akşama sunum hazırlayacam PC HDD i görmüyor

yova
08-12-2006, 14:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

bende çift Harddisk var biri sata diğeri eski tip...yaklaşık 1 yıldır bu şekilde kullanıyorum.ama şimdi bilgisayarımı açtığımda windows a çıkmadan önce şu hatayı veriyor ve ekran öylece kalıyor;
"windows bir bilgisayar disk donanımı yapılandırması sorunu nedeniyle başlatılamadı.seçili önyükleme disketinden okunamadı.önyükleme disk donanımını gözden geçirin"
bende her iki hard diski de tekrar tekrar bağlantılarını taktım çıkardım.data kablolarını değiştirdim ne yaptımsa olmadı.bu akşam çok acil bir işim var ne yapmam gerektiği konusunda fikri olan arkadaşlar lütfen cevap yazsınlar.

lazrailefsanesi
08-12-2006, 15:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Bende aynı sorunu yasamıstım.Benim buldugum cözüm ide olan hdd min jumper ayarlarıyla oynamaktı.En son tamemen cıkarmıstım.Birde isine su yarayabilir. ide Hdd master yap.sata nın kablosunu cıkar bilgisayarı oyle ac.Acılırsa satayı acıkken tak bilgisayar görür onu o anda.(windows'un ide ye yuklu oldugunu var sayıyorum)..

Degilse sata yanlız basına calıstır.Calıstıktan sonra kapa ikisini takarak dene.Buun haricinde dedigim gibi jumperlarıyla oyna.Kablodan kaynaklanan bir sorun degil.Bunun haricinde ikisininde bios da görüldügünden emin ol.

yova
08-12-2006, 16:23   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

cevap verdiğin için teşekürler...bu arada bios ta ide görünüyor fakat sata görünmüyor..windows hangisinde yüklüydü kesin emin olmamakla beraber sanırım sata daydı.

delikanli53
08-12-2006, 20:42   |  #4  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

sadece bir hdd ile dene.

yova
09-12-2006, 10:59   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj
delikanli53
sadece bir hdd ile dene.
defalarca denedim ama ide yi görüyor sata yı görmüyor

delikanli53
09-12-2006, 16:53   |  #6  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

ana kartın sanırım epox ve sana çıkışları yanmış aynısı benim başıma geldi. sana bir fikir vereyim (aynısını ben yaptım) sata mkinya hdd takıp bilgilerini yedekle ve onu satarak ide al. yada ana kartını değiştireceksin. başka bir seçeneğin yok gibi :(