fast, easy and creative 3D visualization environment, great rendering quality, and unlimited modeling capabilities — DesignWorkshop Professional, fully cross-platform 3D design software for Windows 95/98/ME/NT/2000/XP and Macintosh Classic.

download.

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Aralık 2006 23:10
piggy
30-11-2006, 10:29   |  #13  
OP Taze Üye
6 mesaj

Çok teşekkür ederim arkadaşalar 2 günlük yoğunluktan sonra bugün rahat nefes alıcam artık . ama görüşmede malesef hiç uygulama yapmadığım ug hakkında çizim yaptırdılar.bakalım hayırlsıı diyelim .ama pek ii geçmedi çünkü ug hiç bilmiyodum .solidworkste çizmek istedim fakat olmadı .yardımlarıız için gerçekten çok teşekkür ederim.