Aktif disk bölümü

altaytuna
09-03-2010, 23:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
250 mesaj

Geçenlerde HDD bozuldu...Ancak ikinci bir HDD kullandığım için ondan açıyım dedim... ama açamadım bilgisayarı, çünkü ikinci HDD'de işletim sistemi olmasına rağmen açılış kaydı, bozulan 1. diskte idi.. Çeşitli programlar ve fixboot veya fixmbr de etkili olmadı...yeniden kurdum işletim sistemini..

bu hafta yeni bir disk aldım ve yeni aldığım diske bir işletim sistemi daha kurdum. çünkü şu anda çalışan eski diskimden tıkırtılar geliyor....Ancak yine açılış kayıtları ilk disk üzerinde,, ikinci diskin ilk bölümünü de aktif yaptım, gizli boot.ini, bootcfg dosyalarını da kopyaladım ama ikinci disk üzerinden açmaya çalıştığımda
hal.dll eksik yeniden yükleyin gibi bir mesaj çıkıyor.. bu dosyayı diğer işletim sisteminden kopyaladım ama yinede çalışmıyor...

tahminimce açılış dosyaları ikinci diskin ilk bölümlerine yazılmadı, yani kopyalamakla olmuyor(Yanlış tahmin etmiş olabilirim)

Şimdi birinci diskteki açılış kaydını nasıl ikinciye taşır ve ilk disk çöktüğündede ikinciyle sorunsuz devam edebilirim...

Bu işlemleri yapan proğramlarla eskiden birkaç deneme yapmış ve çoğunda herşeyi iyice berbat etmiştim. çünkü bu programlarla açılış kaydını düzelt diyorsun, ortada açılış kaydı kalmıyor.....

Selamlar....