amd 6000 + 3.1 ghz vs. intel e7300 2.66 ghz

I_LoreNzo_I
27-10-2008, 20:52   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
643 mesaj

evet arkadaşlar sizce ve neden ? yorumlarınızı bekliyorum ...

Z1mBaBwE
28-10-2008, 09:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AMD her türlü yer 1.saat hızı yüksek gerçi bana göre 5000 bile E7300 ü yer.2.Dahili bellek kontrolcüsü var amd nin 3.veri yolu hızı intele göre daha yüksek şimdi bazı arkadaşlar intelin cache belleği daha yüksek diyecekler AMD yüksek ön belleğe gerek duymuyor dahili bellek kontrolcüsü olduğundan intelde olmadığı için işlemci şişmesin diye ön belleği yüksek tutuyorlar AMD al keyfine bak gerçek hızı görüceksin Göz kırpma

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 28 Ekim 2008 09:38
Andaç Işık
28-10-2008, 20:11   |  #3  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj

bencede amd 1000 basar.

ozanaab
29-10-2008, 17:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
R3QU3M
AMD her türlü yer 1.saat hızı yüksek gerçi bana göre 5000 bile E7300 ü yer.2.Dahili bellek kontrolcüsü var amd nin 3.veri yolu hızı intele göre daha yüksek şimdi bazı arkadaşlar intelin cache belleği daha yüksek diyecekler AMD yüksek ön belleğe gerek duymuyor dahili bellek kontrolcüsü olduğundan intelde olmadığı için işlemci şişmesin diye ön belleği yüksek tutuyorlar AMD al keyfine bak gerçek hızı görüceksin Göz kırpma
oyunlarda amd normalde intel vs vs iyidir diolar peki neden?
anlatayım tabi düz mantık ve çok basit bi örnekle
amd nin önbelleği düşük. sadece oyunu + msn + bikaç internet penceresi açacak kadar önbellek var ama hız yüksek
bu da demek oluyor ki az sayıda programı hızlı çalıştırır . ama çok sayıda program,??
intele dönelim. önbellek yüksek ve aynı anda oyun+msn+4-5pencere+1-2 dosya indirme penceresi+paint'i kullanarak rahat bi şekilde alt-tab yaparsınız. tek 1 işlemi amd.den daha yavaş yürütür intel. ama birçok sayıda işleme geldiği zaman amd den daha hızlı olur birdenbire ve farkı anlarsınız
yani burada anlatmaya çalıştıım kullanım amacuna göre değişir
ama bana göre derseniz e7300. ben genel bi kullanıcı olarak e7300ü seçerim arasından ama bunun yerine e8200 ya da 10dolar farkla e8400 ü tercih ederim...

Z1mBaBwE
29-10-2008, 19:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
ozanaab
oyunlarda amd normalde intel vs vs iyidir diolar peki neden?
anlatayım tabi düz mantık ve çok basit bi örnekle
amd nin önbelleği düşük. sadece oyunu + msn + bikaç internet penceresi açacak kadar önbellek var ama hız yüksek
bu da demek oluyor ki az sayıda programı hızlı çalıştırır . ama çok sayıda program,??
intele dönelim. önbellek yüksek ve aynı anda oyun+msn+4-5pencere+1-2 dosya indirme penceresi+paint'i kullanarak rahat bi şekilde alt-tab yaparsınız. tek 1 işlemi amd.den daha yavaş yürütür intel. ama birçok sayıda işleme geldiği zaman amd den daha hızlı olur birdenbire ve farkı anlarsınız
yani burada anlatmaya çalıştıım kullanım amacuna göre değişir
ama bana göre derseniz e7300. ben genel bi kullanıcı olarak e7300ü seçerim arasından ama bunun yerine e8200 ya da 10dolar farkla e8400 ü tercih ederim...
Defalarca söylemekten bıktım bir daha söyliyeyim AMD yüksek ön belleğe gerek duymuyor çünkü dahili bellek kontrolcüsü sayesinde direk ramlerle haberleşebiliyor ve ayrıca veri yolu hızıda yüksek intelde ise dahili bellek kontrolcüsü yok ve ramlerle haberleşmeyi kuzey köprüsü aracılığı ile yapıyor.Karşılıklı veri akışı yüzünden işlemci şişmesin diye ön bellekler yüksek tutuluyor.AMD işletim sistemi altında ister çoklu ister tek uygulama olsun intelden daha hızlı ve stabil çalışıyor.AMD nin mimarisi grafik uygulamalarında ve diğer uygulamalarda bu yüzden daha iyi performans veriyor.İntel çok hızlı işlemci üretiyor diyorlar ancak hız farkını göremedim işlemci alıcak arkadaşa 6000 ni al diyorum hem ucuz hemde yüksek performansı var memnun kalıcaksın tabiki doğru parçaları seçtiğin sürece.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 29 Ekim 2008 19:41
I_LoreNzo_I
03-11-2008, 18:14   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
643 mesaj

çok teşekkür ederim arkadaşlar..r3qu3m sana katılıyorum..ön bellek olayının farkındayım..ama kullanılan malzeme kafamı karıştırıyor..kimi diyo amd nin malzeme kalitesi intelin yanından bile geçemez vs..bu konuya da bir açıklık getirirsen çok iyi olucak arkadaşım..

