Airties_RT-205 bağlanamıyorum...[ÇÖZÜLDÜ]

ghostheross
04-05-2010, 23:45   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

Bizim eve 40 mt uzaklıkta bir dükkanımız var ve orada Airties_RT-205 modemimiz var dükkanda bağlanınca problem yok eve gelince iki tane Airties_RT-205 çıkıyor birisi üst komşumun dükkandan 3 çubuk sinyal gelmesine rağmen bağlanamıyorum.Ne zaman komşum modemi kapatsa ben dükkana bağlanabiliyorum enteresan geliyor.
Birgün komşumla denemek için komşumun modemini şifresiz bıraktık.Dükkandan gelen 3 çubuk sinyalli modeme bağlanmak istedik ama üst komşuma bağlandık.Kullanıcı adı telefon numarası falan onundu garip bu işi çözemedik.
Frekans kanalını karışmasın diye değiştirdik ama olmadı ben modemime evden bağlanamazmıyım.
Şu an komşumdan yazıyorum

Son Düzenleme: ghostheross ~ 05 Mayıs 2010 01:00
mcafee23 ayrılmıştır
05-05-2010, 00:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Şimdi bunu yazarak nasıl anlatırım bilemiyorum

Muhtemelen evde bağlanmak istediğiniz modemlerin ikisi de aynı isimli (SSID),bu noktada şöyle bir durum meydana geliyor.

Siz az sinyal alabildiğiniz modeminize bağlanmak istediğinizde bilgisayarınız havaya Airties_rt-205 modeme bağlanmak istiyorum diye bir sorgu şifre gönderisi (paket gönderir)yapar ve bunu üzerine alan muhtemelen yüksek sinyalli aynı SSID’li bağlantı sorgusunu , komuşunuzun modemi çeker ve şifre yoksa komşunuza bağlanırsınız varsa bağlantı sağlayamazsınız.( sinyali sizin bulunduğunuz ortamda daha baskın olduğu için sorguyu kendi üzerine çeker)

Aslında bu modemlerin veya yayın kanalının aynı olmasından değil SSID’lerinin aynı olmasından kaynaklanır.Burada komşunuzun modemi başka bir model de olsa adını Airties_rt-205 yaparsanız yine aynı problemi yaşarsınız.

Bu sorunun sebebi işin özünde bilgisayarın gönderdiği sorgunun Windows tarafından modemlerin  benzersiz mac adresine yönelik değilde SSID’e yani ismine yapılmasıdır.Burada güçlü olan sinyal sorguyu üstüne çeker.

Aynı mantıkla dükkandayken de üst komşunuzun şifresini bilseniz de o modeme bağlanamazsınız.

Bu kadar açıklamadan sonra aslında çözüm basit.Üst komşunuzla hiçbir işiniz yok.Kendi modeminizin SSID’ini değiştirin sonra nette istediğinizi yapın.

Kendi modeminizde SSID adını bir harf bile değiştirseniz sorun çözülür.

Ancak başka modemlerle bir daha karışmasın diye “ghostheross” gibi kendinize yönelik bir ad seçmenizi tavsiye ederim.

Bu arada forumda da yazı yazılmıyor.Sayfa yenileniyor her şey siliniyor.Word’da yazıp buraya yapıştırdım.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 05 Mayıs 2010 03:14
ghostheross
05-05-2010, 00:21   |  #3  
OP Yeni Üye
31 mesaj
Alıntı: mcafee23  
Aynı mantıkla dükkandayken de üst komşunuzun şifresini bilseniz de o modeme bağlanamazsınız.

bu konuda haklısınız deneyeyim dediğinizi

ghostheross
05-05-2010, 00:39   |  #4  
OP Yeni Üye
31 mesaj

üst komşuma modemi kapattırdım.Modeme bağlandım wireless ismini dediğiniz gibi ghostheross yaptım.Sonra restart ettirdim.Komşuma modemi açtırdım.Ekranda GhostHeross ve Airties_RT-205 kaldı tabi başka modemlerde varda bizimle ilgisi yok.
GhostHeross'a bağlanmak için tıkladım şifre yazdım.Ağ kaydedildi.Sorun Çözüldü.

