Akıllı priz nedir, ne işe yarar?

TP-Link Türkiye
27-07-2020, 13:30   |  #1  
TP-Link Türkiye avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 6
98 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2013

Günümüzde “akıllı” sıfatına erişen bir diğer ürün de akıllı prizler. Peki nedir bu akıllı priz kavramı ve ne gibi yararları var?

Gelişen teknolojiyle birlikte “Nesnelerin İnterneti” kavramı ve “akıllı” sıfatına erişen ürünler bir hayli popüler oldu. Bu ürünlerden bir tanesi de akıllı priz. Bu makalemizde, akıllı prizin ne olduğuna ve ne gibi yararlar sunduğuna yakından bakacağız.

Akıllı priz nedir?

İnternete bağlanabilen ve mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilen akıllı prizler, bu sayede uzaktan kontrol imkânı ve farklı özellikler sunuyor.

Dilerseniz TP-Link’in bu alanda oldukça başarılı olan HS110 akıllı priz ürünü örneğinden bu kavramı anlatmaya devam edelim. Modern tasarımıyla dikkat çeken TP-Link HS110’u, evinizdeki herhangi bir prize takmanız ve Wi-Fi ağına bağlamanız kullanmaya başlamanız için yeterli.

Bu aşamadan sonra bu prize takacağınız her şeyi mobil uygulama üzerinden nerede olduğunuz fark etmeksizin kontrol edebilmek mümkün. Bu imkân bize ne gibi avantajlar sunuyor?

Akıllı priz kullanmanın yararı ne?

Herkesin mutlaka evden çıktıktan sonra “acaba ütüyü kapatmış mıydım?” ya da “elektrikli sobayı kapatmış mıydım?” diye düşünüp, emin olamadıktan sonra eve geri dönmüşlüğü vardır.

Akıllı priz, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Çünkü nerede olursanız olun, mobil uygulamaya giriş yaparak akıllı prizin elektriğini kesebilmek mümkün. Ayrıca uygulama içerisinde bulunan zamanlama özelliğinin de önemi büyük. Çünkü aydınlatma araçlarınızı akıllı priz yardımıyla belirlenen saatlerde otomatik olarak açabilir ve kapatabilirsiniz.

Uzaktan kontrol imkânı, tatile giden ve hırsızlık korkusu yaşayan insanlar için de bir hayli önemli. Çünkü belli saatlerde evinizin ışıklarını akıllı priz yardımıyla açabilir ve evde olmasanız dahi hırsızlara evdeymişsiniz izlenimini verebilirsiniz.

Son olarak bazı akıllı priz modelleri (örneğin TP-Link HS110), bağlı olan cihazların ne kadar enerji tükettiklerini size detaylı verilerle sunuyor. Bu da, tasarruf yapmak isteyen ve bu verilere ihtiyaç duyan insanlar için bir hayli önemli. Uygulama, güç tüketim verilerini haftalık ve aylık olarak raporluyor.


Ayrıca bahsetmemiz gereken bir de Amazon Echo desteği var. Eğer evinizde Amazon’un ayrı olarak satılan sesli asistanı Echo varsa, TP-Link akıllı prizleri (HS110, HS100 ya da Tapo P100) ile cihazları sesli komutlarla yönetmek mümkün.