Akill: 19 yaşındaki hacker'ın ilginç hikayesi

CHIP Online
04-12-2008, 13:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Akill takma adıyla bilinen 19 yaşındaki hacker, ülkesinde gerçek bir kahraman gibi görülüyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Akil ... -hikayesi_9881.html

Owen Walker ya da internette bilinen takma adıyla Akill, çevresi tarafından sessiz bir çocuk olarak tanınırdı. Küçük yaşta iletişim becerilerini ve konsantrasyonunu etkileyen Asperger sendromu teşhisi konuldu. İlkokuldayken okuldaki çocukların acımasız alayları yüzünden evde öğrenim görmeye başladı. 15 yaşında bilgisayarları keşfetti ve günde 10 saat bilgisayar başından kalkmaz oldu. 16 yaşında internet üzerinde ilk yasadışı eylemlerine başladı. 19 yaşında tam 1 milyon bilgisayarı etkileyen botnet ağını işletmek suçuyla hakkında tutuklama emri çıktı.

Aslında ilk olarak geçtiğimiz yıl Yeni Zelanda polisi ve FBI'ın ortaklaşa düzenlediği operasyonda yakalanmış fakat o değil, 22 yaşındaki "iş arkadaşı" Ryan Goldstein hapishaneye gönderilmişti. Bu yıl ise tutuklanmaktan kurtulamadı fakat bilgisayar konusundaki yetenekleri onu Yeni Zelanda'da bir nevi yerel şöhret haline getirdi. Pek çok kişi ve hatta polis Walker'ın hapse atılmaması gerektiğini düşünüyordu.

Tüm konu: Akill: 19 yaşındaki hacker'ın ilginç hikayesi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu tip insanlar hapis cezası almalı mı, yoksa zekalarından faydalanmak daha mı doğru olur?

Banned
04-12-2008, 15:36   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

tabiki cezalarını çekmeli adamları işe sokup birde ödülmü versinler yani millet okuyup yıllarını iyi bir iş bulmak umuduyla harcarken böyle hırsız düşünceli insanların onların yerini alacak olması büyük haksızlık olur.

alexkidd
04-12-2008, 15:44   |  #3  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
361 mesaj

boyle gencleri kazanmak lazım

Banned
04-12-2008, 15:51   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

eğer bir şans verilirse bu vatandaşın yeteneklerine sahip eğitimli bir sürü insan bulabilirsiniz yeterki insanlara bu şansı verin.bu tip değerlendirmeler cahil gençleri hackerlığa özendirebilir dikkatli olmak lazım.

omer_6134
04-12-2008, 15:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Yaşıt sayılırız. Bende günde 10 saat oturuyorum ama MSN hack hariç bir şey yapamıyorum. MSN hack'ide bilen bilir Kahkaha

DaRWeLL
04-12-2008, 16:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,851 mesaj
OOOOMMMMEEEERRRR
Yaşıt sayılırız. Bende günde 10 saat oturuyorum ama MSN hack hariç bir şey yapamıyorum. MSN hack'ide bilen bilir Kahkaha
bilmezmiyiz senin msn hackini Kahkaha

bu adamın aklından faydalanılmalı ama hacker bu ya rahat durmazsa..belli olmaz bunun işi..

sptr3
04-12-2008, 17:12   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj

bırakın çocugu bence bu adamı diger hackerları bulmak için kullanmalı.Zaten barışcıl hacker arıyor her yer.

Hiper£l£v£nKids
04-12-2008, 18:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
sptr3
bırakın çocugu bence bu adamı diger hackerları bulmak için kullanmalı.Zaten barışcıl hacker arıyor her yer.
AlkışEvet haklısın....Yeni Zellanda devleti bu çocuktan çok para kazanabilir.

Fattur
04-12-2008, 18:35   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Akill, kendi şirketini kuracağını ve bir sonraki Bill Gates olacağını söylüyor.

Bu pek geçekçi olmasada hayal hayaldir...

Tartışıyoruz: Bu tip insanlar hapis cezası almalı mı, yoksa zekalarından faydalanmak daha mı doğru olur?

Bence zekalarından faydalanılmalı...

physfg
04-12-2008, 19:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

hem hapis olmalı hem yetenekten faydalanılmalı...

yani caydırıcı bir ortam ve koşulda şartlı çalıştırılmalı...sürekli gözetim  altında olmalı bir an boş bıraktın mı kaçar zaten ..

omer_6134
04-12-2008, 23:49   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Yeteneklerinden faydalanılsın diyorsunuz ama bence bu mümkün değil. Örneğin ben hacker'ım beni yakaladıklarını düşünelim. Ben bilgilerimi niye başkalarıyla paylaşıyım,yada iş arkadaşlarımı (diğer hackerları) niye bulmaya çalışıyım Soru Ben yapmazdım şahsen

Editör
05-12-2008, 09:02   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Bu tür insanlar teknolojinin ilerlemesini tetikler.Dünya düzeni de bunu gerektiriyor.Yaşadığımız evrende tabiki sebep-sonuç zincirini gözardı edemeyiz.Bana kalırsa bu gence ödül verilmeli.Çünkü zekası ile pekçok insanı etkileyebiliyor.Her yiğidin harcı mı sanıyorsunuz bu gencin yaptığını? MSN şifresi ele geçirmek ile kıyaslanmayacak derecede fazla bilgiye sahip bir insan üstelik yaşına bakılırsa zekasının ne derece üstün oldugu hakkında da fikir sahibi olunabilir.Düşünsenize Dünyayı etkileyen bir Türk hacker olmuş olsa,başka bir ülkeye zarar vermiş olsa,bugün kaçınız ''Helal olsun Türk'ün gücü budur işte'' Tarzında cümleler kurmayacak/duymayacağız?Ne yaptığı önemli değil,önemli olan birşey yapabildiğidir bence.Hackerliğe özendirmek gibi algılanmış olsada özenmek,yapılabileceği anlamına gelmez.Zaten yapamadığınız,sahip olamadığınız birşeye özenirsiniz.Sahip olduklarınıza değil!

toneturk
08-12-2008, 22:15   |  #13  
Üye
53 mesaj

Valla  FBİ  m*l gibi tutukluycagına alsın yanına rusyaya sızsın bu hacklasın tüm russia nin pc leri.

Fareyi biyere hapsedersiniz belki ama düşüncelerini biyere hapsetmeniz imkansız ve gereksizdir. Amma edebiyat paraladım :D