Dediklerinizi yaptım ama pekde anlamadım sorunu bir daha okuyacağım şimdi yazdıklarınızı

Atilla Sarıtaş
05-05-2010, 01:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Anlamıycak bişey yok.
İşi özetlersen arkadaşın anlattığı olay :
Bilgisayardan giden sinyal mac adresine değil SSID (Modem ismi)'ne yönelik gidiyor 2 modeminde adı aynı olduğu için bağlantı önceliği sinyali daha iyi olan modemden başlıyor. Bu sebepten kendi modeminize bağlanamıyorsunuz.
Sanırım anlatılcak en kısa şekil bu :)

Bilgi içinde saol mcafee23 en ince ayrıntısına kadar yazılıp sabitlenecek bi konu.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 05 Mayıs 2010 01:08
mcafee23 ayrılmıştır
05-05-2010, 01:56   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Anlamıycak bişey yok.
İşi özetlersen arkadaşın anlattığı olay :
Bilgisayardan giden sinyal mac adresine değil SSID (Modem ismi)'ne yönelik gidiyor 2 modeminde adı aynı olduğu için bağlantı önceliği sinyali daha iyi olan modemden başlıyor. Bu sebepten kendi modeminize bağlanamıyorsunuz.
Sanırım anlatılcak en kısa şekil bu :)

Bilgi içinde saol mcafee23 en ince ayrıntısına kadar yazılıp sabitlenecek bi konu.

Evet aynen böyle özetlenebilir.

şafak89
05-05-2010, 02:02   |  #7  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
2,522 mesaj

öğrentiğim ii oldu bak bunu lazım olur sonra ;)

mcafee23 ayrılmıştır
05-05-2010, 02:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Konu ile ilgili olarak şunu deneyin şaşıracaksınız.

Wireless modeminizin yanına geçin iyi sinyal alınan bir yerde,sizin modeminizden daha az sinyali olan başka yabancı bir ağı gözünüze kestirin (şifresini bilmenize gerek yok) ve kendi modeminizin adını onunki ile aynı yapın.Modeminiz yeniden açılınca diğer düşük sinyalli bağlantıyı görmeyeceksiniz.

Kendi modeminiz yeni ismiyle ekranda,bağlantı sinyali yüksek şekilde sizi bekliyor olacak

Diğeri ne oldu derseniz windows ağ tablosunda görünmeyecektir.Çünkü windows ismi aynı olan ağlar arasında sinyali yüksek olan ağı bu tabloda üstün sayıyor.Diğerini göstermiyor.Windows bir anlamda bunları bibirine bağlı "köprü ya da mesh bağlantı" olarak algılıyor.
(aslında bu bağlamda iyi birşey yani 3 adet birbirine köprü olan modemde ekranda listelense iyi olmazdı herhalde)

İkisini de aynı tabloda altalta görebilmemiz için windows harici bir editör program kullanmamız gerekir.(Modem cd'sinden kurulan extra program veya net stumbler gibi)

Buradan anlıyoruz ki ghostheross arkadaşımız her ikisini de görüyorsa bilgisayarında böyle bir program kullanıyordur.

Çevrenizde 10 tane Airties_RT-205 isimli modem olabilir ama windows size en yakın olan 1 adet modemi gösterir

Bunun da özeti şu:
windows'un kablosuz ağları gösterdiği tabloda 2 ya da daha fazla aynı isimli modem olamaz.Sinyali bilgisayara en iyi gelen modem listelenir

Bir aralar tüm bağlantıları listeleyen ve bağlantı sorgusunu mac adresine göre gönderen bir program aramıştım ama maalesef bulamadım

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 05 Mayıs 2010 03:13
Atilla Sarıtaş
05-05-2010, 03:43   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Windows'a ne göstersin hepsini batıyor mu :D