akustik gitar hakkında

massas
19-12-2009, 01:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
681 mesaj

arkadaşlar şu an klasik gitar çalıyorum. Klasik gitar kursuna gitmiştim şimdi akustik gitar almak istiyorum. Ritim tab ve arpejde klasikte farkı varmı? sizce rahat çalabilirmiyim. (Kursa gitmeden)

Son Düzenleme: massas ~ 19 Aralık 2009 01:02
01apachi
19-12-2009, 03:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

çok rahat çalarsın yeter ki kulak olsun..

massas
19-12-2009, 20:31   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: 01apachi  
çok rahat çalarsın yeter ki kulak olsun..
Anladığım kadarıyla hiç bir şey fark etmiyor.

Raxx36
21-12-2009, 10:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Klasik bir gitara göre klavyesi daha küçüktür , bu yüzden rahat gelecektir fakat bu sefer teller dolayısıyla klavye sertleşecektir tek başta zorlayan o olabilir ama sol elin sağlam iş görüyorsa sorun yok.

01apachi;
Kulak farklı şeydir, çalmak başka.Gitar türü değişince tarz da değişir tabi bununla birlikte çalış stili de klasikteki gibi olmayacaktır.

massas
24-12-2009, 15:33   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: Raxx36  
01apachi;
Kulak farklı şeydir, çalmak başka.Gitar türü değişince tarz da değişir tabi bununla birlikte çalış stili de klasikteki gibi olmayacaktır.
ritimler arpej falan değişiyomu yani ?

Raxx36
24-12-2009, 22:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Hayır, demek istediğim her gitar türünün kendine tarzı vardır.Yalnız şurayı yanlış anlama elbette akustik ile klasik müzik çalabilirsin . Demek istediğim akustik gitarın çalış türü farklıdır klasiğe göre nasıl klasik gitarın kendine has hareketleri varsa akustik ya da elektrogitarın da kendine ait tarzı vardır .İşin teori kısmı budur.Fiziksel kısmına değinirsek en basit hareket olan klasikteki tel titretme olayı , klasikte parmaktan yaprasın fakat akustik yada elektroda bu bilektendir(Hatta klasikte elektrodaki gibi yapamazsın bile).Ayrıca ritm ritmdir,arpej arpejdir bunlar niye değişsin :=) Sadece bahsetmek istediğim bir enstrüman çalıyorsan onunla nasıl oynayacağını bilmen gerekir. Benim bahsettiğim detay kısmı ama diyorsan ben sadece akor ikide basit solo çalacağım , o zaman al gitsin derim. Tek fark klavye; klasiğe göre biraz serttir o kadar. Rahat gelir en başta ama bareler (Gitarına göre) zorlaşır.