akaryakıt zammı

gomana
10-12-2010, 18:29   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

son günlerde akaryakıta yapılan zamlar hakkında sizce ne gibi protestolar yapılabilir

Selçuk İslamoğlu
10-12-2010, 18:37   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Bir şey yapılacağını sanmıyorum kimse tarafından...
Hemen herşeyin pahalısını kullanmakla hava attığını sanan insanımız, giren şemsiyeyi de açmayı sever...

gomana
10-12-2010, 18:40   |  #3  
OP Üye
55 mesaj

bireysel olarak ne yapabilirim sizce çünkü ben sessiz kalmak istemiyorum

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
10-12-2010, 19:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Bireysel olarak yapabileceğin en büyük görev bu hükümete oyunu vermemektir.

bosluk
10-12-2010, 19:40   |  #5  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Şöyle yapabilirsiniz. Araca lpg taktırabilirsiniz, ya da satıp/alma durumunuz varsa dizel ve iyi de yakan bir araca geçiş yapabilirsiniz. Örneğin, şu an sahip olduğum 1.6 dizel aracımın deposunu 135 liraya dolduruyorum ve performanslı bir şehir içi/dışı kullanım ile yaklaşık 900 km üzerinde yol katediyorum. Litre kuruş hesabı olarak 16-17 civarına denk geliyor (tabi yakıtın alındığı istasyon çok önemli. Şehir merkezimdeki, firmaya da defalarca yazmama rağmen hiçbir tutarlı yanıt gelmediğinden belirtebilirim adını, Opet'ten aldığımda 700 km'yi ancak bulabilirken, şehrin az dışındaki yine Opet istasyonundan aldığımda 900'ü geçiyorum). Konumuz bu olmadığı için, örneklemede bırakıp uzatmayayım.

Bireysel olarak da teoride evet birşeyler yapabiliriz desek de, pratikte ve gerçekçi olarak düşündüğümüzde, ancak cüzdanımıza yönelik çabalarımız olabilir. Lpg, hatta dizel seçeneği; mevcut benzin harcamınızı en az yarı yarıya azaltacaktır. Başka da yapabileceğimiz pek birşey yok gibi.

firaristt
10-12-2010, 19:55   |  #6  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

en basiti bu devlete oy vermemek... seneye bi zam getirirler yurtdışında 100olan burda şimdi 150-170 seneye 250-300 ü bulur...

durmak yok kazık geçirmeye devam... halkımızın arkasındayız... (önlerinde or.. yok ama yinede dayayıp duruyorlar)... Acaba kaç yüz trilyon dolarları var? sahi gelen parayı saymakla uğraşmıyorlar bunlar kamyona yükleyip tartıyorlardı...

gomana
10-12-2010, 20:01   |  #7  
OP Üye
55 mesaj

aracım zaten lpg li benim bu sorudaki kastım bir yerlere şikayet etmek veya benzeri şeyler belki birçok insan tarafından yapılırsa dikkate alınır die sormuştum

bosluk
10-12-2010, 20:11   |  #8  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Şimdi şikayeti yapacağımız kurum ile şikayetimizin kaynağı aynı yer olduğundan işler karışıyor :) Ben açıkcası hiçbirşey yapamayacağımızı biliyorum. Senelerdir zorunlu tutulan ve pohpohlanan Doğalgaz'a kaç liralar veriyoruz her ay, ve hepimiz şikayetçi olmamıza rağmen ne değişti? Arkadaşlarımızın dedikleri gibi elde sadece oy kağıdımız var. O'nun da malesef işe yaraması için hem kağıtta adı geçenlerin arasında bu işleri düzeltebilecek potansiyelde birilerinin olması gerekli; bir de onları seçebilecek çoğunlukta düşünenlerin...

dervipasa
10-12-2010, 20:11   |  #9  
Yıllanmış Üye
650 mesaj

arabay kullanmayın diyecegim ama
yolları boş görenler gaza basacak
yapacak tek şey toplu taşımaya agırlık vermek
bugune kadar 1950 den sonra karayolu yapıldı demiryolu yapılmadı deniyordu
bu hükümet de maalesef duble yol yaptı ama
rayı millete döşedi...
2003 albayrak taşıma şirketi yeni kuruldu.
2009 albayrak türkiyenin 3. büyük firması
bu yıl ne oldu takibi bıraktım
wikileaks da 7 tane hesabı var diyorlar
ailenin geri kalanın ne kdar hesabı var bilemem artıkk...

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
10-12-2010, 20:13   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

@bosluk

Arkadaşa katılıyorum şu anda bu hükümete oy vermemek yapılabilecek en büyük protesto. İşin diğer tarafına bakacak olursak ancak cebimiz için uygun çözümler üretebiriz. Yalnız Benzin zamlanınca Lpg ve Mazot'da zamlanıyor. Şu sıralar benzin 4 lira civarı sanırım yada 3.90 civarı, mazot ise 3.20-3.30 TL civarı. Doğru elimizdeki araca lpg taktırabiliriz, veya dizel bir araç alabiliriz fakat bunun uzun süreli bir çözüm olacağını zannetmiyorum. Mazot fiyatları Benzine baya yaklaştı. Lpg deseniz, patlama derdi var. Benzin ve mazota göre çekiş gücü düşük(Mesela aracınız iyi bir model değilse yokuş yukarı çıkarken veya trafikte lpg nin o gaz kokusunu aracınızın içinde çekmek zorunda kalıyorsunuz.)

