AMD AM2 64X2 5200 Cpu ısınınca kapanma sorunu

ozcankaraalp.01
10-07-2017, 12:27   |  #1  
ozcankaraalp.01 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba masaüstü pc ısınınca kapanıyor, ne yapılabilir?

Sitem özelliklerim :

1- Amd CPU: AM25000 ve 5200 AM2 64x 2 adet Cpu var,

2 - Ram : adet DDR2 2x2=4GB var,

3-VGA Saphire 1 GB ekran kartı var 1 adet,  

4- Anakart  MSI-K9N Neo V2 Anakart ve

ve Gigabyte Gigabyte GA-M61SME-S2L 940 PİN AM2

Anakart ile ayrı ayrı denedim.

Ancak İşlemci ısınınca makine masaüstü kapanıyor. Anakartta işlemcide ve ekran kartında Termal macunları yeniledim, Anakart'ı masamın üzerinde açıkta çalıştırdım. kasa fanını da çalıştırdım açıktan. 3 saat geçince yine kapandı. Şuan havalar çok sıcak. Ancak fan alsak, özel soğutma sistemi alsak meseleyi çözer mi, yoksa AMD lerin ısınınca kapanması normal mi?

excel_mustafa
11-07-2017, 18:20   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

-speccy programı ile sıcaklıkları kontrol et.80-90 üzeri kapanması normal

-bios ayarlarını fabrika yarlarına döndür.ekran kartına overclock yaptıysan normale döndür

-sonuç alamazsan biostan işlemci frekansını düşür.ekran kartını yazılımsal yolla (afterburn vs) düşür

-imkanın varsa uygun başka psu ile dene

ozcankaraalp.01
13-07-2017, 12:09   |  #3  
ozcankaraalp.01 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Hocam dediklerini uyguladım, ve 3 gün önce (son çare olarak) Netten spariş ettiğim çift fanlı işlemci soğutucu geldi, bakır alaşımlı, işe yaramayacak sandım; fakat inanılmaz bir şekilde işlemcinin ısınmadığını gördüm. Artık bilgisayar kapanmıyor. Hatta Windows kuruluma başlarken kapanıyordu, şimdi sistem kurulumu sorunsuz devam etti. 3d oyun oynadı çocuklar. Oysa bilgisayarcılar da denemek için takılan tek basit fanlar yeterli sanıyorduk, demekki amd işlemcilere normal fan olmuyor. Fan kocaman, ayrıca kasanın çıkışınada bir büyük fan takviyesi yaptık. Sorun giderildi. Çok teşekkür ederim excel_mustafa bey.