AMD Athlon 64 X2 7750+ İçin Önerileriniz

Ser1907
07-06-2009, 14:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Herkese selamlar,

Öğrenciyim ve okuduğum bölüm gereği kısa film montajları, video editleme ve bunların renderlarıyla çok uğraşıyorum.

Takdir edersiniz ki, bu işler yüksek performanslı sistem isteyen işler.

Oyunlarla işim yok, benim için önemli olan uzun yıllar sağlam bir şekilde yüksek performansla bilgisayarı kullanabilmek.

Şu an kullandığım sistem:

Ana Kart : MSI Micro-Star International KT3 Ultra2
İşlemci CPU : AMD Athlon XP 2200+ Processor
Hard Disk : Seagate Barracuda 320 GB / Seagate 80 GB (TOPLAM 400 GB)
RAM : 2 GB Ram (1 x 1 GB Kingston, 2 x 512 MB Kingston, Vdata)
Ekran Kartı : Nvidia GeForce FX 128MB TvOut AGP4X

----

Yıllardır sorunsuzca kullanıyor ve memnunum ama yukarıda da belirttiğim gibi video edit/montaj programlarında beni çok yoruyor, kasılmalar, kitlenmeler, resetlenmeler vs...

Bu sıkıntıdan kurtulmak için almayı düşündüğüm işlemci ise AMD ATHLON 64 X2 DUAL 7750+ 2.7GHz (SOKET 940).

Bu işlemciyi aldığım takdirde özellikle Adobe Premiere gibi programlarda sorun yaşamayacağımı, rahat rahat kullanabileceğimi düşünüyorum. Bu işlemcinin yanında, en uygun fiyata en iyi anakart ve ram seçimi sizce ne olur?

Alternatifler şunlar:

Not: Sadece anakart, işlemci ve ram alacağım. Bütçe 300 TL civarı. Çok aşmamam lazım. Ekran kartı on-board yeterli. Yeni power supply gerekir mi?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Ahmet_79
07-06-2009, 14:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

anakart 158  tl

işlemci  132  tl

ram  53  tl

toplam  343  tl eder, eğer ki psu çok dandik değilse yeterlidir

Kybele01
07-06-2009, 17:57   |  #3  
Yıllanmış Üye
125 mesaj
ahmet79
anakart 158  tl

işlemci  132  tl

ram  53  tl

toplam  343  tl eder, eğer ki psu çok dandik değilse

Bu parçalar için 350-400W PSU seni sorunsuzca idare eder. Bütçen için güzel parçalar...

sihirbaz_
07-06-2009, 21:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

arkadaşım bende video editleme ile hobi olarak uğraşıyorum. eski bilgisayarımda Athlon xp 2400+'dı. ve şimdide Athlon X2 4200+ kullanıyorum.

yani senin yaşamak üzere olduğun deneyimin aynısını yaşadım. yeni işlemcime geçtiğimde uçuyorum zannettim. premiere pro 2.0, vegas movie studio platinum 9.0 ve EDIUS 4.5 kullanıyorum. hepsindede zaman çizelgesinde artık çok seri şekilde çalışabiliyorum. eskiden çok fazla video ve dönüşün efekti kullandığım yaklaşık 4 dakikalık bir videonun renderi 45 dakika sürerken şimdi yeni işlemci ile 5-6 dakika sürüyor.

tek sorunum premiere'nin önizlemesini (preview) kullanırken bazı efektleri gerçek zamanlı göstermekte zorlanıyor. eminim senin almak istediğin işlemci bununda üstesinden rahatlıkla gelecektir.

şimdiden hayırlı olsun ve iyi çalışmalar.

herhangi bir özel soru için mesaj atabilirsiniz. elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Not: eski 300 Watt supply değiştirmedim. aynen yeni sistemimdede kullanıyorum. herhangi bir sorun yaşamadım.

Son Düzenleme: sihirbaz_ ~ 07 Haziran 2009 21:17
Ser1907
07-06-2009, 23:11   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj
sihirbaz_
arkadaşım bende video editleme ile hobi olarak uğraşıyorum. eski bilgisayarımda Athlon xp 2400+'dı. ve şimdide Athlon X2 4200+ kullanıyorum.

yani senin yaşamak üzere olduğun deneyimin aynısını yaşadım. yeni işlemcime geçtiğimde uçuyorum zannettim. premiere pro 2.0, vegas movie studio platinum 9.0 ve EDIUS 4.5 kullanıyorum. hepsindede zaman çizelgesinde artık çok seri şekilde çalışabiliyorum. eskiden çok fazla video ve dönüşün efekti kullandığım yaklaşık 4 dakikalık bir videonun renderi 45 dakika sürerken şimdi yeni işlemci ile 5-6 dakika sürüyor.

tek sorunum premiere'nin önizlemesini (preview) kullanırken bazı efektleri gerçek zamanlı göstermekte zorlanıyor. eminim senin almak istediğin işlemci bununda üstesinden rahatlıkla gelecektir.

şimdiden hayırlı olsun ve iyi çalışmalar.

herhangi bir özel soru için mesaj atabilirsiniz. elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Not: eski 300 Watt supply değiştirmedim. aynen yeni sistemimdede kullanıyorum. herhangi bir sorun yaşamadım.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara ve özellikle sana çok teşekkür ediyorum hocam.

Anladığım kadarıyla ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılayabilecek bir sistem olacak bu. 7750+ yerine 7850+ tavsiye ediliyor. Sanırım onu alacağım.

Aklıma tek takılan şey, 3-4 ayrı marka var anakartlarda. 100-120 lira civarında olması lazım anakartın fiyatının. Gigabyte ve Asus'un anakartları var bu fiyatlarda bu işlemciye uyumlu. Sizce Asus'u mu yoksa Gigabyte'ı mı tercih edeyim?

sihirbaz_
07-06-2009, 23:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

seçtiğiniz iki anakart içinde kesinlikle Asus daha iyi bir seçenek. Gigabyte'ta çok iyi, bende AMD 740 chipsete sahip bir Gigabyte anakart kullanıyorum fakat Asus aynı kaliteyi daha uygun fiyatlarla sunuyor. tavsiye ederim.

Ser1907
08-06-2009, 01:32   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj
sihirbaz_
seçtiğiniz iki anakart içinde kesinlikle Asus daha iyi bir seçenek. Gigabyte'ta çok iyi, bende AMD 740 chipsete sahip bir Gigabyte anakart kullanıyorum fakat Asus aynı kaliteyi daha uygun fiyatlarla sunuyor. tavsiye ederim.
peki hocam, kafama takılan bir başka soruyu da size yönelteyim, 800 mhz ram ile 1066 mhz ram arasında çok fark olur mu performans açısından? yani anakartı alırken 1066 mhz destekleyen versiyonunu almama değer mi fiyat farkı olduğu takdirde?