@bosluk

Ayrıca size bir sorum var. Aracınzın marka ve modeli nedir? 135 TL'lik mazotla 900 km ? (Sizcede biraz kafa karıştırıcı değil mi? Yoksa ben mi yanlış anladım ?Ha?)

gomana
10-12-2010, 20:21   |  #11  
OP Üye
55 mesaj

ewet toplu taşımaya ağırlık vermek zorunda kaldık zaten ben ve arkadaşlarım 4 kişiyiz işimize araçlarla gelip gidiyorduk artık acıtmaya başlayınca toplu taşıma araçlarına yöneldik ekonomide pembe tablolar çiziliyor ekranlarda ama ben yaşantımın hiç bir alanında pembelik göremiyorum ekonomik açıdan son akaryakıt zammı ile 1 litre lpg 2.30 oldu yaşadığım yerde

bosluk
10-12-2010, 20:22   |  #12  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Arkadaşımızın konusunu dağıtmamak için özelden yazıyorum @Y.İ.Ğ.İ.D.O.

Hepimiz muzdaribiz ve dertliyiz valla bu konuda. Hepimize geçmiş olsun ne diyelim başka...

Onuralp Yılmaz
12-12-2010, 15:21   |  #13  
Yıllanmış Üye
922 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Bir şey yapılacağını sanmıyorum kimse tarafından...
Hemen herşeyin pahalısını kullanmakla hava attığını sanan insanımız, giren şemsiyeyi de açmayı sever...

Abi resim süpermiş :D

fatihdw
12-12-2010, 15:52   |  #14  
fatihdw avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj
Alıntı: gomana  
ewet toplu taşımaya ağırlık vermek zorunda kaldık zaten ben ve arkadaşlarım 4 kişiyiz işimize araçlarla gelip gidiyorduk artık acıtmaya başlayınca toplu taşıma araçlarına yöneldik ekonomide pembe tablolar çiziliyor ekranlarda ama ben yaşantımın hiç bir alanında pembelik göremiyorum ekonomik açıdan son akaryakıt zammı ile 1 litre lpg 2.30 oldu yaşadığım

geçen hafta pazar günü ümraniye-üsküdar otobüsünü 1 saat 10 dakika bekledim gelmedi hadi buyurun toplu taşımaya ağırlık verelim onuda beceremiyorlar ki

avrupa yakasında allah bereket versin metro-tramvay boy gösteriyor biz anadolu yakasında metroyu görebilir miyiz bilmiyorum herhangi bir çalışma göremedim ben

havaalanına yolcu almaya gidiyoruz 1 saat sürüyor trabzondan buraya uçak 1 saat 15 dakika sürüyor
yazık halimize

avrupa yakasında son model mercedes otobüsler bizde 20-25 senelik döküntü ıkaruslar

ben köprünün öbür tarafındaki insanlardan daha mı az vergi veriyorum da böyle oluyor

yanlış anlaşılmasın o bölgenin halkına değil bu dünyanın en büyük şehirlerinden birini yönetenleri tenkit ediyorum

2011 yılına 1 aydan az var

biz hala ümraniye'den kadıköy'e 1 saat 45 dakikaya gidebiliyoruz

ha bu arada geçen sene 550 tl doğalgaz faturası ödemiş bir evin sakini olarak bu sene kaç para ödeyeceğiz merak ediyorum...

ray_junior
14-12-2010, 02:40   |  #15  
Yeni Üye
28 mesaj

ya bırakın çözüm bu devlete oy vermemek diyen arkadaşlar hangisine oy verecez. hepsi aynı bunların. adam mesela diyor ki şu sorunu biz çözeriz bunu biz çözeriz konuşmaya gelince meydanlarda laf çok.  adama diyolar peki nasıl çözecen, adam diyor ki arkadaşlar çalışıyor. eee oldu başa gelirim çözecem yalanı artık yemez...bu milletin karnı bu ucuz siyasete tok.. ondan hükümet değişmiyor işte.. yapacak birşey yok maalesef. birde imaj iyice düştü ki son olaylardan sonra herkes şunu da anladı ki kendi partisini yönetemeyen bir zihniyet Türkiyeyi nasıl yönetecek :(

tenten1
25-12-2010, 16:42   |  #16  
Taze Üye
6 mesaj

ben 4 kez oldu oy vermiyorum ama yine aynı miliyonlarca kişi vermese bişeyler olu belkide baştakilerin hepsinin deyişmesi gerekir eski kurt oldu hepsi parayı nasıl milleti huylandırmadan götürücez diye iyi biliyolar.siyaseti hiç sevmem ama adamlar insanı zorluyorlar.

gomana
03-01-2011, 11:58   |  #17  
OP Üye
55 mesaj

biz indirim beklerken tekrarlayan zamlar........... son 2 haftadır aracımı kullanmıyorum bireysel olarak yapabileceğim bütün girişimleride yapmaya çalışıyorum başbakanlık sitesinede bir şikayet dilekçesi doldurdum bundan sonra araç sahibi olmak onu kallanmak normal gelirli vatandaş için lüks oldu

serkançakır
13-01-2011, 11:25   |  #18  
Üye
51 mesaj

zamm zamm zamm herşeye zammm