SAİNT
03-11-2008, 18:37   |  #7  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

intel derim ısınma problemi yok mad 6000 iyi işlemci ama artık yapı itabıyla eskidi nanometre olarak eski 90 ama core2duo'lar 65nm'de üretildi ve 45'de var amd var ama 6000 ile e7300 karşılaştırmışsınız intel yeni teknoloji amad eski bu nedemek oluyor daha fazla elektirik ve daha iyi bir soğutma lazım ben intel kullandığım için demiyorum e4500 stok fanıyla 9000 rpm ile kullanıyorum ve yük altında 50 dereceyi geçmiyor amd kullanan arkadaşım benim evime geldi ve kasanın yanına eğildi pc çalışmıyor sandı bu ısınmamasından kaynaklanoyor yani nm olayı işin içine giriyor ben arkadaşın evine gittim hakikaten işlemci fanı çığlıklar atıyor ve yük altına girmeden 60 derecede seyrediyor. Yeni sistem toplamayı düşündüğünü ama kesinlikle intel olacağını söylüyor uzun zamandır amd kullanıyordu en baştan şikayetciydi. tavsiyem illaki amd alacaksan 4 çekirdek serisine bak derim ama ben intelden şaşmam.

Son Düzenleme: SAİNT ~ 03 Kasım 2008 18:38
Z1mBaBwE
03-11-2008, 21:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Bizim bahsettiğimiz işlemci 65nm yeni 6000 ve ısınmıycağını düşünüyorum zaten AMD ısınma sorununu çözdü 45nm intel işlemcileri 65nm AMD nin işlemcilerinden daha fazla ısınıyor araştırabilirsin istersen Arkadaşının kasasından fazla ses cıkması illa işlemci fanında kaynaklanacak değil ekran kartındanda çıkıyor olabilir ses fanlar tozlanmıştır iyi soğuyamadığı için full devirde dönüyordur ilk önce bunlara bakın sonra karşılaştırma yapın bana göre AMD sistemler intel sistemlerden daha sessiz çalışıyor.Tekrar söylüyorum 6000ni al keyfine bak ancak problemsiz çalışmasını isityorsan parça seçimini araştırarak yap önerim ati chipsetli orta seviye bir anakart olan gigabyte GA-MA770-DS3 tür fiyatıda uygundur ekran kartı ise HIS ICEQ4 HD4850 olabilir.Gelelim malzeme yapısına AMD nin teknolojisi intelinkinden gerçekte 2-3 kat daha gelişmiştir.Ancak mali durumlar yüzünden bu teknolojileri kullanmakta gecikiyor.AMD kalitesiz ürünler üreten bir firma olsa bugünlere gelmez intele kök söktüremezdi umarım açıklamam yeterli olmuştur günümüzde intel rakibi AMD den korkmaktadır.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 03 Kasım 2008 21:29
I_LoreNzo_I
03-11-2008, 23:29   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
643 mesaj

imzamdaki pc i toplamayı düşünüyorum..fakat tam karar vermişken aksilikler karşıma çıkıyor hep..chip ekim sayısındaki masaüstü işlemciler performans sıralamasına bakar mısın ? gerçi eski amd 6000+ yı baza almışlar ama yine de farkeder mi ? yorumlarsan sevinirim r3qu3m .

Andaç Işık
04-11-2008, 06:13   |  #10  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj
saint
intel derim ısınma problemi yok mad 6000 iyi işlemci ama artık yapı itabıyla eskidi nanometre olarak eski 90 ama core2duo'lar 65nm'de üretildi ve 45'de var amd var ama 6000 ile e7300 karşılaştırmışsınız intel yeni teknoloji amad eski bu nedemek oluyor daha fazla elektirik ve daha iyi bir soğutma lazım ben intel kullandığım için demiyorum e4500 stok fanıyla 9000 rpm ile kullanıyorum ve yük altında 50 dereceyi geçmiyor amd kullanan arkadaşım benim evime geldi ve kasanın yanına eğildi pc çalışmıyor sandı bu ısınmamasından kaynaklanoyor yani nm olayı işin içine giriyor ben arkadaşın evine gittim hakikaten işlemci fanı çığlıklar atıyor ve yük altına girmeden 60 derecede seyrediyor. Yeni sistem toplamayı düşündüğünü ama kesinlikle intel olacağını söylüyor uzun zamandır amd kullanıyordu en baştan şikayetciydi. tavsiyem illaki amd alacaksan 4 çekirdek serisine bak derim ama ben intelden şaşmam.
arkadaşım bende 4500 kullanıyorum.bence sen daha yük görmemişsin.photoshop,gta san andreas,nfs prostreet ve msn açınca işlemci 71 dereceye kadar çıkıyor.(hatırlayanlar vardır chip msn grubunda bunu söyleyince mangal yap fln dediler).Daha sonra OCZ Vandetta 2 Soğutucu aldım