Akım Korumalı Prizm mi? UPS mi?

glitche
20-08-2020, 19:51   |  #1  
glitche avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Dostlar selam. Sancılı bir süreç sonrası 2080'li 3900x'li RM750W'lı bir sistem topladım. Sistemi korumak istiyorum. Akım korumalı prizler için pek işe yaramadığı ve içinde ki malzemeye göre fiyatlarının çok pahalı olduğu yönünde yorumlar var. UPS'ye gelecek olursak misal 200 TL daha fazla verip böyle bir cihazdan faydalanmak isterim, fakat cihaz hakkında pek bir bilgim yok sadece elektrikler gittiğinde belli bir süre devreye girdiğini biliyorum. Şebekeden gelen voltaj değişimlerinde aynı zamanda koruma özelliği var mı? Diğer avantajları ne olur? Bunlardan birini alacak olsam neleri önerirsiniz ?

zombi
20-08-2020, 22:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

1. akım korumalı priz nedir?

hacı öyle bi şey yok. bu tamamen ameriganın oy

yok öyle değildi. şimdi işin ciddiyetini sorarsak akım korumalı prizlerin içinde varistör bulunur. bu parçanın türk.eye çevirisi "ayarlı direnç" gibi bi şey. hoş tam olarak karşılamaz. kısacası üzerinde yazan etiket değerlerinin dışında bi gerilimi okursa kısa devreye geçen bi üründür. ve şebekeye paralel bağlanır. 50 kuruşluk bi parçadır ve 500 ma civarlarında bi dayanımı vardı diye hatırlıyorum. peki bu minicik ve çok düşük akım kabiliyeti olan bi parça makineyi nasıl koruo? korumuyo arkadalar. sadece ani elektrik gelişinde merkez trafoların şalt işlemi esnasında oluşan osilasyonda olması gereken 220 v 50 hz standardının dışında gelen çok ani gerilimlerde psu nun yüksek erilime maruz kalmasını engelliyo. evet psu nun dedim çünkü günümüz psu ve monitör olsun tüm yüksek maliyetli ürünlerinin güç katmanında bu parça var ve akım değil gerilim koruması sunarlar. olmayanlarında da çok yüksek voltajlı mosfetler olduğu için de çok zor bi arza çıkar zaten. anca monitörünüz etkilenirse etkilenir ki dvi ve üstü çıkışı olan tüm monitörlerde geliyo zaten.

ups nedir?

üzerinde etkieti aşan bi gerilim geldiğinde değeri 0 a inen varistörün aksine ups ler %80 ile 100 arası bi koruma sağlayabilir. ve akım korumalı priz adı altındaki çöplere göre çok daha güvenlidir. ancak bakım isterler. bi de line interacite denen röle tipler ani şebeke ataklarına varistör kadar bile hızlı cevap veremese de hem akü ömründen çok yemezler-çünkü sadece elektrik kesildiğinde aküye yönelir- hem de daha az enerji tüketimi sağlarlar. online ups ler ise varistör kadar hızlı tepkime veren ups tipidir. bunlar transistörlüdür ve tüm pc nin enerjisinin daimen şarj olan akülerden sunarlar. akü ömrünü yemeye meyillli oldukları için hem çok daha kompleks yapılmak zorundadırlar hem de aşırı ısınıp enerji çektikleri gibi uzun vadede hasarlanma olasılıkları, hasarlandıklarında tamirleri de daha zordur. bu arada line interactive upsler hem daha az enerji harcaarlar hem varistör kadar hızlı tepki veremeseler de uzun süreli yüklerde varistör gibi kül olmayıp makineyi daha iyi korurlar.

sıradan pc kullanıcısına maliyet ve elektrik faturası nedeni ile line interactive ups ler yeterlidir.

not: bu cihazlarda sakın kettle kullanmayın. özellikle onlineleri kül edebilirsiniz.

glitche
20-08-2020, 23:26   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Güzel hocam detaylı açıklaman için teşekkür ediyorum. Sistemimi söylesem size bana gerekli olan VA değerini ve modeli söyleyebilir misiniz?

Sistem;

• İşlemci:AMD Ryzen 9 3900x
  • Anakart:Asus Rog Strix x570-e Gaming
  • Ekran Kartı:Asus Rog Strix 2080 Advanced Edition
  • Sıvı Soğutucu:Asus Rog Strix Lc 360 RGB
  • Ram:G.Skill Trident Z Neo 64 GB (2x32) 3200 MHz DDR4 CL16
  • SSD: SAMSUNG 500GB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD
  • Güç Kaynağı:Corsair Rm 750W 80+Plus Gold
  • Egzoz Fan:Corsair Sp 120 RGB Pro
  • Monitör:ViewSonic VP 2768 4K

zombi
21-08-2020, 08:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

benim bildiim zaten 650 100 vs oplarak gidiyo zaten. 650 lik ups de siszin sistemde yetersiz kalacağı için 1000 lik almalısınız.